Neremiz Müslüman?

deniz feneri

Aktif Üye
. .
Geçen yıl 25-26 yaşında bir kardeşimin oruç tutmadığını öğrenmiştim içim yandı duyunca. İnsan kendi kendini nasıl ateşe atar nasıl farkına varamaz. Neden hiçbir özrü yokken Ramazan'ın o büyük güzel atmosferini koklayamaz hissedemez. Bu kadar mı kör, bu kadar mı sağırız dinimize karşı ve elimizden birşey gelmemesi çok acı bir çoğumuz Ramazan'ı razı edememekten hakkını verememekten korkarken nasıl olurda kardeşlerimiz, büyüklerimiz oruca bu kadar duyarsız kalırlar.

Neremiz müslüman? Namazımız yoktu zaten artık orucumuzda kalmadı. İçki, zina kol geziyor. Nerede haram biz orada, nerede Allahın emri var biz ondan uzağız. Bu durumda hala başımıza taş yağmıyorsa bu Rabbimizin büyük merhametinden. Rabbim acımasa bize halimiz ne olurdu ?

Bilincinde değiliz. Niyetlenmezsem 61 olmaz diyor çoğu. Bilmiyor ki 61 olsa öpüp başına koysun. Çünkü niyetlenmeden kasti olarak birgün tutulmayan oruç için ömür boyu oruç tutsan yine o bir günün günahını karşılayamıyorsun. O yüzden 61 olmuyor çünkü 61 temizlemiyor. Bir hataya düşüpte nefsine uyup orucunu bozan sonrasında 61 gün tuttuğunda dünyada bu günahtan kurtulmuş oluyor ama kasti olarak oruca hiç niyetlenmeyen bir gün için bile ömür boyu orucu karşılamazken birde tüm Ramazan'ı tutmayanın halini varın siz düşünün sonra da başına bir müsibet, bir bela geldiğinde ben ne yaptım diye isyana düşer. Ramazan'a saygısızlıktan, hürmetsizlikten daha büyük ne yapacaksın ki ?

Birde canımı acıtan başka konu; Ramazan'a bir hafta kala, hatta 2-3 gün kala yapılan düğünler. Sanki bir ay daha bekleseler ne olacaksa. Bir de gençler zaten cahil büyükler siz yeni evlisiniz oruç tutmasanız birşey olmaz diyorlar. Zaten bir bahane arayan gençlerde canlarına minnet Ramazan'ı balayında, tatilde vs rahat bir şekilde orucu tutmadan geçiriyorlar. Allah tutacaksın diyor, aileler tutma birşey olmaz diyor. Kendilerince verdikleri hükümle kendi imanlarını da zedeliyorlar farkında olmadan .

Ne yazik ki cogunun nüfus kagidinda “Islam“ yaziyor, hiristiyan alemi gibi. Ne yazik ki cok kez karsilastigim su, ramazan basladimi cogunun seker hastaligi hortluyor. Bazilari var. Kendi bir iki rekat namaz kildimi o müslüman gerisi müslüman degil.

Hastalara çok birşey diyemiyorum durumlarını en iyi kendileri biliyor ama birazda zorlamak lazım belkide Ramazan'ın lezzeti bambaşka. Ağır şeker hastası bir teyzem var eski komşumuz çocukluğumdan. İğnesi olmadan orucunu açamaz. Mübarek bırak Ramazan orucunu nafile öyle çok oruç tutar ki maşaallah, oruç aşkı başka şey. Tabi güç yetiremeyene birşey diyemiyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri