Nokia Telefonlar Kullanıcının İzni Olmaksızın Çin’e Veri Göndermiş

Norveç’in önde gelen haber kaynaklarından birisi geçtiğimiz günlerde oldukça önemli bir haberle gündeme geldi. Haberde yer alan bilgilere göre Nokia 7 Plus kullanıcının izni olmaksızın kullanıcı verilerine Çin’e gönderiyordu.

tb

Çin’e özgü üretilen modellerde zorunlu bir durum olan bu veri paylaşımının ilk başta Çin için üretilen bir modelin başka bir ülkede kullanılmasından kaynaklandığı düşünüldü.

Ancak yapılan araştırmalar sonrasında durumun öyle olmadığını ve Nokia 7 Plus modellerinin telefon her açıldığında, ekranı her açıldığında ve kilidi her açıldığında; GPS koordinatları, SIM kart numarası ve cihazların seri numarası da dahil olmak üzere cihazla ilgili birçok kişisel bilginin şifrelenmemiş olarak sunucuya aktarıldığı tespit edildi.

Söz konusu veriler ise devlet destekli China Telecom tarafından yönetilen vnet.cn sitesine gönderiliyordu. Olaylar ortaya çıktıktan sonra yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla iddialar gerçek.

HMD Global bir kısım Nokia 7 Plus modelinde Çin’deki sürümleri için hazırlanmış bir kod paketini kullanmış ve bunun neticesinde söz konusu veri gönderimi gerçekleşmiş. Tabi tahmin edebileceğiniz üzere gönderilen bir güncelleme ile hemen bu hata giderilmiş.

Söz konusu cihazların hangi ülkelerde satışa sunulduğu veya başka modellerde de benzer sorun bir sorunun olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

Kaynak: Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş! – ShiftDelete.Net

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın