Ramazan Ayında Her Güne Ait Kısa Ve Özel Dualar

deniz feneri

Aktif Üye
Ramazan Ayında Her Güne Ait Kısa Ve Özel Dualar

Büyük Fazilet Ve Sevapları Olduğu Bildirilen Aşağıdaki Duaları, İbn-i Abbas Resulullah’tan (s.a.v) Nakletmiştir:

اللهمَ اجْعلْ صِيامي فيه صِيام الصّائِمينَ وقيامي فيهِ قيامَ القائِمينَ ونَبّهْني فيهِ عن نَومَةِ
الغافِلينَ وهَبْ لي جُرمي فيهِ يا الهَ العالَمينَ واعْفُ عنّي يا عافياً عنِ المجْرمينَ.

1. Günün Duası: "ALLAHummec'al Siyamî Fîhi Siyam'es-saimîn Ve Giyamî Fîhi Giyam'el-gâimîn Ve Nebbihnî An Nevmet'il-ğâfilîn Ve Heb Lî Curmî Fîhi Ya İlâh'el-âlemin Ve'fu Annî Ya âfiyen An'il-mucrimîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Tuttuğum Orucu Gerçek Oruç Tutanların Orucu Gibi Ve İbadetimi Gerçek İbadet Edenlerin İbadeti Gibi Kıl; Bu Günde Beni Gafillerin Uykusundan Uyandır; Suçumu Bu Günde Bağışla; Ey âlemlerin İlâhı! Affet Beni, Ey Suçları Affeden. Rabbim!

اللهمّ قَرّبْني فيهِ الى مَرْضاتِكَ وجَنّبْني فيهِ من سَخَطِكَ ونَقماتِكَ ووفّقْني فيهِ لقراءةِ آياتِكَ
برحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمين.

2. Günün Duası: "ALLAHumme Garribnî Fîyhi İlâ Merzâtike Ve Cennibnî Fîyhi Min Sehatike Ve Negimatike Ve Veffignî Fîyhi Li-girâeti âyâtike Bi-rahmetike Ya Erhem'er-râhimîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Beni Kendi Hoşnutluğuna Yakınlaştırıp, Gazap Ve Azabından Uzaklaştır. Bu Günde Ayetlerini Okumaya Beni Muvaffak Kıl; Rahmetin Hakkına Ey Merhametlilerin En Merhametlisi.

اللهمّ ارْزُقني فيهِ الذّهْنَ والتّنَبيهَ وباعِدْني فيهِ من السّفاهة والتّمْويهِ واجْعَل لي نصيباً مِنْ
كلّ خَيْرٍ تُنَزّلُ فيهِ بِجودِكَ يا أجْوَدَ الأجْوَدينَ.

3. Günün Duası: "ALLAHummerzugnî Fîh'iz-zihne Ve't-tenbîh Ve Bâidnî Fîhi Min'es-sefâheti Ve't-temvîh Vec'al Lî Nesîben Min Kulli Hayrin Tunzilu Fîh, Bi-cûdike Ya Ecved'el Ecvedîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Bana Zekâ Ve Uyanıklık (ibadet Ve İtaatten Gafil Olmama) Hali Ver; Beni Cahillik Ve Batıl İşlerden Uzaklaştır. Bu Günde İndirdiğin Her Hayırdan Bana Da Bir Nasip Ayır; Cömertliğin Hakkına Ey Cömertlerin En Cömerdi!

اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ
بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ يا أبْصَرَ النّاظرين.

4. Günün Duası: "ALLAHumme Gavvinî Fîhi Alâ İgameti Emrik Ve Ezignî Fîhi Halâvete Zikrik Ve Evzi'nî Fîhi Li-edâi Şukrik Bi-keramik Vehfeznî Fîhi Bi-hifzike Ve Sitrik, Ya Ebsar'an-nâzirîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Emrini Uygulamak İçin Beni Güçlendir; Bu Günde Zikrinin Güzel Tadını Bana Tattır; Kereminle Beni Bu Günde Şükrünü Eda Etmek İçin Hazırla; Bu Günde Hıfzın Ve Örtünle Beni (günah Ve Beladan) Koru; Ey Basiretlilerin En Basiretlisi!

اللهمّ اجْعَلْني فيهِ من المُسْتَغْفرينَ واجْعَلْني فيهِ من عِبادَكَ الصّالحينَ القانِتين واجْعَلْني
فيهِ من اوْليائِكَ المُقَرّبينَ بِرَأفَتِكَ يا ارْحَمَ الرّاحِمين.

5. Günün Duası: "ALLAHummecalnî Fîhi Min'el-musteğfirîn, Vec'alnî Fîhi Min İbâdik'es-sâlihîn'el-gânitîn, Vec'alnî Fîhi Min Evliyâik'el-mugarrabîn, Bira'fetike Ya Erham'er-râhimîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Beni Mağfiret Dileyenlerden, Sana İtaat Eden Salih Kullarından Ve Mukarreb Velilerinden Kıl; Lütuf Ve Şefkatin Hakkında Ey Merhametlilerin En Merhametlisi!

اللهمّ لا تَخْذِلْني فيهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ ولا تَضْرِبْني بِسياطِ نَقْمَتِكَ وزَحْزحْني فيهِ من
موجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنّكَ وأياديكَ يا مُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبينَ.

6. Günün Duası: "ALLAHumme La Tehzulnî Fîhi Li-tearruzi Ma'siyetik, Velâ Tazribnî Bi-siyâti Negimetik, Ve Zehzihnî Fîhi Min Mûcibâti Sehatike, Bi-mennike Ve Eyâdîke, Ya Muntehâ Rağbet'ir-râğibîn."

anlamı: ALLAH'ım! Sana Karşı İşlediğim Günahtan Ötürü Bu Günde Beni Yalnız Bırakma; Azap Kırbacınla Beni Cezalandırma; Bu Günde Gazabına Vesile Olacak Şeylerden Beni Uzaklaştır; -sonsuz- Lütfün Ve Nimetlerin Hakkına, Ey Şevkli İnsanların En Büyük Arzusu!

اللهمّ اعنّي فيهِ على صِيامِهِ وقيامِهِ وجَنّبني فيهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْني فيهِ ذِكْرَكَ
بِدوامِهِ بتوفيقِكَ يا هاديَ المُضِلّين.

7. Günün Duası: "ALLAHumme Einnî Fîhi Alâ Siyamihi Ve Giyamih, Ve Cennibnî Fîhi Min Hefevatihi Ve Asamih, Verzugnî Fîhi Zikreke Bi-devamihi, Bi-tevfigike Ya Hadiy'el-muzillîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Oruç Tutup İbadete Durmam İçin Bana Yardımcı Ol; Bu Günün Sürçme Ve Günahlarından Beni Uzaklaştır; Bu Günde Sürekli Olarak Seni Zikretmeği Bana Nasip Eyle; Tevfikinle Ey Yolunu Şaşanları Hidayet Eden!

اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ يا
ملجأ الآمِلين.

8. Günün Duası: "ALLAHummerzugnî Fîhi Rahmet'el-eytami Ve İt'am'et-taam Ve İfşa'es-selâm Ve Suhbet'el-kiram, Bi-tavlike Ya Melce'el-amilîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Öksüzlere Merhamet Etmeyi, -fakirlerin- Karnını Doyurmayı, Karşıma Çıkan Herkese Selâm Vermeyi Ve Değerli İnsanlarla Oturup Kalkmayı Bana Nasip Eyle; İyilik Ve İhsanınla, Ey Arzu Edenlerin Sığınağı.

اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ
بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.

9. Günün Duası: "ALLAHummec'al Lî Fîhi Nasiben Min Rahmetik'el-vasia, Vehdinî Fîhi Li-berahinik'es-satia, Ve Huz Bi-nasiyetî İla Merzatik'el-camia, Bi-mehabbetike Ya Emel'el-muştagîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Geniş Rahmetinden Beni Nasipsiz Bırakma; Açık Delil Ve Burhanlarını Bana Göster Ve Beni Alıp En Kapsamlı Hoşnutluğa Götür; Muhabbetinle Ey Şevkli İnsanların Arzusu!

اللهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْكَ واجْعلني فيهِ من
المُقَرّبينَ اليكَ بإحْسانِكَ ياغايَةَ الطّالِبين.

10. Günün Duası: "ALLAHummec'alnî Fîhi Min'el-mutevekkilîne Aleyke, Vec'alni Fîhi Min'el-faizîne Ledeyke, Vec'alnî Fîhi Min'el-mugarrabîne İleyke, Bi-ihsanike Ya Ğayet'et-talibîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Beni Sana Tevekkül Edenlerden, Sana Göre Saadete Erişenlerden Ve Sana Yakınlaşan Kimselerden Kıl; İhsanınla Ey Arayanların En Büyük Talebi!

اللهمّ حَبّبْ اليّ فيهِ الإحْسانَ وكَرّهْ اليّ فيهِ الفُسوقَ والعِصْيانَ وحَرّمْ عليّ فيهِ السّخَطَ
والنّيرانَ بِعَوْنِكَ يا غياثَ المُسْتغيثين.

11. Günün Duası: "ALLAHumme Habbib İleyye Fîh'il-ihsan, Ve Kerrih İleyye Fîh'il-fusûge Ve'l-isyan, Ve Harrim Aleyye Fîh'is-sehate Ve'n-nîran, Bi-avnike Ya Ğiyas'el-musteğisîn."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde İyilik Ve İhsanı Bana Sevdir; Fısk Ve Günahtan Beni Nefret Ettir; Gazabını Ve –cehennem- Ateşini Bana Haram Kıl; Yardımınla Ey İmdat İsteyenlerin İmdadı!

اللهمّ زَيّنّي فيهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرني فيهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلني فيهِ على
العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّي فيهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ يا عِصْمَةَ الخائِفين.

12. Günün Duası: "ALLAHumme Zeyyinnî Fîhi Bi's-sitri Ve'l-ifaf, Vesturnî Fîhi Bi-libas'il-gunûi Ve'l-kifaf, Vehmilnî Fîhi Ala'l-adli Ve'l-insaf, Ve Aminnî Fîhi Min Kulli Ma Ehafu Bi-ismetike Ya İsmet'el-haifin."

anlamı: ALLAH’ım! Bu Günde Örtü Ve İffetle Beni Ziynetlendir; Bugün Kanaat Ve Elde Olana Yetinme Libasını Bana Giydir; Beni Bu Günde Adalet Ve İnsafa Sevk Et Ve Korktuğum Her Şeyden Beni Emniyete Al; Koruma Ve İsmetinle; Ey Korkanları Koruyan -rabbim-

اللهمّ طَهّرني فيهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرني فيهِ على كائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْني فيهِ
للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِكَ يا قُرّةَ عيْنِ المَساكين.

13. Günün Duası: "ALLAHumme Tahhirnî Fîhi Min'ed-denesi Ve'l-egdar, Ve Sabbirni Fîhi Alâ Kainat'il-egdar, Ve Veffignî Fîhi Li't-tuga Ve Suhbet'el-ebrar, Bi-avnike Ya Gurrete Ayn'il-mesakîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Beni (maddi Ve Manevi Bütün) Kir Ve Pisliklerden Temizle; Bu Günde Olması Taktir Edilen Olaylara Karşı Beni Sabırlı Kıl. Bu Günde Takvalı Olmaya Ve İyi İnsanlarla Arkadaşlık Yapmaya Beni Muvaffak Eyle; Yardımınla, Ey Zavallı Ve Miskin İnsanların Göz Nuru!

اللهمّ لا تؤاخِذْني فيهِ بالعَثراتِ واقِلْني فيهِ من الخَطايا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً
للبلايا والآفاتِ بِعِزّتِكَ يا عزّ المسْلمين.

14. Günün Duası: "ALLAHumme La Tuahiznî Fîhi Bi'l-aserat, Ve Egilnî Fîhi Min'el-hataya Ve'l-hefevat, Vela Tec'alnî Fîhi Ğarazan Li'l-belaya Vel-afat, Bi-izzetike Ya İzz'el-muslimîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Ayak Sürçmelerimden Dolayı Beni Cezalandırma; Hata Ve Yanlışlarımı Bağışla. Bu Günde Beni Bela Ve Afetlerin Hedefi Etme; İzzetinle, Ey Müslümanların İzzeti!

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ طاعَةَ الخاشِعين واشْرَحْ فيهِ صَدْري بإنابَةِ المُخْبتينَ بأمانِكَ يا أمانَ
الخائِفين.

15. Günün Duası: "ALLAHummerzugnî Fîhi Taat'el-haşiîn, Veşreh Fîhi Sadrî Bi-inabet'il-muhbitîn, Bi-emanike Ya Eman'el-haifîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Bana Huşu Ehlinin İtaatini Nasip Eyle; Mütevazı İnsanlar Gibi Dönüş Yapıp Tövbe Etmemle Göğsümü Genişlet; Emanınla, Ey Korkanların Emanı Ve Güveni!

اللهمّ وَفّقْني فيهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْني فيهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِني فيهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ
القَرارِبالهِيّتَكِ يا إلَهَ العالَمينِفين.

16. Günün Duası: "ALLAHumme Veffignî Fîhi Li-muvafeget'il-ebrar Ve Cennibnî Fîhi Murafagat'el-eşrar, Ve Avinî Fîhi Bi-rahmetike İla Dar'il-garari Bi-ilahiyyetike Ya İlah'el-alemîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde İyi İnsanlarla Arkadaş Olmaya Beni Muvaffak Kıl Ve Kötü İnsanların Arkadaşlığından Beni Uzaklaştır. Rahmetinle Bana Ebediyet Ve Sükûnet Yurdu Olan -cennette- Yer Ver; İlahlığın Hakkına, Ey âlemlerin İlahı!

اللهمّ اهْدِني فيهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لي فيهِ الحَوائِجَ والآمالِ يا من لا يَحْتاجُ الى
التّفْسير والسؤالِ يا عالِماً بما في صُدورِ العالَمين صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين.

17. Günün Duası: "ALLAHummehdinî Fîhi Li-salih'il-e'mali, Vegzi Lî Fîh'il-havaice Ve'l-amal. Ya Men La Yehtacu İle't-tefsiri Ve's-sual. Ya Alimen Bima Fî Sudur'il-âlemin, Salli Alâ Muhammedin Ve Âlih'it-tahirin."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Beni Salih Amellere Hidayet Et; Bu Günde Beni Hacet Ve Arzularıma Kavuştur. Ey Açıklamaya Ve Sormaya İhtiyacı Olmayan; Ey âlemdekilerin Göğsünde Bulunanları (içinden Geçenleri) Bilen –rabbim-! Muhammed'e Ve Onun Tertemiz Ehlibeyti'ne Rahmet Et.

اللهمّ نَبّهْني فيهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فيهِ قلبي بِضِياءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِكُلّ أعْضائي الى
اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ يا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفين.

18. Günün Duası: "ALLAHumme Nebbihnî Fîhi Li-berakati Esharih, Ve Nevvir Fîhi Galbî Bi-ziyai Envarih, Ve Huz Bi-kulli â'zâî İle't-tibai Asarih, Bi-nûrike Ya Munevvira Gulûb'il-arifîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günün Seherlerinin Bereketlerinden Yararlanmak İçin Beni Uyandır; Nurların Işığıyla Kalbimi Aydınlat Ve Bütün Uzuvlarımı Bu Günün Eserlerinden, Bereketlerinden Yararlandır; Nurun İle, Ey Ariflerin Gönüllerini Aydınlatan!

اللهمّ وفّرْ فيهِ حَظّي من بَرَكاتِهِ وسَهّلْ سَبيلي الى خَيْراتِهِ ولا تَحْرِمْني قَبولَ حَسَناتِهِ يا
هادياً الى الحَقّ المُبين.

19. Günün Duası: "ALLAHumme Veffir Fîhi Hazzî Min Berakatih, Ve Sehhil Sebîlî İla Hayratih, Vela Tehrimnî Gabûle Hasenatih, Ya Hadiyen İle'l-hagg'il-mubîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günün Bereketlerinden Nasibimi Bol Et; Hayırlarına Ulaşma Yolumu Kolaylaştır; İyi Amellerinin Kabulünden Beni Mahrum Bırakma; Ey Apaçık Hakka Hidayet Eden -rabbim!-

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ
يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين.

20. Günün Duası: "ALLAHummefteh Lî Fîhi Ebvab'el-cinan, Ve Eğlig Annî Fîhi Ebvab'en-nîran, Ve Veffignî Fîhi Li-tilavet'il-gur'an, Ya Munzil'es-sekîneti Fî Gulûb'il-mu'minîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Cennet Kapılarını (yüzüme) Aç; Cehennem Kapılarını -yüzüme- Kapat; Bu Günde Kur'ân Okumaya Beni Muvaffak Kıl; Ey Müminlerin Kalplerine Sükunet Ve Huzur İndiren -yüce ALLAH-!

اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِ عليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ
لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَ الطّالِبين.

21. Günün Duası: "ALLAHummec'al Lî Fîhi İla Merzatike Delîla, Vela Tec'al Li'ş-şeytani Fîhi Aleyye Sebîla, Vec'al'il-cennete Lî Menzilen Ve Megîla, Ya Gaziye Havaic'it-talibîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Beni Hoşnutluğuna Götürecek Bir Kılavuz Kıl Bana; Bu Gün Şeytan'ı Bana Ulaştıracak Hiçbir Yol Bırakma; Benim Yerleşeceğim Ve Rahat Edeceğim Yeri Cennet Kıl; Ey Arayanların Hacetlerini Yerine Getiren -rabbim-!

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ
واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.

22. Günün Duası: "ALLAHummefteh Lî Fîhi Ebvabe Fazlik, Ve Enzil Aleyye Fîhi Berakatik, Ve Veffignî Fîhi Li-mucibati Merzatik, Ve Eskinnî Fîhi Buhbûhati Cennatik, Ya Mucîbe Davet'il-muztarrîn."

anlamı: ALLAH'ım! Fazl-ü Rahmetinin Kapılarını Bugün Yüzüme Aç; Bu Günde Bereketlerini Üzerime İndir Ve Beni Hoşnutluğuna Vesile Olacak Şeylere Muvaffak Kıl; Beni Cennetlerinin Ortasına Yerleştir; Ey Perişanların Duasını Kabul Eden -ALLAH-!

اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ
يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين.

23. Günün Duası: "ALLAHummeğsilnî Fîhi Min'ez-zunûb, Ve Tahhirnî Fîhi Min'el-uyûb, Vemtehin Galbî Fîhi Bi-tegv'el-gulûb, Ya Mugîle Eserat'il-muznibîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Beni Günah Ve Kusurlardan Yıkayıp Temizle; Kalbimin İmtihanında Bana Kalplerin Takvasını Ver; Ey Günahkârların Sürçmelerini Bağışlayan –rabbim-!

اللهمّ إنّي أسْألُكَ فيه ما يُرْضيكَ وأعوذُ بِكَ ممّا يؤذيك وأسألُكَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَكَ
ولا أعْصيكَ يا جَوادَ السّائلين.

24. Günün Duası: "ALLAHumme İnnî Es'eluke Fîhi Ma Yurzîk, Ve Eûzu Bike Mimma Yu'zîk, Ve Es'eluk'et-tevfîge Fîhi Lien Utîake Vela A'siyek, Ya Cevad'es-sailîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Seni Razı Edecek Şeyleri Senden Diliyor Ve Seni Rahatsız Edecek Şeylerden Sana Sığınıyorum. -ALLAH'ım!- Bu Günde Sana İtaat Edip Karşı Gelmemek İçin Senden Tevfik Ve Yardım Diliyorum; El Açıp Dilenenlere Cömert Davranan –rabbim-!

اللهمّ اجْعَلْني فيهِ محبّاً لأوْليائِكَ ومُعادياً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبيائِكَ يا عاصِمَ قُلوبِ
النّبييّن.

25. Günün Duası: "ALLAHummec'alnî Fîhi Muhibben Li-evliyaik, Ve Muadiyen Li-e'daik, Mustennen Bi-sunneti Hatemi Enbiyaik, Ya Asime Gulûb'in-nebiyyîn."

anlamı: ALLAH'ım! Beni Bu Günde Velilerini Seven, Düşmanlarına Düşmanlık Besleyen Ve Peygamberlerinin Sonuncusu -muhammed Mustafa'nın (s.a.a)- Sünnetine Uyan Kimselerden Kıl; Ey Peygamberlerin Kalplerini Koruyan -yüce ALLAH-!

اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً
يا أسْمَعِ السّامعين.

26. Günün Duası: "ALLAHummec'al Sa'yî Fîhi Meşkûran Ve Zenbî Fîhi Mağfûran Ve Amelî Fîhi Magbûlen Ve Aybî Fîhi Mestûra, Ya Esme'as-samiîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Çabamı Mükâfatlandır; Günahımı Bağışla; Amelimi Kabul Buyur Ve Gözümü –günahlara- Kapa; Ey Duyanların En İyi Duyanı!

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ القَدْرِ وصَيّرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الى اليُسْرِ واقْبَلْ
مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين.

27. Günün Duası: "ALLAHummerzugnî Fîhi Fazle Leylet'il-gadri Ve Sayyir Umûrî Fîhi Min'el-usri İle'l-yusr, Vegbel Meazîrî Ve Hutta Anni'z-zenbe Ve'l-vizr, Ya Raûfen Bi-ibadih'is-salihîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Bana Kadir Gecesinin Sevabını Lütfeyle; İşlerimi Zorluktan Kolaylığa Dönüştür; Mazeretlerimi Kabul Buyur; Günah Ve Vizr-ü Vebalı Üzerimden Kaldır; Ey Salih Kullarına Şefkatli Olan!

اللهمّ وَفِّر حظّي فيهِ من النّوافِلِ واكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ
من بينِ الوسائل يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين.

28. Günün Duası: "ALLAHumme Veffir Hazzî Fîhi Min'en-nevafil, Ve Ekrimnî Fîhi Bi-ihzar'il-mesail, Ve Garrib Fîhi Vesîletî İleyke Min Beyn'il-vesail, Ya Men La Yeşğaluhu İlhah'ul-mulihhîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Müstehap (sünnet) Amellerden Nasibimi Çoğalt; -dünya Ve Ahirette- Sorumlu Olduğum Şeyleri Hazırlayarak Bana Lütuf Ve Bağışta Bulun; Bugünde Vesileler Arasından Sana Vesilemi Yakınlaştır; Ey Israrla Yalvaranların Israrı, Kendisini –başkalarıyla İlgilenmekten- Alıkoymayan –rabbim-!

اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا
رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين.

29. Günün Duası: "ALLAHumme Ğaşşinî Fîhi Bi'r-rahmet, Verzugnî Fih'it-tevfîga Vel-isme Ve Tahhir Galbî Min Ğayahib'it-tuhmet, Ya Rahimen Bi-ibadih'il-mu'minîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Rahmetinle Beni Kapla; Bu Günde Bana -iyi Amelleri Yapmak İçin- Tevfik Ve -kötü Amellerden- Korunma -gücü- Lütfeyle Ve Beni Şüphe Ve Suç Unsuru Addedilebilecek Şeylerin Karanlığından Temizle; Ey Mümin Kullarına Merhametli Olan -rabbim!-

اللهمّ اجْعَلْ صيامي فيهِ بالشّكْرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ويَرْضاهُ الرّسولُ مُحْكَمَةً فُروعُهُ
بالأصُولِ بحقّ سَيّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين والحمدُ للهِ ربّ العالمين.

30. Günün Duası: "ALLAHummec'al Siyamî Fîhi Bi'ş-şukri Ve'l-gabûli Alâ Ma Terzahu Ve Yerzah'ur-resûl, Muhkemeten Furûuhu Bi'l-usûl, Bi-haggi Seyyidina Muhammedin Ve Âlih'it-tahirîn, Ve'l-hamdulillahi Rabb'il-alemîn."

anlamı: ALLAH'ım! Bu Günde Tuttuğum Orucu Kendin Ve Resulün Beğendiği Şekilde Mükâfatlandırıp Kabul Buyur Ve Onun Furuunu -iman Ve İhlâs Olan- Usulüyle Pekiştir; Efendimiz Muhammed Ve Onun Tertemiz Ehlibeyti Hakkında -ey Rabbim!- Ve Bütün Övgüler âlemlerin Rabbi Olan ALLAH'a Mahsustur.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ramazan Ayında Her Güne Ait Namazlar
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Dini Konular
  • 2    3K
Ramazan Ayında 30 Gün Devamlı Yasin-i Şerif Okuma
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Dini Konular
  • 1    4K
Ramazan ayında günde 40 defa "Fatiha Suresi" okunursa