Diş Ağrısı İçin Yapılan İğne Orucu Bozar mı?

Ugur

Administrator
Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, arı sokması ve diş ağrısı nedeniyle vurulan iğnenin orucu bozmadığını belirtti.!!!

Müftü Mustafa Kolukısaoğlu Ramazan’ın başlamasından sonra Müftülük bünyesinde hizmet veren ‘Alo Fetva’ hattına vatandaşların yoğun olarak sorular yönelttiğini belirtti. En fazla imsak vakti, arı sokması, diş ağrısı ya da dolgusu nedeniyle iğne kullanımı, denize girilmesi ve duş alınması gibi konularda sorular yöneltildiğini belirten Müftü Kolukısaoğlu, soruların ‘Alo Fetva’ görevlileri tarafından tek tek cevaplandırıldığını kaydetti.

dis-agrisi_zpsy33xl4zz.jpg dis-agrisi_zpsy33xl4zz.jpg

Arı sokması, diş ağrısı nedeniyle vurulan iğnenin orucu bozmadığına değinen Müftü Kolukısaoğlu şunları söyledi:
"Bugünlerde vatandaşımız bağda bahçede çalışıyor. Ordu ilimizde arıcılık yapanlar bir hayli var. Şu ana kadar bununla ilgili çok soru gelmiş. ‘Arılarla ilgilenirken arı bizi sokuyor dolayısıyla oruç bozuldu mu bozulmadı mı’ diye. Arkadaşlar da bunun orucu bozmadığını söylüyorlar. Bir başka soru ‘diş dolgusu yapacağız’ diyor. Veya dişiniz ağrıdı, şiddetli ağrı var geceyi beklemeden aldırmamız gerekiyor, ‘burada iğne kullanılabilir mi’ diye sorulmuş. Tabi bizim buradaki cevabımızda vücuttan çıkan hiçbir şey orucu bozmaz. Vücuda giren bozar. Eğer dolgu yaparken ya da kanadığı zaman morfin vurulduğunda o yutulursa orucu bozar. Yutulmaz zaten, kimse de yutmaz. Diş tedavisinde ve diş aldırmada vurulan iğneler orucu bozmaz. Kanı yuttuğumuz zaman orucu bozuyor. İğne vücuda bir keyif bir gıda vermiyor. Arı sokmasında böyle bir keyif, gıdalanma yok. Göz damlası, kulak damlası her zaman sorulan şeyler. Bu damlalar burundan, kulaktan, gözden verilse bile mideye ulaşmadan o bölgelerde kalıyor. Dolayısıyla oruç bozulmaz."

Denize girmek ya da iş dönüşü sıcaklayınca soğuk su ile duş almanın orucu bozup bozmayacağının da sorulduğunu belirten Kolukısaoğlu, “Kesinlikle insan iş icabı olsun, başka zaman olsun denize girip duş aldığında oruç bozulmaz" dedi.
trthaber.com
Gunahi boynuna.:)

Bu müftü bu sözlerini saat kactan önce veya sonra söylemis orasi cok önemli benim icin güvenirlilik yönünden yani :)

Bazıları doğru bazıları yanlış bilgi.
Bende beş altı sene önce diş çktirmek için iğne vurdular. Oruç gitti diye su içmiştim sonra. ama bozulmuyormuş. Bir çok hocaya sordum. Orucun bozulması için ağızdan, burundan ve kulaktan içeri su girmemesi lazım. kulağa damlatılan damla bozar orucu. Yapılan iğne kana karışınca bozulur. Aslında şimdiki hocalardan değil de büyük isllam alimlerinin özlerini dinlemek lazım.

Orucu bozan ve bozmayan durumlar​

Sual: Ağzın içindeki çürük dişe konan ilaç, orucu bozmuyor da, dil altına konan hap, niçin orucu bozuyor? Vücuttaki sağlam deriye konan ilaç emilse bile orucu bozmuyor da, ağızdaki sağlam deriye konan ilaç emildiği için niye orucu bozuyor?
CEVAP
Dilaltındaki deri, vücudun dışındaki deri değildir. Yumuşak, kaygan bir dokudur. Tıpta buna mukoza deniyor. Çok farklı özelliğe sahiptir. Birbiri ile asla mukayese edilmez. Dişin yapısı da mukozanın yapısından farklıdır.

Bu hususta uzman doktorumuz diyor ki:
Dilaltına ilaç konunca, sinir sisteminin uyarısı ile beyne çok acil haber gider. Beyin, dilaltındaki refleksleri otomatik olarak harekete geçirir. Sonra, tükürük salgı sistemi çalışıp, tükürük üretir, sulandırır. Sulandıktan sonra, reflekslerin uyarmasıyla, kılcal damarlar harekete geçer ve emilerek en kısa zamanda kana karışır. Tükürük salgısı olmazsa, ilaç sadece kılcal damarlar vasıtasıyla kana karışamaz. Çünkü ilacın sulanarak kılcal damarlara gitmesi lazım. Vücut derisi mukoza gibi ince olsa bile, tükürük salgısı olmadığı için dilaltındaki gibi emilmez. Tükürük salgısı otomobil, ilaç şoför gibi, mukoza altındaki kılcal damarlar da yollar gibidir. Vücutta otomobil ve yollar var, şoför yok. Şoför de gelirse otomobil hareket eder.

Tıbbi olarak, diş de, diş eti de, mukoza değildir, diş ile diş altı farklı özelliklere sahip iki ayrı organ gibidir.

Bota, çizmeye ve meste mesh etmek caizdir. Ancak mestten çok daha ince olan çoraba mesh caiz değildir. İkisi de ayağa giyiliyor ama vasıfları farklıdır. İşte bunun gibi, dilaltındaki mukoza denilen yumuşak doku vücuttaki deriden çok farklıdır.

Dilaltına ilaç, hap koyarak yukarıda izah edildiği gibi, kılcal damarlarca emilmesini sağlamak, deriye ilaç enjekte edip kılcal damarlara ulaştırmaya benzer, bu yüzden orucu bozar.

Sual: Burnum tıkalı olunca çok rahatsız oluyorum, işlerim aksıyor. Burnun içine sıvı ilaç konunca oruç bozuluyormuş. Katı ilaç sürsem mesela viks sürsem orucum bozulur mu?
CEVAP
Burnun içine katı ilaç, merhem sürmek orucu bozmaz. Sıvı ilaç bozar.

Sual: Kulağıma damlattığım yağlı ilaç, ağzımdan ve burnumdan geldi. Orucum bozuldu mu?
CEVAP
Kulağa ilaç damlatmak orucu bozar.

Sual: Fransa'dan yazıyorum. Hıristiyan eşim, gece kalkıp bana sahur hazırlıyor. Dün gece sahuru yiyip imsak vaktinde yattım. Yarı uykulu idim, ben hiçbir şey söylemeden beni sevip, oramı buramı tuttu. Nihayet ben boşaldım. Ama ben hiç bir hareket yapmamıştım. Orucum bozuldu mu?
CEVAP
Şöyle yap diye kendiniz emretmediğiniz ve devamında hiçbir harekette de bulunmadığınız için oruç bozulmuş olmaz. Ancak, orucu bozabilecek böyle tehlikeli işlerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Sual: Başımızdan burnumuza gelen her hangi bir akıntıyı yutmak orucu bozar mı?
CEVAP
Bozmaz.

Sahurdan sonra çok kötü bir sekilde disim ağırlıyordu 1. 2. Saat bekledim geçmedi. Şekerimde var ağrı kesici içtim kefaretim sayılır

Sahurdan sonra dişim ağırdı 2.3. Saat bekledim gemedi sekerim var ilaç içtim kefatmi

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Diş ağrısına ne iyi gelir: Evde diş ağrısı nasıl geçer
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Bitkiler
  • 3    5K
500 dişli yamyam balık! Günde 20 diş değiştiriyor.
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    715
Diş Kirası Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 1    3K
Diş Tohumu Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,