Üst
12 Hayvanlı Türk Takvimi Nedir? 12 Hayvanlı Türk Takvimi Özellikleri nelerdir?

12 Hayvanlı Türk Takvimi Nedir? 12 Hayvanlı Türk Takvimi Özellikleri nelerdir?

İslamiyet öncesi Türklerde Orta Asya'da kullanılan 12 hayvanlı Türk takvimi, Eski Türklerin fal, Kehanet ve yaşanan olaylardan, toplumun tespitlerinden yola çıkarak hazırladığı bir takvimdir. 12 hayvanlı Türk takviminin ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli Türk boylarında farklı hikayeler olsa da genel olarak 12 hayvanlı Türk takviminde yer alan hayvan yılları ve özellikleri benzerlik göstermektedir.

12 Hayvanlı Türk Takvimi
12 Hayvanlı Türk Takvimi
12 Hayvanlı Türk Takvimi Nasıl Ortaya Çıktı ?

Kaşgarlı Mahmut' un Divanı Lügatit Türk' te 12 hayvanlı Türk takviminin nasıl oluşturulduğuna değinmiştir. Kaşgarlı Mahmut, 12 hayvanlı Türk takviminin ortaya çıkışı ile ilgili Uygur rivayetlerini şu şekil aktarmaktadır.

Önemli bir Türk Hakan'ı, kendisi başa geçmeden önceki bir savaş hakkında bilgi almak ister. Danışmanlarıyla yaptığı toplantıda bu savaşın hangi yıl yapıldığı hakkında bir sonuca varılamaz ve tarih konusunda yanılırlar. Bunun üzerine Hakan, önceki tarihte nasıl yanıldıysak gelecek zamanda yapılacak savaşlarda da yanılabileceklerini, Bu sebepten 12 burç ve 12 aya denk gelecek şekilde, her yıla bir isim konulmasını ister. Hakan'ın bu teklifi kurultayca benimsenir.

Ardından Sürek avına çıkılır. Daha sonra 12 hayvan nehre doğru sürülür. İlk olarak nehirden karşıya sıçan çıkar ve ilk yıla sıçan yılı adı verilir. Daha sonra sırasıyla Sığır, Pars, tavşan, balık, yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek ve en son domuz (Karageyik) nehirden karşıya çıkar ve Yıllar bu şekilde isimlendirilir. Daha sonra bu yıllara fal tutulmuş, uğur sayılmıştır. Her yılın Türkler için farklı bir hikmeti olduğuna İnanılır.

12 hayvanlı Türk Takvimi Anlamları ve Özellikleri

1. Yıl Sıçan Yılı (Çıçkan Cılı) : Bu yılda Doğanlar çok hareketli ve enerjik insanlardır. Uykuyu Seven ve iyi dost olan kişiler olup, kötü işlerden uzak durmaya gayret ederler.Gece Doğan sıçan yılı insanları, gündüz doğanlara göre daha çevik olup, gündüz Doğanlar ise pasaklı ve pısırık olurlar. Ömürlerinin ilk yılları rahat geçerken 2. bölüm Başarısız gibi geçmektedir.

2. yıl Sığır Yılı (Uy Cılı) : Bu yılda Doğan erkekler, kadınlara karşı iyi davranan kişiler olmuşlardır. Bu yılın insanları dış görünüş olarak çekici ve çabuk sinirlenen kişilerdir. Sığır yılında doğanlar genel olarak çevrelerinde tam olarak anlaşılmaz, geleneklerine bağlı olan insanlardır. Sığır yılı erkekleri Özgür işler tercih ederken, kadınları ise evine bağlıdır. Şanslı bir hayat süren Sığır Yılı insanları, ihtiyarlıklarını iyi geçirir. Hastalıklar görselerde uzun yıllar yaşayacağına İnanılır.

3. Yıl Pars Yılı (Colbors Cılı) : Bu yılda Doğanlar dar görüşlü, çabuk parlayan düzensiz kişilerdir. Otoriteye karşı baş kaldıran, kanun önünde pek durdurulamayan ateşli insanlardır.Amaçlarına ulaşmak için herşeyi deneyen ve "Ben biliyorum" tavırları sebebiyle genelde kaybeden insanlar olmuşlardır. Bu yıl da Doğanlar, sevgiye önem veren kişilerdir.

Eski inanışlara göre (Aslan) Pars yılında doğanlar, hırsızlık, yangın ve öldürmeye karşı efsunludurlar. Pars yılında doğanlar gençken oldukça Çevik olup, genelde yaptıkları işlerden pişmanlık duyarak Ömür geçirirler.

4. Yıl Tavşan Yılı (Qoyon Cılı) : Tavşan yılında Doğanlar, merhametli yetenekli temiz kalpli insanlardır. Hitabet yetenekleri güçlü olan tavşan yılı insanları, huzur ve refaha oldukça önem verirler. Dostları için her şeyi feda etmeyi göze alan tavşan yılında Doğanlar, Ticaret zekası bulunan insanlardır. Genelde hayatları orta yolda gider ve kavgadan uzak dururlar. Yufka yürekli, Her işlerinde ölçüp tartmadan işe başlamayan kişilerdir.

5. Yıl Balık Yılı (Uluu Yılı) : Balık yılında doğanlar, iyi kalpli, Yalansız, sakin özgüveni yüksek kişilerdir. Genel olarak bu yılda Doğanların şanslı olduklarına İnanılır. Ancak Öfkeli kişiler olmuşlardır. Balık yılında doğanların, başka insanlara kötülük etmeyeceği rivayet edilir. Hayatlarında sürekli mükemmel olmaya uğraşırlar. Balık yılı insanları güvenilir ve dürüst kişilerdir. Balık yılı insanlarının hayatlarının ilk yılları zor geçer, ömürlerinin ortalarında iyi ve kötüler birbirine denk olup ihtiyarlıkla rahat geçmektedir. Balık yılı insanları çevreleri tarafından genellikle sevilen kişilerdir. Ancak balık yılında doğanlar Nadir olarak sever.
Balık yılında doğanların malı çok olur ve ömürleri uzundur.

6. Yıl Yılan Yılı (Cılan Cılı) : Yılan yılında doğanlar, çalışkan ve yaptıkları işe dört elle sarılan kişilerdir. Yılan kadınları oldukça güzel olur. Balık yılı gibi, yılan yılında doğanların şanslı olduğuna İnanılır. Yılan yılında doğanlar iyi bir eğitim aldığı takdirde başarılı ve ileri görüşlü kişiler olduğuna inanılır.
Yaptıkları işleri sonuna kadar götüren Yılan insanları, genelde başarısız olmaz ve soğuk kanlıdır. Cimri kişiler olan yılan yılında doğanlar, borç para vermeyi sevmeyen tabiatları bulunmaktadır. Hayatları genellikle zorluklar içerisinde geçen bu kişiler, suç sayılan işleri yapmaktan zevk alıp, dik kafalı bireyler olarak bilinmektedir. Yılan yılında doğanların Merhametsiz olduğu söylenmektedir.

7. Yıl At Yılı (Cılkı Cılı) : Bu yılda Doğanlar özgür ruhlu ve öğüt dinlemeyen kişilerdir. At yılında doğanlar, kendilerine saygı duyulmasını sağlar.
Bu yıl da doğanların oldukça kendini beğenmiş olduğu söylenmektedir. Ayrıca çıkarlarının olmadığı bir işe kesinlikle bulaşmayan at yılı insanları, işlerini hızlı ve güzel yapmaları ile dikkat çekmektedir.

Hayatları çalışma ve hareket ile geçen at yılı insanlarının gündüz doğanları aceleci kişiler, gece doğanları ise zevk ve rahatına düşkün bireylerden oluşmaktadır. Zevk için rahatça para harcayabilen at yılı insanları, kendini seven ve değerli gören kişilerdir. At yılı insanları, biraz saf olup kendilerini kandırmanın kolay olduğu söylenmektedir.

8. Yıl Koyun Yılı (QOY Cılı) : Koyun yılı insanları Sevgi görmeyi çok seven edebiyat ve kültüre meraklı kişilerdir. Genelde kararsız ve kaderlerinden şikayetçi insanlardır. Başkasına yapılan eziyete seyirci kalmazlar. Koyun yılı insanları genelde eliaçık ve iyi kalpli kişilerdir.

Çoğunun dini inancının kuvvetli olduğu söylenmektedir. Yalnızlığı sevmeyen Koyun Yılı insanları dürüst kişilerdir. Koyun yılında doğanlar arasında pek tüccara rastlanmaz. Ticaret işlerinde iyi değillerdir. Ayrıca yönetici gelenekleri de bulunmamaktadır.

9. Yıl Maymun Yılı (Maymıl Cılı) : Maymun yılı insanları eğlence düşkünü, sosyal bir hayat süren kişilerdir. Görevlerine düşkün olan maymun yılında doğanlar zor görevlerde yer almayı isterler. Maymun yılında doğanların hayatlarının İlk döneminin iyi 2. döneminin huzursuz ve ihtiyarlığın rahat geçti söylenmektedir.

Bu yılda doğan erkekler Kurnaz ileri görüşlü ve çabuk öfkelenen kişilerdir. Maymun yılı kadınları ise çeviklikleri ile ünlüdür.

10. Yıl Tavuk Yılı (Took Cılı) : Tavuk yılında doğanlar Eli sıkı Gayretli ve Güçlü kuvvetli kişilerdir. Gönül işlerinde iyi gitmeyen bir talihleri bulunmakta olup, karşı cinse tuzak kuran bir yapıları vardır.

Tavuk yılı insanlarının hayatları inişli çıkışlı olup biraz tembel kişiler olarak görülmektedir. Tavuk yılında doğanların Merhametsiz olduğu, yeni şeyleri zor kabul ettiği ve gerici bir yapıları olduğu söylenmektedir. İyi giyinmeye önem gösteren tavuk yılı insanları kanun ve kurallara uygun hareket ederler. Erkekleri gururludur ve çok fazla Cömert değildirler. Tavuk yılı insanları akıllı ve yetenekli olup, mert ve cesaretli olmaları bu yılda doğanlara özgü bir karakterdir. Oldukça gözü pek insanlardır.

11. Yıl Köpek Yılı (İt Cılı) : İt yılında doğanlar, sezgileri yüksek kişilerdir. Sevgileri temiz ve gerçektir. Vesveseli ve kaygılı kişilerdir. Köpek yılında doğanlar güzel duygulara sahip akılcı insanlardır. Ellerinde olanlarla yetinmeyi bilen, kötü işlere, hırsızlığa ve kavgaya müsaade etmeyen kişilerdir.

Kuvvetli insanlardır. Kendilerine Emin ve dostlarına düşkün köpek yılı insanları adaletsizlik karşısında dik durur ve adaletsizlik düzelene kadar rahat etmezler. Dürüstlük uğruna her şeyi yaparlar.

Köpek yılında doğanların liderlik özellikleri yüksektir. Dürüst kişilerdir. Paraya çok önem vermeyen köpek yılında doğanlar , dikbaşlı kişiliklerdir.

12. Yıl Domuz Yılı (Karageyik) (QARA Kiyik Cılı) : Domuz yılında doğanlar, rahat hayatı severler. Bayanları iyi terbiye almış kişilerdir. Aileye önem verirler. Domuz yılında doğanların, paraya ihtiyaçları pek kalmaz. Bu yıl da doğanların iyi işleri ve paraları her zaman olur.

Çok konuşmayan ve Meraklı kişilerdir. Domuz yılı insanları bu sebepten oldukça okurlar. Genelde her şeyden haberdar kişilerdir. Ancak domuz yılı insanlarının arkadaşları pek olmaz, olursa da oldukça vefalı arkadaşlıklar yaparlar, cesaretli kişilerdir. Domuz yılında dünyaya gelenler hayatlarının ilk ve orta dönemi zorluk içerisinde geçer. İhtiyarlıkları ise rahat geçmektedir.

12 Hayvanlı Türk Takvimine Göre Evlilik Seçimi

12 Hayvanlı Türk Takvimi
12 Hayvanlı Türk Takvimi
Fare yılında doğanlar ile maymun, balık, sığır yılında doğanlar ile evlenmesi uyumlu olup, köpek, domuz ve yılan yılında doğanların fare yılında doğanlar ile yaptığı evlilik iyi sonuçlanmamaktadır.

Sığır yılında doğanlar ile fare ve tavuk yılında doğanlarla evlenmesi uygun olup, köpek ve koyun yılında doğanlar ile yapılan evlilikler uygun görülmemektedir.

Aslan yılında doğanlar ile at veya balık yılında doğanların evlenmesi uygun görülmekte olup, sığır, yılan ve maymun yılında doğanlarla yapılan evliliklerin zor günler yaşayacağı söylenmektedir.

Tavşan yılında doğanlar ile koyun, domuz veya köpek yılında doğanlar arasında yapılan evliliklerin iyi geçeceği, balık yılında doğanlar ile yapacakları evliliklerin zor geçeceği 12 hayvanlı Türk takvimine göre rivayet edilmektedir.

Balık yılında doğan erkeklerin şanslı olduğu geçmektedir. Bu yıl da doğanların yılan, maymun, fare, tavuk yılında doğanlar ile yapacakları evliliklerin iyi geçeceği, sığır ya da balık yılıyla yapacakları evliliklerin ise iyi olmayacağı rivayet edilmektedir.

Yılan Yılında Doğanlar ile Sığır yada Tavuk yılında doğanlar ile yapacakları evliliklerin mutluluk getireceğine inanılır. Maymun yılında doğanlar ile evlenmelerinin mutsuzluk getireceği rivayet edilir.

At yılında doğanların koyun, köpek, aslan yılında doğanlarla evlenmelerinin mutluluk getireceği, fare yılında doğanlar ile evliliklerinden kaçınılması gerektiği rivayet edilir.

Koyun yılında doğanların at, domuz, tavşan yılında doğanlar ile evlilik yaparsa mutlu olacakları Sıçan, köpek ve sığır yılında doğanlar ile evlenmelerinin mutluluk getirmeyeceği rivayet edilir.

Maymun yılında doğanlar ile balık ve fare yılında doğanların evlenmeleri tavsiye edilmekte olup, domuz ve yılan yılında doğanlar ile yaşamalarının uygun olmayacağı rivayet edilir.

Tavuk yılında doğanların balık , sığır ve yılan yılında doğanlar ile mutlu bir evlilik geçireceği, köpek, fare ve tavuk yılında Doğanlar ile yapılan evliliklerin mutsuzluk getireceklerine inanılır.

12 hayvanlı Türk takvimine göre köpek yılında doğanların tavşan, aslan ve at yılında doğanlar ile yapacakları evliliğin iyi olacağı, tavuk ve sığır yılında doğanlar ile evlenmelerinin mutluluk getirmeyeceği,

Domuz yılında doğanların koyun ve tavşan yılında doğanlar ile evlenmelerinin uygun olduğu, maymun yılında doğanlar ile evlenirlerse mutsuzluk yaşayacakları, 12 hayvanlı Türk takvimine göre rivayet edilmektedir.

Yukarıda belirtilenler tamamen farklı kaynaklardan derlenmiş ve tarihi kaynaklarla yıllar içerisinde Türklerde yaşanan alışkanlıklar ve gözlemler neticesinde, fala dayandırılarak yapılan Kehanetlerdir. Gerçeği ne kadar yansıttığının kesinliği yoktur. Bir nevi burç fallarına benzeyen 12 hayvanlı Türk takvimi, Bu yüzden pek çok kişi tarafından dikkat edilmektedir.

12 Hayvanlı Türk Takvimine Göre Hangi Hayvan yılında doğdum diye merak ederseniz.

1912, 1924, 1936, 1948, 1960,1972,1984,1996, 2008, yılında doğanlar fare yılıdır.

1937,1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 yıllarında Doğanlar sığır yılındadır.

1938 1950 1962 1974 1986 1998 2010 yıllarında Doğanlar Aslan yılındadır.

1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 yıllarında Doğanlar tavşan yılındadır.

1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 yıllarında Doğanlar Balık yılındadır.

1941, 1953, 1965, 1977, 1978, 1989, 2001, 2013 yıllarında Doğanlar Yılan Yılındadır.

1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 yıllarında doğanlar at yılındadır.

1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 yıllarında doğanlar koyun yılındadır.

1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016 yıllarında Doğanlar maymun yılındadır.

1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017 yıllarında Doğanlar tavuk yılındadır.

1934, 1946, 1958, 1970, 1980, 1994, 2006, 2018 yıllarında Doğanlar köpek yılındadır.

1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019 yıllarında Doğanlar domuz yılındadır. Karageyik yılı olarak da bilinir.

12 Hayvanlı Türk Takvimi Hesaplaması

12 hayvanlı Türk takviminde, güneşin kova burcuna girmesiyle oluşan ilk hilal yılbaşı olarak başlamaktadır.
12 hayvanlı Türk takviminde bir yıl 354, 355 ve bazen de 384 gün sürebilmektedir.
12 hayvanlı Türk takviminde ay süresi Hilal'i takip eden bir süreçtir. İlk Hilal'in görülmesinin ardından bu ay içerisinde görülen ertesi ilk Hilal ile biter. Bu sebepten 12 hayvanlı Türk takviminde bazı aylar 29 gün Bazı aylarda 30 gün çeker.
12 hayvanlı Türk takvimi ay isimleri birinci ay, ikinci ay, üçüncü ay şeklinde gider onkinci ay diye son bulur.
12 hayvanlı Türk takvimi Güneş ve ay hareketlerine göre hesaplandığı için değişik bölgelerde farklılık gösterebilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü gibi 12 hayvanlı Türk takviminde hayvan yılları 12 sene arayla değişir.

12 hayvanlı Türk takviminde mevsimler kış "Ay" olarak sonbahar "uluğ ay" ilkbahar "oğlak ay" yaz "uluğ oğlak ay" diye isimlendirilmiştir.

12 hayvanlı Türk takvimi eski Türklerde, toplumda yaşanan sosyal ve kültürel gelişmeler ve bunun sonucunda bağlı olan etkinlikler neticesinde halkta yaşanan gözlemler ve bu süreçte geçen değerlendirmelerin bir sonucu olarak ortaya konmuştur. 12 hayvanlı Türk takvimi bize halkın bilgeliğini ve içinde bulundukları zamana hükmetme ve onu belirleme çabasını göstermektedir.

12 hayvanlı Türk takvimi yüzyıllardan beri süregelen bir gelenek olup pek çok Orta Asya toplumunda ve Çin'de kullanılmaktadır.

Zaman içerisinde unutulan 12 hayvanlı Türk takvimi, 1940 yılında Profesör Doktor Osman Turan tarafından yapılan çalışmalar neticesinde tekrar öğrenilmiştir.

12 hayvanlı Türk takvimini araştıran ve Türklerin takvimi olduğunu ortaya koyan Profesör Doktor Osman Turan olmuştur.

Kendisinin yazdığı 12 hayvanlı Türk takvimi tezi, pek çok ünlü Avrupalı tarihçi tarafından kaynak olarak kullanılmış olup, Cumhuriyet tarihinin ilk doktora tezi olmuştur.

Osman Turan'ın 12 Hayvanlı Türk Takvimi adlı çalışması sadece Türkiye'de değil yurtdışında da büyük etki uyandırmış, bir çok müsteştikin çalışmasına kaynak teşkil etmiştir. Ayrıca Amerika'nın ve dünyanın en büyük kütüphanesi sayılan "Kongre Kütüphanesine" "List Of Subject Headings" (Konu başlıkları listesi) " Turkish Calender" adıyla listeye girerek bir ilk olmayı başarmıştır.
 
Geri