DiKKAT YENi EHLiYET ALACAKLAR GERİ GERİ GİTME VE PARK ETME ÖNEMLİ

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği değişikliğinin ardından yeni sınav sistemi uygulamaya konuldu.

Yeni direksiyon sınavları akan trafikiçerisinde, her türlü hava ve yol koşullarında en az 30 dakikayapılıyor. Yeni uygulamaya göre, sınava başlarken emniyet kemerinitakmayan sürücü adayının sınavı başlamadan bitecek. Kalkış sırasında sinyal vermeyen, emniyetli ve rahat kalkış yapamayan sürücü adayının sınavına devam edilmeyecek. Direksiyon sınavı değerlendirme formunda sürücü adayının yapmaması gereken hatalar belirtilmiş olup bu hatalardan bazılarını bir kez, bazılarını iki kez yapan sürücü adayı sınavda başarısız olacak. Daha önceki sınavlarda yapılmayan iki araç arasına parketme manevrası direksiyon sınavın olmazsa olmazlarından olacak. Motosiklet sürücüleri ise akan trafiğe çıkmadan önce trafiğe kapalı alanlarda işaretler arasında slalom yapacaklar, ayrıca özel bir platform üzerinde dengeli sürüş becerisi gösterecekler.

GERİ GERİ GİTME VE PARK ETME ÖNEMLİ

Direksiyon eğitimi sınavına girecek adaylar, değerlendirme kriterleri arasında ilk kez yer alan "aracı geri viteste kullanma, araçların arasına park etme" yeteneklerine göre de değerlendirilecek. Geri vitesle park yapamayan sınavı geçemeyecek.

YENİ SINAV SİSTEMİNE UYUM

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yetkilileri, direksiyon sınavlarınınyapıldığı günlerde illere görevli olarak gidip direksiyon sınavlarını denetliyor ve yeni sınav sisteminin tavizsiz bir şekilde uygulanmasını sağlıyorlar. Ayrıca, illerde görevli eğitim müfettişleri sürekli olarak denetim ve gözetim görevinde bulunuyor. Sınav günleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde adeta seferberlik ilan ediliyor, yeni sınav sistemine uyum sağlamak için herkes özen gösteriyor.

CAN GÜVENLİĞİ ÖN PLANDA

27-28 Temmuz günlerinde yapılan sürücü direksiyon sınavları için İzmir'e gelen Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik Eğitimi ve Sürücü Kursları Gurup Başkanı Ercan Alpay, il ve ilçelerde görevli sınav yürütme kurulu üyeleri ile Karataş kız lisesinde toplantı yaparak yeni sınav sistemi ile ilgili hazırlıkları gözden geçirdi. Konak ve Karabağlar ilçelerindeki sınav değerlendirme komisyonu üyeleri ile ayrıca bir araya gelen Alpay, direksiyon sınavlarındaki sorumluluklarını hatırlatarak şunları söyledi: "İnsanımızın can ve mal güvenliği ile doğrudan ilgili bir sınavın sorumluluğunu taşıyorsunuz. Çok dikkatli ve özenli davranınız. Sınav sırasında sürücü adaylarının becerilerini dikkatli ve adildeğerlendiriniz. Sizlere güveniyoruz."

YENİ DÖNEMDE KALİTE ARTACAK

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı ve 20.Dönem İzmir Milletvekili İsmail Yılmaz, yeni yönetmeliğin ve yeni sınav sisteminin sürücü eğitiminin kalitesini çok daha olumlu etkileyeceğini belirterek "26 yıldır değişmeyen ve günümüzün koşullarından uzak, uygulaması ve denetlemesi mümkün olmayan yönetmeliğimiz Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğümüzün ve Konfederasyonumuzun işbirliği ve özverili çalışmaları sonucunda değiştirilmiş, çağdaş, uygulanabilir ve denetlenebilir bir yönetmelik oluşturulmuştur" dedi.

Yeni düzenlemelerle direksiyon sınavlarının son derece zorlaştırıldığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: "En küçük bir hata sürücü adayının başarısız olmasına neden olacaktır. Sürücü kursları olarak biz yeni sınav sisteminin sürücü eğitiminin kalitesini artıracağına inanıyoruz. Biz eğitim görevimizi daha iyi yaparken, Milli Eğitim Bakanlığı da sınavları en iyi şekilde yapacak. İyi eğitilmiş ve trafikte paylaşma kültürü gelişmiş sürücüleri topluma kazandıracağız. Ayrıca, Sürücü Kursu ücretlerindeki haksız rekabet ortadan kalkacak, onun yerine eğitimin kalitesine ve başarıya endeksli yeni bir rekabet ortamı oluşacaktır."

Ensonhaber

Taaaaaaaaa burdannnnnnnn hamburga kadar geri geri gider , ordada iki aracın arasına parkedemem geri gelirim. :)

şimdi burdan hamburga kadar geri geri gidip . ordan buraya düz gelirim deeeeğmi.

Bizde ilk önce arka arka park ettirirler. Buyil cok vatandas kazalarda cok ölen oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri