Balneoterapi Nedir?

Balneoterapi, toprak, su ve iklim kaynaklı şifalı etkenlerin banyo, içme ve soluma şeklinde, seri halde uygulanmaları ile yapılan, ortam değişimi de sağlayarak, bu yörenin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve kür tarzında gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

Balneoterapi, Balneoloji bilim dalının tedavi amaçlı bütün faaliyetlerinin genel adıdır. Doğada mevcut olan termal sular, şifalı çamurlar ve şifalı gazların içilmesi, içine girilmesi, vucuda sürülmesi, solunması balneoterapinin sınırları içine girer.

Türkiye Termal sular açısından çok zengin değildir. En azından termal sulardan faydalanma oranları diğer ülkelere gore daha düşüktür. Balneoterapinin en fazla faydalanılan alanı termal sulardır. Bu suların tümü içmek için uygun değildir. Termal sular doğada genelde peloidler (şifalı çamurlar) ile birlikte bulunduğu için ikisini beraber değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Sıcak su ile yapılan uygulamalar her ne kadar yaşlı kişilerin ilgi gösterdiği tedaviler olarak bilinse de son zamanlar da tam karşılığı olmamakla birlikte SPA ve Wellness uygulamalarına gençlerin de meraklanması balneoterapinin popularitesini arttırmıştır. Balneoterapinin genç kuşaklar tarafından kabulu bir kaç açıdan önemlidir.

Öncelikle balneoterapi ile genç yaşta tanışan insanlar için balneoterapinin yaşlılıkla ortaya çıkacak hastalıklara karşı bir tedbir olduğunu unutmamak gerekir. Gerek sıcak suyun kendisi, gerekse barındırdığı faydalı mineraller özellikle eklemlerin açık durmasına, kireçlenmenin engellenmesine yardımcı olur. Bir önemli fayda genç yaşta ortaya çıkan bazı hastalıkların farkına varılmadan daha da ilerlemesinin balneoterapi ile engellenmesidir. Balneoterapi yaşlanmayı kaliteli hale getirir. Artık eskisi gibi yaşlanmayı engelleme gibi bir durumun mümkün olmadığını herkes Kabul etmektedir. Ancak balneoterapi ile yaşlığı İYİ BİR ŞEKİLDE YAŞLANMA (well-aging) ya dönüştürmek mümkün hale gelmiştir.

Balneoterapi mevcut faydalarının yanısıra başka tedavilerle gösterdiği uyum açısından da son derece önemlidir. Gerek cerrahi işlemler, gerekse medical diğer tedavilerin hemen tümü ile uyumlu bir seyir izler ve sağaltımın başarısını belirgin bir oranda arttırır.

Son yıllarda tıp doktorlarının başta SPA and Wellness olmak üzere sıcak su ve şifalı çamur tedavileriyle daha fazla ilgileniyor olmaları da balneoterapiye dikkati daha da yoğunlaştırmıştır.

Balneoterapi yöntemleri

• Banyolar: Termomineral su, peloid ve gaz banyoları ile bunların bölgesel uygulamalarıdır.
• Peloidoterapi: Peloidlerin banyo, paket ve tampon şeklinde uygulanmasıdır.
• İçme kürleri: Mineralli sularla kaplıcalarda veya yaşanılan yerde yapılan içme kürleridir.
• İnhalasyonlar: Termomineral su aerosolleriyle yapılan uygulamalardır.
• Hidroterapi uygulamaları: Termomineral sular ile yapılan yıkamalar, duşlar, dökmeler bu tür uygulamalardır.

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Balneoterapi
http://balneoterapi.com/balneoterapi-nedir
http://www.dikilimerada.com/tr/balneoterapi-yontemleri/

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
1