Pisagor’un Adalet Kupası (Pisagor Kupası)

Pisagor adalet kupası, belli bir miktarın üzerinde doldurulan içeceğin özel bir düzenekle dışarı dökülmesini sağlar. Samos Pisagorlarına ödünç verilen bu kupa, her müridin eşit miktarlarda şarap içmesini garanti ediyordu. Müritler kupayı sınır seviyeye kadar doldurursa, içkisinin tadını huzur içinde çıkarabilirdi. Ancak oburluk sergiliyorsa, kupa içindeki sıvıyı dipten dışarı sızdırırdı.

[IMG]https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/pisagor-kupasi-3.jpg[/IMG]

[B]Pisagor’un Adelet Kupası[/B] ([B]Pisagor Kupası[/B]), dışarıdan bakıldığında içeceklerin konulduğu sıradan kupalara benzeyen; fakat içinde özel bir düzenek bulunan kupadır. [B]Sisamlı Pisago[/B]r’un (MÖ 570 – MÖ 495) en önemli buluşlarından bir tanesi olan Adalet Kupasının içindeki düzenek, bir kolon ve bu kolonda bulunan bir kanaldır. Su, bu kolonun seviyesinin altına kadar doldurulduğunda diğer normal kupalarda olduğu gibi durmaktadır. Fakat su bu kolonun seviyesini geçerse ortadaki kolon ve içindeki kanal da su ile dolar ve ardından [B]sifon etkisi[/B] devreye girer. Böylece kupanın içinde bulunan suyun tamamı dökülmüş olur. Pisagor’un Adalet Kupası bu özelliği ile sanki teknik araştırmalar sonunda üretilen gizemli bir eşya gibi görünmektedir. Sahip olduğu giz ise Pisagorcu okulun inanç felsefesini destekler niteliktedir.

[KBASLIK]Çalışma ilkesi[/KBASLIK]
Pisagor’un Adalet Kupası’nın çalışma ilkesi sifon mekanizmasına dayanır ve akışkanlar teorisi ile bu çalışma ilkesi açıklanır.

[TBR2=https://www.topragizbiz.com/blog/wp-content/uploads/2019/06/pisagor-kupasi-1.png] A: Boş kupa B: Optimum dolum kupası. Sifon seviyesinin aşağısında C: Aşırı doldurulmuş bardak. Sıvı sifonlaması başlar. D: Sifonlama, kupa boşalıncaya kadar devam eder.[/TBR2]

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın