Ansiklopedi Hard Disk ( Veya harici) Bozuk alanların onarılması

Herkesin başına gelebilecek bir konu. Bazen Bilgisayarlarımızda bazende harici Hard Disklerimizde açılmayan dosyalar olur. Ya da hata verir. Bu hatanın kaynağı hard disk üzerindeki bozuk alanlardır. Bu, yüklenen dosyaların bozuk alanlara gelebileceği gibi , sonradan da olabilir.

Burada bu bozuk alanlara nasıl müdahale etmemiz gerektiğine bakalım.

Yazılımsal hata büyük oranda onarılabileceği gibi , onarımı mümkün olmayan durumlarda ise bu bozuk alanların üzerini kapatarak o kısımlara bilgi eklenmesinin önüne geçilebilir.

Kendi Harici Hard diskimde bu sorun vardı. Araştırdıklarımı ve bulduğum çözümleri paylaşmak istedim. Belki lazım olur. Gerçi kimseye lazım olmasını istemem ama zorda kaldığımız durumlarda neler yapabiliriz bilmemizde fayda var. Boş yere yeni bir HDD almamıza gerek kalmasın.

Öncelikle disk üzerinde hata olup olmadığını anlamak için HD TUNE isimli programı kurmamız gerekiyor.

Programa BURADAN ulaşabilirsiniz. Sorun olmadığını bilseniz bile yine de kontrol amaçlı bir deneme yapabilirsiniz.

Programı kurup resimdeki gibi işaretleyip Start tuşuna bastığımızda hızlıca bir tarama yapılacaktır. Eğer sonuç aşağıdaki resimdeki gibi tamamen yeşil ise sorun yok demektir. Kurcalamayın.....

kqnqi5nt.png kqnqi5nt.png

Tarama sonucu tamamen yeşil çıkarsa sorun yok. Eğer aşağıdaki gibi değişik yerlerde kırmızı noktalar var ise harddiskimizin o kısımları bozuk demektir. Bundan sonraki aşamalarda bu bozuk kısımlara ne yapabiliriz ona bakalım.

jbbtwx7t.png jbbtwx7t.png

Bu resim Harddiskimizin arızalı bölümlerinin olduğunu gösteriyor. Bu arızalı bölümler kesinlikle onarılamaz ama üzeri kapatılarak , tabiri yerindeyse üzerine beton dökülerek bu alanlara veri yazdırılması engellenebilir. Yani bu bölümler yok saydırılır.

Burada başka bir proğrama ihtiyacımız olacak. HDD GENERATOR.

Proğrama BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bundan sonra :

1.ADIM :

Proğrama ulaşıp kurulumunu yapıp çalıştırınca aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. İşaretli olan kısma tıklayınca Bilgisayarımızdaki ve bağlı olan cihazların listesi çıkacaktır. Harici harddisk , Flash bellek veya varsa başka cihazlar.

2w6nty5v.png 2w6nty5v.png

2.ADIM:

Burada işlem yapmak istediğimiz Harddiski ya da diğer cihazlardan birini seçiyoruz.

d9xpxnoa.png d9xpxnoa.png

3.ADIM

Yukardaki resimde işaretli olan kısma tıklayınca açılacak siyah ekrandan Normal Taramayı (Normal Scan - With / without repair ) seçeneğini seçip Enter tuşuna basıyoruz. Bunun için Klavyemizden önce 2 tuşu sonra Enter tıklıyoruz.

w9fywebb.png w9fywebb.png

4.ADIM:

Burada Bad Sector yani bozuk alanların ilk seçeneği işaretlememiz gerekiyor. Bunun için Klavyemizden 1 tuşu ve Enter tıklıyoruz.

egm2sgso.png egm2sgso.png

5.ADIM:

Tarama işlemi başladıktan sonra yapacak bir şey yok. Taramanın bitmesini bekleyelim. Proğram taramasını yaparak onarım işlemini yani bozuk alanların üzerini kapama işlemini yapacaktır. Bulunan noktalarda Kırmızı B harfi , Onarılan noktalarda Yeşil R harfi çıkacaktır.

Tarama bittiğinde bozuk alanlardan kurtulmuş olacaksınız. Bu noktalar üzeri kapatılmış bölgeler olduğundan buralara veri yükleyip silme işlemi yapılamayacak ve mavi ekran hatası ya da harici diskinizde sorun yaşamayacaksınız.

2q93ss4l.png 2q93ss4l.png

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dünyanın En Uzun Tüneli - Gotthard Zemin Tüneli
  • Ugur
  • Ugur,
  • Genel Kültür
  • 0    190
Richard Pryor Kimdir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    4K