Wikipedia 9 Milyondan Fazla Bozuk Bağlantıyı Düzeltti

Wikipedia için verilen erişim engeli kararı halen çözüme kavuşturulamadı. Erişim engelinin yanıltıcı içerikler nedeniye getitirildiği ifade edilirken, dünyanın en büyük internet ansiklopedisini Türkiye’de kullanan binlerce kişi bulunuyor.

Başlatılan kampanyalara rağmen henüz çözüm sağlanamazken, kullanıcıları sevindiren bir haber geldi. Bilindiği üzere Wikipedia’daki sayfalar kullanıcılar tarafından değiştirilebiliyor. Ancak, bu genellikle kötü amaçlar için kullanılıyor.

Vikipedi editörlerinin hatalı bilgilerin yer aldığı sayfaları düzenlemek için büyük bir gayret gösterdiği ifade edilirken, bilgiyi doğrulamak için sayfanın alt kısmında yer alan kaynak linklere göz atılması tavsiye ediliyor.

Vikipedi’de sayfaların altındaki bağlantılar, makalenin doğruluğunu teyit etmenin yanı sıra, konu hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşabilmenizi sağlıyor.

Sorun şu ki, internet siteleri bazen kapanabiliyor veya yapılan değişiklikler nedeniyle makalelerin adresleri değişebiliyor. Bu nedenle kullanıcılar bilginin alındığı kaynağa ulaşamadığı için Vikipedi’ye olan güvenleri zedeleniyor.

İnternet sitelerinin eski hallerini görüntülemeye olanak tanıyan Web Archive ile bir çalışmaya imza atan ekip, 9 milyondan fazla bağlantının düzeltildiğini açıkladı.

Kaynak: Wikipedia’dan milyonlarca kişiyi sevindiren haber! – ShiftDelete.Net

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın