Sohbet Nereden Sevdim O Zalim Kadını Şarkısının Hikayesi

Ugur

Administrator
Afife Jale (1902 - 1941), "Türk müziğinin aristokratı" Selahattin Pınar'ın (1902 - 1960) naifliğinden, kibarlığından, temiz giyiminden, güzel ve esprili konuşmasından etkilendi. Duyguları karşılıksız değildi. Evlendiler...

afife-jale-selahattin-pinar_zpsrn7rxxef.jpg afife-jale-selahattin-pinar_zpsrn7rxxef.jpg

Fatih Camii'nin karşısındaki bir apartman dairesine yerleştiler. 27 yaşındaydılar ama çocuk gibiydiler. Evde saklambaç oynuyorlardı. Ud, tambur tınısı, şarkılar, şiirler evlerinden hiç eksik olmuyordu. Fakat, mutluluk kısa sürdü. Çünkü... Afife Jale bazen odasına kapanıyor, saatlerce çıkmıyordu. Selahattin Pınar, bir gün kapının anahtar deliğinden içeriye baktı. Afife Jale koluna eroin şırınga ediyordu! Uyuşturucu bulmak için bir eczacıyla da ilişki kurmuştu!

Selahattin Pınar karısına aşıktı. Her tutkulu insan gibi kendini aldattı. Afife Jale'yi kurtarmak isterken uyuşturucu bataklığına saplandı. Afife Jale, eşinin daha kötü bir hale gelmemesi için ona yalvardı: "Ne olur boşa beni, terk et beni."

Selahattin Pınar hiç yanaşmadı ayrılığa. Afife Jale hep zorladı. Ve 1935'te boşandılar. Selahattin Pınar aşkını hiç unutamadı. Karşılıksız aşkı ve ayrılık acısını anlatan unutulmaz bestelerini bu dönemde yaptı: "Nereden sevdim o zalim kadını"; "anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek"; "huysuz ve tatlı kadın"...

Ve ölüm..​

Korkusuz kadın Afife Jale, sokaklarda beş parasız intihar etmek ister gibi yaşadı. Darülbedayi'deki dostlarının yardımıyla, Bakırköy Akıl Hastanesi'ne yatırıldı. 1941 yılının 24 Temmuz günü öldü. Cenazesinde dört kişi vardı; onlar da tabutu taşımak için gelmişlerdi. Zamanla mezar yeri bile kayboldu. Ama o silinmedi. Efsane oldu. Artık biliniyor ki; o, Türk kadınının sahneye çıkması için kendi hayatını feda etmişti. Selahattin Pınar, Afife Jale'nin ölümüyle yıkıldı. Daha da içine kapandı. Ardı ardına besteler yaptı. "Gecenin matemini aşkıma örtüp sarayım"...

6 Şubat 1960'ta Todori'nin Meyhanesi'nde kalp krizinden ölene kadar Afife Jale'yi unutamadı.

Nereden Sevdim O Zalim Kadını​

Nereden sevdim o zalim kadını
Bana zehr etti hayatın tadını
Sormayın söylemem asla adını
Bana zehr etti hayatın tadını

Beste: Selahattin Pınar
Güfte: Yusuf Ziya Ortaç

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kıtaların İsimleri Nereden Geliyor?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    3K
Tavla Nedir? Tavla İsmi Nereden Gelir?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Ansiklopedi
  • 0    843
Günah Keçisi Deyimi Nereden Gelir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Sohbet Odası
  • 0    1K
Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 0    2K
Geri