Az konuan fakat z konuan bykler vardr. Babam da bunlardan biridir. ok sk bir arada olamadmz iin benim iin bu "z" konumalar daha ksa olur. Birka yl nce yle bir laf syledi ki sustum kaldm. Uzun sre kafamn iinde doland syledii cmle.

Strese girenin imanndan phe ederim!demiti babam.

Stresle ilgili kitaplar okuyan, zaman zaman stresle mcadele konusunda seminerler veren biri olarak, cmleyi ok ar bulmu olsam bile, kafamn iinde cmle dnp durdu uzun zaman. Yaadmz yzyln en nemli problemlerinden biri olan stres hakknda bu kadar kesin ve keskin bir ifade duymamtm.

Geen yl memlekette bir arkadala otururken hayatn skntlar ve zorluklar konuulmaya balannca bende kendisine stres ve stresle mcadele hakknda hakknda bildiklerimi anlatmaya baladm. Arkadam da benimle birikimlerini paylayordu. Bir ara babamn syledii Strese girenin imanndan phe ederim! lafn attm ortaya. Arkadam doru bir cmle dedi. Hatta bir insan stres yznden hasta olursa Allah o insana bunun hesabn bile sorar dedi.

Stres, halkn bildii ve kulland anlamyla,skntlar kafaya takmak demektir. Skntlar insan umutsuz ediyor. Mutsuzluk insan hasta ediyor.

Kimisi hastalklarla mcadele etmekten yoruluyor. Mutsuz ve hasta oluyor.

Kimisi ailesiyle problemler yaamaktan bunalyor.

Kimisi maddi skntlarla bouuyor.

Kimisi evresindekilerin kendisini anlamadndan dert yanyor.

Kimisi bir sevdiini topraa verince hayata ksyor.

Hayatta insan strese sokan o kadar ok ey var ki. Herkes kendisine dert edecek bir sknt bulabilir.

Stresle iman arasnda bir balant var m dersiniz?

Skntlarla dolu bir hayat denilince benim aklma hep Peygamberler geliyor. Allah Peygamberlerin kssalarn ayrntlaryla bize niin aktaryor dersiniz? Okuyup, ibret almamz iin deil mi?

Peygamberlerin hayatlarndan yola karak baz sorular sormak istiyorum.🌸

Hz. Eyyb hastalkla imtihan eden Allah, bizi de ayn imtihana tabi tutma hakkna sahip deil mi?

Hastal kafaya takp bunalma giren insanAllahm, beni niin hastalkla imtihan ediyorsun ki? demi olmuyor mu?🌺

Hz. Nuhu oluyla imtihan eden Allah, sizi evlatlarnzla imtihan edemez mi? 🌸
Hz. smaili babasyla imtihan eden Allah, sizi z babanzla imtihan edemez mi?🌸

Hz. Lutu eiyle imtihan eden Allaha, Beni niin eimle imtihan ediyorsun ki? deme hakkna sahip olduunuzu mu dnyorsunuz?🌸

Hz. Yusufu kardeiyle imtihan eden Allah, belki sizi de kardelerinizle imtihan ediyordur!🌸

Tm peygamberlerin hayatlar sknt (imtihan) dolu olduuna gre, bizim hayatmzda da baz skntlarn olmas hayatn bir paras deil mi?

Anne veya babasn kaybedince bunalma giren bir insan Allaha Benim annemi / babam niye alyorsun ki? deme hakkna sahip olduunu mu sanyor?

En byk ac evlat acsdr! denir. Bu acy yaayan anne babalar Allah kimseye yaatmasn! derler.Be defa evlat acsyla imtihan edilmi bir Peygamberin mmeti olduumuzu bilmek zorundayz.

Kardeim onlar Peygamber, biz insanz diye kimse itiraz etmesin. Peygamberler de bizler gibi zlen, alayan, Allaha snan insanlard. Allah tarafndan zel seilmi olduklar gerei insan aclara tepkisiz kalacaklar anlamna gelmez. Bize den hayat doru anlamaktr.

Stres ile iman arasndaki iliki kafamn iinde uzun zamandr dolanyordu. Bir okuyucum bana yle bir sz gnderdi ki, o sz okuyunca kafamn iinde dolanan cmleler ke yazsna dnt. Bu yazy da o gzel szle bitirmek istiyorum.

ok skldnz zaman bu cmleyi hatrlayn. Hatta bana kalsa pano haline getirilip ev veya iyerinin duvarlarna aslmas gereken bir sz.

Bir gn dnyaya ait byk bir derdin olursa Rabbine dnp, Benim byk bir derdim var! deme, derdine dnp Benim byk bir Rabbim var!de..........