Kırmızı Pelerin Çayı – Da Hong Pao – Dünyanın En Pahalı Çayı

Kırmızı Pelerin Çayı  (Da Hong Pao)

Kırmızı Pelerin Çayı (Da Hong Pao) dünyanın en pahalı çayı olarak biliniyor. Kilogram fiyatı yaklaşık 1 milyon 250 bin dolar civarındadır.

Da Hong Pao, Çin’in Fujian eyaletindeki dağlık Wuyishan (Wu Yi Dağları) bölgesinde yetişen bir kaya çayıdır. Bu bölgede dünyanın en iyi çayları yetiştirilir. En iyisi, Da Hong Pao’dur! “Wu Yi kaya çayı” olarak da bilinir; çünkü mineralleri çaya kaya tadı verir. Çince “Da Hong Pao” terimi, “büyük kırmızı kaftan” veya “kırmızı pelerin” anlamındadır.

Da hong pao adıyla tanınan bu çay zamanında kraliçenin hastalığına şifa sağladığı için ödül olarak çayı getiren kişiye kırmızı pelerin hediye edilmiştir, ismi de buradan gelmektedir. Günümüzde Asya Çayı olarak da bilinen kırmızı pelerin çayı fazla kilolara engel olduğu gibi kalp damar tıkanıklıkları, mesane hastalıkları, karaciğer yağlanması ve diyabet hastalığının engellenmesi için de kullanılıyor.

tb

Da Hong Pao, tipik olarak bir “siyah oolong” çayı türüdür. Oksitlenmiş veya fermente edilmiş bir çaydır. Lezzeti de, oksitlenmesine izin verilen bu süreçle bağlantılıdır. Yüzde 40 oranında, yani yarı oksitlenmiştir. Koyu yeşil yaprakları, kahverengimsi tonlarını verir. Çayın ana maddesi, esasen sıkıca sarılmış uzun bükümlü sürgünlerdir. Çayda kullanılan bu sürgünler, iyi yetişmiş tomurcukları olan genç sürgünlerdir.

Da Hong Pao’nun lezzeti, yağmur sularının dağlardan kopararak sürüklediği minerallerden geliyor. Bu bölgede yetişen diğer çayların lezzetinin kaynağı da bu minerallerdir. Tipik olarak sadece orijin (köken) bölgelerinde veya anavatanında yetiştiğinde otantik olarak kabul ediliyor.

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

“Kırmızı Pelerin Çayı – Da Hong Pao – Dünyanın En Pahalı Çayı” için bir yorum

  1. ucuzmuş. Görünüşü çaya benzemiyor ama cidden çok ucuz. kilosu 1 milyon 250 bin dolar. Bir paket çay.. şaka gibi 🙂

Yorumlar kapatıldı.