Ramazan Boyunca; Her Gece Bir Namaz ve Yasin, Her Gün Bir Sünnet

Var mısınız ramazan boyunca her gece bir namaz her gün de bir sünnet uygulamaya.kıldığımız her namaz Rabbimize;uyguladığımız her sünnet Efendimize(sav) yaklaştıran birer nur olacak unutmayalım ********************** Ramazan'da her güne bir...

20.Ramazan gecesi(15.6.2017-perşembe gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle altı rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:kabri aydınlık olur,suali kolay olur

20.Ramazan gecesi yasinimiz(15.6.2017-perşembe gecesi): bu geceki Kur’an kabrinde yoldaş olması niyyetiyle

20.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;orucumuzu hurma ile açalım inş

21. teravih namazının fazileti(15.6.2017-perşembe akşamı):ALLAHu teala onun için cennette nurdan bir ev kurar

20.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Gaffârazzünûb (Ey günahları bağışlayan-EN AZ 100 DEFA )

UYARI
    * 20’inci hatırlatma:
    Oruçlu, mümkün olduğu kadar ben demesin, biz desin.

Ramazan'da her güne bir dua

دعاء اليوم العشرين: اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين.

20. Günün Duası: “ALLAHummefteh lî fîhi ebvab’el-cinan, ve eğlig annî fîhi ebvab’en-nîran, ve veffignî fîhi li-tilavet’il-gur’an, ya munzil’es-sekîneti fî gulûb’il-mu’minîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını -yüzüme- kapat; bu günde Kur’ân okumaya beni muvaffak kıl; ey müminlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren -Yüce ALLAH-!

Ugur Bunu beğendi.

21.Ramazan gecesi(16.6.2017-cuma gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:yıl boyunca kaza ve beladan kurtulur,rızkı artar.o yıl içinde ölürse şehit mertebesine ulaşır

21.Ramazan gecesi yasinimiz:
    bu geceki Mizanında hayrının ağır gelmesine vesile olması için,
    21.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;yemekten sonra tabağımızı sünnetleyelim inşaallah

22. teravih namazının fazileti:Kıyamet günü her türlü gamadan ve kederden emin olur

21.Ramazanda çekilecek tesbih:
    Yâ Atigarrigâb (Ey iyileri koruyan-EN AZ 100 DEFA )

UYARI
    * 21’inci hatırlatma:
    İslâm’da söz orucu (yani hiç konuşmamak) diye bir şey yoktur. Ancak dinimiz bizi lisan âfetleri konusunda uyarmıştır. Bilhassa Ramazan’da çok konuşmayalım. Konuşursak zarurî, faydalı, hikmetli, iyi şeyler konuşalım. Doğrudan doğruya veya dolaylı olarak günah olan konuşmalardan kaçınalım.

دعاء اليوم الحادي والعشرين: اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِ عليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَ الطّالِبين.

21. Günün Duası: “ALLAHummec’al lî fîhi ila merzatike delîla, vela tec’al li’ş-şeytani fîhi aleyye sebîla, vec’al’il-cennete lî menzilen ve megîla, ya gaziye havaic’it-talibîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Ugur Bunu beğendi.

22.Ramazan gecesi(17.6.2017-cumartesi gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle dört rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:Peygamberimizin şefaatine mazhar olur

22.Ramazan gecesi yasinimiz(17.6.2017-cumartesi gecesi): bu geceki Sırat’ı kolay geçmeye vesile olması için

22.Ramazan günü sünneti:
    bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;yemeğimizi yer sofrasında ve sağ dizimizi kaldırıp sol ayağımızın üzerine oturarak yiyelim

23. teravih namazının fazileti(17.6.2017-cumartesi akşamı):
    ALLAHu teala onun için cennette şehir kurar

22.Ramazanda çekilecek tesbih:

UYARI

* 22’inci hatırlatma:

Âhir zamanda bulunduğumuzu bir an bile hatırımızdan çıkartmayalım. Küçük Alâmetlerin hepsi, Büyük Alâmetlerin bir kısmı zuhur etmiştir. Dünya fitne, fesat, zulüm, savaş yangınları içindedir. İslâm dünyasına karşı bir savaş başlatılmıştır. Korkunç fırtına ve kasırgalar, dehşetli zelzeleler, azgın seller, önüne geleni silip süpüren korkunç deniz dalgaları dünyanın çeşitli yerlerinde büyük felaket ve facialara yol açmaktadır. İstanbul büyük bir zelzele beklemektedir. Önümüzdeki karanlık günler için azık hazırlayalım. Belâ ve felâketleri sadaka ile, dua ile önlemeye çalışalım. İsyandan itaate, fısk u fücurdan salâha, bid’atten sünnete, cimrilikten cömertliğe, câhillikten ilme, nifaktan ihlasa, şerden hayra hicret edelim. Gaflet içinde aldatıcı keyifler sürmeyelim. Bu dünyayı kendimize yalancı bir cennet haline getirmek sapıklığına kapılmayalım. Dünya mihnet, çile, imtihan, deneme yeridir.

دعاء اليوم الثاني والعشرين: اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.

22. Günün Duası:
    “ALLAHummefteh lî fîhi ebvabe fazlik, ve enzil aleyye fîhi berakatik, ve veffignî fîhi li-mucibati merzatik, ve eskinnî fîhi buhbûhati cennatik, ya mucîbe davet’il-muztarrîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Fazl-ü rahmetinin kapılarını bugün yüzüme aç; bu günde bereketlerini üzerime indir ve beni hoşnutluğuna vesile olacak şeylere muvaffak kıl; beni cennetlerinin ortasına yerleştir; ey perişanların duasını kabul eden -ALLAH-!

Ugur Bunu beğendi.

Ugur Bunu beğendi.

Ugur Bunu beğendi.

24.Ramazan gecesi(19.6.2017-pazartesi gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:cehennem ona ''benden kurtuldun'' der

24.Ramazan gecesi yasinimiz(19.6.2017-pazartesi gecesi):
    Armağan(hediye) niyyetiyle okunur

24.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan; Yüzükoyun yatmayalım

25. teravih namazının fazileti(19.6.2017-pazartesi akşamı):
    ALLAHu teala ondan kabir azabını kaldırır

24.Ramazanda çekilecek tesbih:

UYARI

* 24’inci hatırlatma:

Kur’ân’a sarılalım, biliyorsak Kur’ân okuyalım, bilmiyorsak Kur’ân tilaveti dinleyelim. (Okumak sünnet, dinlemek farzdır). Ehliyetimiz yoksa, kendi kafamıza, re’yimize ve hevâmıza göre Kur’ân tefsiri yaparak yüce Kitaba ihanet ve saygısızlık etmeyelim. Kur’ân’ın mânasını ve ondan çıkartılan hüküm ve yorumları ehl-i sünnet müfessirlerinden öğrenelim.

دعاء اليوم الرابع والعشرين: اللهمّ إنّي أسْألُكَ فيه ما يُرْضيكَ وأعوذُ بِكَ ممّا يؤذيك وأسألُكَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَكَ ولا أعْصيكَ يا جَوادَ السّائلين.

24. Günün Duası:
    “ALLAHumme innî es’eluke fîhi ma yurzîk, ve eûzu bike mimma yu’zîk, ve es’eluk’et-tevfîge fîhi lien utîake vela a’siyek, ya cevad’es-sailîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyor ve seni rahatsız edecek şeylerden sana sığınıyorum. -ALLAH’ım!- Bu günde sana itaat edip karşı gelmemek için senden tevfik ve yardım diliyorum; el el açıp dilenenlere cömert davranan –Rabbim-!

Ugur Bunu beğendi.

25.Ramazan gecesi(20.6.2017-salı gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:kıyamet günü kime şefaatçi olursa kabul edilir

25.Ramazan gecesi yasinimiz(20.6.2017-salı gecesi):
    Yüce Peygamberimize (s.a.v)komşu olmak niyyetiyle

25.Ramazan günü sünneti:
    bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;Soğan ve sarımsak kokusuyla mescid ve meclislere yaklaşmayalım

26. teravih namazının fazileti(20.6.2017-salı akşamı):
    ALLAHu teala onun için kırk yıllık amel savabı verir

25.Ramazanda çekilecek tesbih:

* 25’inci hatırlatma:

Ölmüş büyüklerimiz için (anne baba, dede nine, akraba, hısım, ecdat…) hayır hasenat yapalım, yemek yedirelim ve sevabını onlara bağışlayalım. Bayram’da kabirlerini ziyaret edelim, Yâsin okuyalım, Fatiha okuyalım, ecrini onlara hediye edelim.

دعاء اليوم الخامس والعشرين: اللهمّ اجْعَلْني فيهِ محبّاً لأوْليائِكَ ومُعادياً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبيائِكَ يا عاصِمَ قُلوبِ النّبييّن.

25. Günün Duası: “ALLAHummec’alnî fîhi muhibben li-evliyaik, ve muadiyen li-e’daik, mustennen bi-sunneti hatemi enbiyaik, ya asime gulûb’in-nebiyyîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Beni bu günde velilerini seven, düşmanlarına düşmanlık besleyen ve peygamberlerinin sonuncusu -MUHAMMED Mustafa’nın (s.a.v)- sünnetine uyan kimselerden kıl; ey peygamberlerin kalplerini koruyan -Yüce ALLAH-!

Ugur Bunu beğendi.

26.Ramazan gecesi(21.6.2017-çarşamba gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:kıyamet günü ona keramet tacı giydirilir

26.Ramazan gecesi yasinimiz(21.6.2017-çarşamba gecesi): Azrail’in (Âleyhisselâm) hoş gelmesine vesile için

26.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;Esnemeyi mümkün olduğu kadar gizleyelim. Ağzı elle kapayarak gidermeye gayret edelim. Namazda iken esneme gelirse, ayakta ise sağ elin, diğer hallerde ise sol elin tersi ile ağzı kapatmamız münasip olur.

27. teravih namazının fazileti(21.6.2017-çarşamba akşamı):ALLAHu teala onun için sırat köprüsünü çakan şimşek gibi geçme
    ihsanı yapılır

26.Ramazanda çekilecek tesbih:

UYARI

* 26’inci hatırlatma:
    Şehrimizdeki ve başka yerlerdeki velilerin, âmil alimlerin, sâlih kişilerin kabir ve türbelerini ziyaret edelim. Onları hatırlamak, onları sevmek, onları ziyaret etmek imanımızı güçlendirir, dindarlığımızı kavi kılar. Bu ziyaretlerde dine aykırı işler yapmayalım.

دعاء اليوم السادس والعشرين: اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً يا أسْمَعِ السّامعين.

26. Günün Duası:“ALLAHummec’al sa’yî fîhi meşkûran ve zenbî fîhi mağfûran ve amelî fîhi magbûlen ve aybî fîhi mestûra, ya esme’as-samiîn.”
    Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde çabamı mükâfatlandır; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü –günahlara- kapa; ey duyanların en iyi duyanı!

Ugur Bunu beğendi.

27.Ramazan gecesi(22.6.2017-perşembe gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
    mükafatı:kadir gecesini değerlendirmiş gibi sevap verilir

27.Ramazan gecesi yasinimiz(22.6.2017-perşembe gecesi): Büyük , küçük tüm günahlarının affı için

27.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;Hasta akraba, dost ve arkadaşları ziyaret edelim. Onlara teselli ve ümit verelim. Ziyareti uzun tutmayalım. Hastanın hoşa gitmeyecek hallerini başka yerde anlatmayalım

28. teravih namazının fazileti(22.6.2017-perşembe akşamı):ALLAHu teala onun cennetteki derecesini bir kat daha arttırır

27.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Atigarrigâb (Ey iyileri koruyan-EN AZ 100 DEFA )

* 27’inci hatırlatma:
    Günde en az bir kere içimizden kendi nefsimize “Öleceksin, ALLAH’a döneceksin, yaptıklarından hesap vereceksin, hazırlan, hazırlan, sakın vakit geçirme…” diye nasihat edelim.

دعاء اليوم السابع والعشرين: اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ القَدْرِ وصَيّرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الى اليُسْرِ واقْبَلْ مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين.
    27. Günün Duası:“ALLAHumme veffir hazzî fîhi min’en-nevafil, ve ekrimnî fîhi bi-ihzar’il-mesail, ve garrib fîhi vesîletî ileyke min beyn’il-vesail, ya men la yeşğaluhu ilhah’ul-mulihhîn.”

Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde bana kadir gecesinin sevabını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebalı üzerimden kaldır; ey salih kullarına şefkatli olan!

29.Ramazan gecesi(24.6.2017-cumartesi gecesi):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle iki rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.

mükafatı:ALLAH(cc) şöyle der:''ey kulum!sana müjdeler olsun;oruç ve namazını kabul ettim,günahını affettim ve cennetimi sana nasip ettim

29.Ramazan gecesi yasinimiz:
    Tüm müslümanların selâmeti niyyetiyle okunur

29.Ramazan günü sünneti:
    bugün cuma;Efendimiz(sav) in sünneti olan Sadaka verelim

29.Ramazanda çekilecek tesbih:

UYARI

* 29’inci hatırlatma:
    “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” hadîs-i şerifini bir an bile hatırımızdan çıkartmayalım. Her günümüzün bir önceki günden daha hayırlı, daha faydalı, daha hikmetli, daha ibadetli, Peygamberimizin sünnetine daha uygun, ilahî rızaya daha yakın meymenetli bir gün olması için gayret ve cehd sarfedelim.

دعاء اليوم التاسع والعشرين: اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين.

29. Günün Duası:“ALLAHumme ğaşşinî fîhi bi’r-rahmet, verzugnî fih’it-tevfîga vel-isme, ve tahhir galbî min ğayahib’it-tuhmet, ya rahimen bi-ibadih’il-mu’minîn.”

Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde rahmetinle beni kapla; bu günde bana -iyi amelleri yapmak için- tevfik ve -kötü amellerden- korunma -gücü- lütfeyle ve beni şüphe ve suç unsuru addedilebilecek şeylerin karanlığından temizle; ey mümin kullarına merhametli olan -Rabbim!-

• Sayfa 3/3
  • 1
  • 2
  • 3

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)