Kosta Rika Taş Küreleri

Kosta Rika Taş Küreleri

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika, taş çağından kalma gizemleri barındımaktadır. Ormanların içlerinde, dağların tepelerinde ve ırmaklarda binlerce matematiksel olarak kusursuz taş küreler gizlenmektedir. Onların matematiksel hassasiyeti ve büyüklükleri biliminsanlarını şaşırtmaktadır. Taş küreleri kimin, ne zaman ve neden yaptığı bilinmiyor ancak oradaki yerlilerin inanışına göre bunlar ”gökyüzü kürelerini” temsil etmektedirler.

Taş Küreleri bilim insanlarının karşısına ilk kez 1939 yılında çıktı ve hala gizemini koruyor. Her biri 1 ton ila 22 ton arasında değişen devasa kürelerin kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığı hiç bir zaman bilinmedi.

Kosta Rika coğrafyasının neredeyse tamamına yakınında, sahillerde, dağların eteklerinde, derin vadilerde hatta tarlaların orta yerinde görmek mümkün. İnsan eliyle yapılan Kosta Rika taşlarının en yenisi milattan önce 200 yılında üretilmiş. Sert volkanik granodiyotirkler, Bazalt, Kireç taşları ve kumtaşlarndan yapılanlar da var. Terraba Nehir yatağını dolduran ve sel sularının sürükleyemediği taşların kapladığı alan bazen 40 km yi buluyor. Kosta Rika toplarının bir benzeri ise Kosta Rika’dan binlerce km uzakta Yeni Zelanda’nın Palmerstoun kasabası yakınlarında bulunuyor.

Biliminsanları sahilde bulunan her biri 4 ton ağırlağındaki kürelerin yaşını 60 milyon yıl olarak hesaplıyor. Bu küre taşlarının nasıl oluştuğu ve nasıl aynı hizaya konumlandığını ise henüz açıklayan yok. Dünya’da bilim adamlarının kafasını kurcalayan küre taşlarından şimdiye kadar Meksika, Paskalya Adaları, Bosna Hersek, İskoçya, ABD, Sırbistan ve Japonya’ya ait Nishijima adacığında bulunduğu biliniyor.

Yerel efsanelere göre kürelerin merkezi altındandır. Bu yüzden bir çoğu kırılmışlardır. Ancak küreler tek parça granitten yapılmışlardır. Olayın bilmece kısmı ise, bugüne kadar yapıldıkları yere ve yönteme ait bir buluntuya rastlanılmamasıdır.

Bu taşların küre şeklindeki uzay gemileriyle bir bağlantısı olabilirmi? Bu bazılarına göre mükemmel bir teoridir. Kosta Rika’nın yerlileri tarihimizin kayıp halkalarından birine sahip olabilirlermi?

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın