Maldiv Cumhuriyeti (Maldivler)

[BIYOTABLO=Maldivler ,asya,https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/flags-b/maldivler.png][BIYOTABLOIC=Başkent]Malé[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Resmî diller]Maldivce, İngilizce[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Yönetim Şekli]Anayasal Cumhuriyet[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Yüzölçümü]298 km² [/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Nüfus]427.756[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Nüfus Yoğunluğu]1436/km²[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Para birimi]Rufiyaa (MVR)[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Zaman dilimi](UTC+5)[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=Telefon kodu]+960[/BIYOTABLOIC]
[BIYOTABLOIC=İnternet TLD].mv[/BIYOTABLOIC]
[/BIYOTABLO] Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülmektedir.

[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler.png]Maldivlerin haritadaki konumu[/KRSAG]1.200 adanın 281’inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır.

Maldiv halkının % 98’i Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.
Tarihi

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari’nin tebliğiyle Müslümanlığı seçmiştir.

Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hakimiyetleriyle boğuşan Maldivliler, 75 sene İngilizler’in hakimiyetine boyun eğmek zorunda kalmış, 1965 yılında İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Daha sonra 3 sene Kral Muhammad Fareed saltanatı devam etmiştir.

11 Kasım 1968’de Monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığı idaresinde Cumhuriyete geçilmiştir. Cumhuriyet idaresine geçiş sembolik olmaktan öteye gitmemiş olsa da, 1970’lerin başlarından itibaren turizm adalarda gelişmeye başlamıştır.

1968’den bu yana Devlet Başkanı olan Maumoon Abdul Gayyoom, Ekim 2008’de yapılan seçimlerle iktidarını genç lider Mohamed Nasheed’e bırakmıştır. Batılı Devletlerin “diktatör”lükle suçladığı Maumoon Abdul Gayyoom, seçimlerle iktidarını muhalifine devreden ender “diktatörler” arasına adını yazdırmıştır.

[KBASLIK]Maldivler Bayrağı[/KBASLIK]
Maldivler bayrağı günümüzde kullanılan hali ile 26 Temmuz 1965 göndere çekilerek Maldiv Adaları’nın resmi bayrağı olmuştur.

Maldiv Adaları bayrak bakımından çok sık değişikliğe gitmiştir. Ada ülkesi ilk önceleri sadece kırmızı renkten oluşan bir bayrak kullanmaktaydı. Bu bayrağın komünizm ile özdeşleşmesi ve ada ülkesinin de bu tür bir rejim ile anılmaması adına bayrağın göndere çekilen tarafına ince bir şerit içerisine yerleştirilmiş 13 adet çapraz siyah ve beyaz konumlandırılmış, daha sonraları kalan kırmızı bölümün ortasına yeşil dikdörtgen yerleştirilerek içerisine hilal ilave edilmiştir. 1965 yılında yapılan son değişiklik ile bayrak günümüzde de geçerliliğini koruyan halini almıştır.

Bayrakta var olan kırmızı renk, bağımsızlık mücadelesinde akıtılan kanı, yeşil renk barışı ve kalkınmayı, hilal ise İslamiyeti sembolize etmektedir.
[IMG]https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler-bayragi.png[/IMG]

[KBASLIK]Ekonomi[/KBASLIK]
[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler-armasi.png]Maldivler Arması[/KRSAG]Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir.

Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu adalar ülkesinde hemen her şey İthalat yoluyla sağlandığından, yerel halk büyük bir sıkıntı çekmektedir.

Maldiv parası birimi Rufiyaa’dır.

[KBASLIK]Balıkçılık[/KBASLIK]
Maldiv ekonomisi yüzyıllardır bütünüyle balıkçılık ve diğer deniz ürünleri üzerine kuruludur. Balıkçılık ülke halkının ana mesleğidir ve balıkçılık sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalar hükümetin özellikle öncelik verdiği bir iştir.

1974 yılında geleneksel balıkçılığı makineleştiren “Dhoni” isimli balıkçı botu, balıkçılığın ve daha genel anlamda ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir kilometretaşı olmuştur. 1977 yılında Felivaru adasında bir Japon firmasının iş birliği ile balık konserve fabrikası kurulmuştur.

[KBASLIK]Ev endüstrisi[/KBASLIK]
Turizm sektörünün gelişmesi, ülkede geleneksel hasır dokuma, ahşap işleri, el işleri, halat yapımı gibi ev endüstri ürünlerinin gelişmesine de hız kazandırmıştır. Matbaacılık, PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, giyim eşyası üretimi ve içme suyu şişeleme gibi sektörler de son zamanlarda gelişmektedir.

[KBASLIK]Adalet[/KBASLIK]
Mahkeme başkent Male’dedir. Islam ve eski sömürge İngilitere’nin yasalardan oluşan bir anayasa uygulanmaktadır.

[KBASLIK]Coğrafya[/KBASLIK]
[KRSOL=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivlerde-bir-camii.jpg]İslam Merkezi, Camii, Sultan Mescidi Mohammed Thakurufaanu-al-A’z’am. [/KRSOL][KRSOL=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivlerin-başkenti-Male.jpg]Maldivler’in başkenti Male’nin bir görüntüsü. [/KRSOL]Uzun süreli Budist dönemin ardından İslam’a geçen Maldivlerin nüfusunun büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Nüfusunun yüzde 98 gibi büyük bir dilimini Müslümanların oluşturduğu ülkede Sünnilik inancı yaygındır.
[LIST]
[*]Konum: Güney Asya’da, Hint Okyanusunda atol grubu, Hindistanın güneyinde yer alırlar.
[*]Coğrafi konumu: 3 15 Kuzey enlemi, 73 00 Doğu boylamı
[*]Haritadaki konumu: Asya
[*]Yüzölçümü: 300 km²
[*]Sınırları: 0 km
[*]Sahil şeridi: 644 km
[*]İklimi: Tropikal
[*]Arazi yapısı: Beyaz kumsallar, düzlükler
[*]Deniz seviyesinden yüksekliği: 2,4 metre en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m
[*]En yüksek noktası: Addu Atolu 2.4 m
[*]Doğal kaynakları: Balık
[*]Arazi kullanımı: Tarıma uygun topraklar: %13,33
[*]Daimi ekinler: %30
[*]Diğer: %56,67 (2005 verileri)
[/LIST]
[KBASLIK]İklim ve Hava Durumu[/KBASLIK]
Maldivler tropik muson iklimi etkisi altındadır. Çevresel coğrafi koşullardan ötürü güneybatıdan esen musonlar yağışlı mevsimi oluşturur. Kuzeydoğudan estikleri dönemde de kuru mevsimi oluşturur. Nisan ve mayıs arasında yağışlı mevsimden kuru mevsime geçiş yaşanır. Yıllık yağış miktarı ortalaması 300cm’yi geçmektedir.

[KBASLIK]Kültür[/KBASLIK]
Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri benzer. Bunun nedeni zamanında adalara göç eden insanlar Srilanka’dan gelmektedir. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu ülkenin gelişimi çok dinamik değildir. Bu nedenle son 1980’lere kadar fazla değişikler olmamıştır.

Genel tropik ülkeler gibi çok eğlenceli bir kültür yoktur. Fakat genel halk daha sakin ve yavaş bir hayat düzeni sever.

Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri benzer. Bunun nedeni zamanında adalara göçmen eden insanlar Srilanka’dan gelmesidir. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu ülkenin gelişimi çok dinamik değildir. Bu nedenle 1980’lere kadar fazla kültürel değişiklik olmamıştır. Genel tropik ülkeler gibi çok eğlenceli bir kültürü yoktur. Yerel halk daha sakin ve yavaş bir hayat düzeni sever.

Adada alkol yasak olduğundan açık alanlarda, kafelerde ve restaurantlarda alkol bulundurulmamaktadır. Fakat Maldivler bir turizm cenneti olduğu için otellerde ve resortlarda alkol sunulmaktadır. Domuz eti için de aynı durum geçerlidir. Halk asla yemez ve bulundurulması yasaktır. Fakat otellerde, resortlarda istek dâhilinde hemen tedarik edilip sunulabilmektedir.

[KBASLIK]Turizm[/KBASLIK]
[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/MAVDIVLER-TURU-ASYA.jpg]Maldivler’de Turizm Bölgesi[/KRSAG]Turizmin gelişmesi, ülkenin ekonomisinin de büyümesini sağlamıştır. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlamıştır. Günümüzde turizm ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelmiştir ve ülke ekonomisinin %20’sini oluşturmaktadır. 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467,154 turisti ağırlamıştır. Maldiv Adaları 2008 yılında 683.012 turisti ağırlamıştır. En fazla turistin geldiği ülkeler: İngiltere, İtalya, Almanya, Rusya ve Fransa’dır.

Maldivler’de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort,Ayada Resort ve Sheraton Resort’tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow(Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Birçok resortta “no news-no shoes” uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok !) Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. Ayrıca, birçok resorta 12 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yine yasaktır.

[KBASLIK]Festivaller[/KBASLIK]
[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler-festivali.jpg]Maldivlerde bir festival görüntüsü[/KRSAG]Maldivler’de her festival hazırlığında, anne, baba ve çocuk kavramı yeniden anlam kazanır. Yiyeceklerin, dekorasyonun ve eğlence programının hazırlanması için aile içerisinde iş bölümü yapılır. Birçok kutlamada geleneksel ve modern eğlencenin türleri başarılı bir şekilde bir arada kullanılır. Ahşap enstrümanlar eşliğinde yapılan halk oyunları daha sonra yerini modern caza veya pop müziğe bırakabilir. Ay takvimini takip eden önemli dini bayramların yanı sıra geleneksel kutlamalar da şenlikli ortamlar oluşmasına olanak sağlar. Hemen hemen her tatilde, yeşil ve kırmızı bayraklar sokaklara taşar ve ana caddeler üzerindeki evlerde sergilenir. Festival gösterileri genellikle iki aşamadan oluşur: ilk olarak gruplar yürüyüş yapar, ardından da şık giyimli çocuklar kalabalık izleyici kitlesi önünde gösteri yapar.

Dini ve milli bayramlara ek olarak kutlanan özel günler arasında BM’in Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü başı çeker. Aslen resmi bir devlet resepsiyonu olan etkinliğe bir gıda fuarı da eşlik eder ve yerel gıda ürünleri tanıtılır.

Bir diğer önemli kulama günü Balıkçılar Günü’dür. Ulusal geçim kaynağı olan balığın ve balıkçılığın öneminin altını çizmek için düzenlenen bu etkinlik 10 Aralık’ta kutlanır.

[KBASLIK]Maldivler Mutfağı[/KBASLIK]
[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler-mutfagi.jpg]Maldivler Mutfağı[/KRSAG]Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır. Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez garnitürleridir. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patates de sunulabilmektedir. Maldivlere tatil yapmak için giden turistler ve ada halkının en favori yemekleri balıktır.

Özellikle bekletilmiş kuru balığı denemelisiniz. Tutulduktan sonra özel olarak saklama kaplarına koyulan, zaman zaman gömülen orkinosların, bekletildikten sonra çıkarılıp terbiye edilmesiyle yapılan bu yemek çok popülerdir. Maldivler mutfağının geleneksel balık çorbası olan ‘Garudhiya’ ise balık yemeklerinin yanında vazgeçilmezlerdendir. Yapımında kullanılan soğan, pirinç pilavı, limon ile balıkların yanında masaya sunulmaktadır.

[KRSAG=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/maldivler-mutfagi-2.jpg]Maldivler Mutfağı[/KRSAG]Hindistan cevizinin yanında ton balığı, soğan ve limon eşliğinde yapılan ve en popüler yemeklerden biri olan Mas Huni’yi de deneyebilirsiniz. Rihaakuru olarak bilinen, Maldivler mutfağının ezme garnitürlerin başında olan yemek de çok tercih edilmektedir. Gulha olarak adlandırılan un, pirinç, hamur karışımına bulanıp yağda kızartılan balık topları yine favori yemekler arasındadır.

Kulhi Boakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemek de önemli lezzetler arasındadır.

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır. Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez garnitürleridir. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patates de sunulabilmektedir. Maldivlere tatil yapmak için giden turistler ve ada halkının en favori yemekleri balıktır.

Özellikle bekletilmiş kuru balığı denemelisiniz. Tutulduktan sonra özel olarak saklama kaplarına koyulan, zaman zaman gömülen orkinosların, bekletildikten sonra çıkarılıp terbiye edilmesiyle yapılan bu yemek çok popülerdir. Maldivler mutfağının geleneksel balık çorbası olan ‘Garudhiya’ ise balık yemeklerinin yanında vazgeçilmezlerdendir. Yapımında kullanılan soğan, pirinç pilavı, limon ile balıkların yanında masaya sunulmaktadır.

Hindistan cevizinin yanında ton balığı, soğan ve limon eşliğinde yapılan ve en popüler yemeklerden biri olan Mas Huni’yi de deneyebilirsiniz. Rihaakuru olarak bilinen, Maldivler mutfağının ezme garnitürlerin başında olan yemek de çok tercih edilmektedir. Gulha olarak adlandırılan un, pirinç, hamur karışımına bulanıp yağda kızartılan balık topları yine favori yemekler arasındadır.

Kulhi Boakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemek de önemli lezzetler arasındadır.

Maldivler mutfağının en bilinen tatlısı Bodibaiy adıyla sunulan şeker ve pirinç ile harmanlanmış muhallebidir. Aynı zamanda Bodibaiy’in içine isteğe göre mango, muz, papaya türü meyvelerde konulabilmektedir. Foni Boakibaa’da muhallebiden farklı olarak tercih edilen tatlılar arasındadır.

Maldivler adalarında yetişen Hindistan cevizi, nar ve ananas başlıca gıdalardandır. Özellikle kahve ve çay kültürü çok gelişmiştir. İngilizlerin 5 çayı olarak tabir ettiği kültür Maldivlerde de geçerlidir.

[KBASLIK]Maldivler Türkiye Dış Temsilciliği[/KBASLIK]
[B][COLOR=rgb(41, 105, 176)]YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ[/COLOR][/B]

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1973 – 2410 1975
Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) – 2688 1409 (Konsolosluk şb)

[EMAIL]embassy.newdelhi@mfa.gov.tr[/EMAIL]
[URL=”http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr”]T.C. Dışişleri Bakanlığı Yeni Delhi Büyükelçiliği[/URL]

[B]Görev Bölgesi:[/B] Hindistan, Maldivler, Nepal

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
1