Prora Oteli – Dünyanın En Uzun Binası 4,5 Km

Prora, Nazi Almanyası tarafından devasa Nazi planlı turistik yapılarıyla tanınan Rügen adasında bir sahil tesisi olarak inşa edilmiştir. Devasa yapı kompleksi 4.5 kilometre uzunluğundadır ve hiçbir zaman tamamlanmamış olmasına rağmen 1936-1939 yılları arasında “Neşeden güç doğar” (Kraft durch Freude veya KdF) projesi olarak inşa edilmiştir.

Almanya’nın Baltık Denizi kıyılarına bakan ilginç bir sahili bulunuyor. Bu kıyıları ilginç yapan ise 10 bin odasının olmasına rağmen tek bir ziyaretçisinin dahi olmadığı otel. Dünyanın en büyük oteli ünvanını alan bu otel, 4.5 km’lik uzunluğa sahip ve otelin 10 bin adet odası bulunuyor.

Prora Oteli 70 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen hiçbir zaman müşterileriyle buluşamamış. Aslında buluşamaması, otele geleceklerin karşılacakları nazi propagandasını (beyin yıkamalarını ) önlemiş oldu.

Bunun ana nedeni de Nazi Almanya’sı zamanında Hitler’in emriyle Prora ismiyle 1936 ve 1939 yılları arasında kurulmuş olması. Çünkü 2. dünya savaşı başlamıştı. Hitler’in bir yandan büyük bir savaş planı yaparken bu inşaatı devam ettirmemiş, işcilerin tamamını savaşa yardım için almıştır. Bu yüzden de otel hiçbir zaman müşterilerle dolamamış.

Bu projede 9 bin işçi çalışmış. 1939’da savaştan dolayı bitirilemeyen otelin inşaatında çalışan işçiler ise silah fabrikalarına tayin edilmişler. Hamburg şehri bombalanırken birçok insan bu otele sığınmış.

Savaş sonrası Batı Almanya ordusu tarafından karargah olarak kullanılan otel 1990’da Almanya’nın tekrar birleşmesinden sonra kaderine terk edilmiş.

Otelin yapılış amaçlarından biri ise Nazi Propagandasını iyi yapan vatandaşlar için tatil imkanı sağlamakmış. Yüzlerce oda ve duvar halk tarafından acımasızca kullanılmış.Boş Otelde kalan evsiz halktan bazılarının geceleri koridorlardan gelen kendi kendine açılan kapı sesleri ve çığlıklar duyduklarını söylemekte.

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
1

“Prora Oteli – Dünyanın En Uzun Binası 4,5 Km” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.