Biyografi Adolf ve Rudolf Dassler Kardeşler (Adidas ve Puma'nın Kurucuları)

Adolf ve Rudolf Dassler Kardeşler Adidas ve Puma...Her ikisinin de kökeni Almanya´nın güneyindeki küçük Herzogenaurach kasabasına uzanıyor.

Herzogenaurach kasabası 60 yıl önceki bir kardeş kavgası nedeniyle tam ortadan ikiye bölünmüş durumda. İki tarafın fırınları, kasapları, barları hatta okulları bile ayrı…

Kasabanın ortasından geçen nehrin iki yakası arasındaki bu ayrılık, annelerinin çamaşır odasında 1920´lerde dünyanın en hafif spor ayakkabılarını üretme hedefiyle işe koyulan Rudolf ve Adolf Dassler kardeşlerin kavgasından kaynaklanıyor.

Zıt karakterler olmasına rağmen birbirlerini tamamlayan kardeşlerin arası İkinci Dünya Savaşı sırasında açıldı. Kardeşlerden biri Nazi davasına daha bağlıydı. Savaştan sonra hiç konuşmadılar. Rudolf (ya da Rudi), nehrin diğer yakasında Puma´yı kurdu…

Adolf (ya da Adi) Dassler ise bu yakada kaldı. İşletmesine Adidas ismini verdi. İki kardeşin ayrılmasıyla kasaba da ortadan ikiye bölündü.

Savaş sonrasında yokluk işsizlik vardı ve Adidas´la Puma kasabadaki tek başarılı işletmelerdi.

Bir işletmede çalışanlar diğerinde çalışanların gittiği dükkanlara mağazalara gitmemeye başladılar. Yani kardeşler arasındaki savaş tüm kasabaya yayıldı.
Annelerinin evinde, elektrik olmadığı için bisikletten elde ettikleri enerjiyle deri keserek ayakkabıya dönüştüren Dassler kardeşler küs öldü.
Kasaba mezarlığında birbirlerinden olabilecek en uzak noktaya gömüldüler. Şimdi kasabada iki kardeşin hikayesini anlatan bir müze var.

Adolf Dassler​

Adidas Adolf (Adi) Dassler (Doğum 3 Kasım 1900, Herzogenaurach, Bavyera Krallığı, Alman İmparatorluğu – ölüm 6 Eylül 1978, Herzogenaurach, Batı Almanya), Adidas firmasının kurucusudur.

Daha önce ayakkabıcılık eğitimi almış olan Adolf Dassler, 1.Dünya Savaşı'ndan sonra babası Christoph Dassler'in de yardımıyla annesinin mutfağında ilk ayakkabıları yapmaya başladı. 1 Temmuz 1924 tarihinde abisi Rudolf Dassler'in de yardımıyla "Gebrüder Dassler Schuhfabrik" (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) adlı bir fabrika kurdular. Bunun sonucunda kısa sürede Almanya'da tanınmaya başladılar.

1928 Olimpiyatları'nda Dassler Kardeşlerin şirketi uluslararası genişlemiş ve birçok sporcuyu giydirmeye başlamıştır. Berlin'deki 1936 Yaz Olimpiyatları'nda ABD'li Jesse Owens donatılmıştır. Jesse Owens Adi'nin ayakkabılarını giydiği sürece toplam 4 altın madalya kazandı.

1930 yılında Adolf Hitler'in yükselişi ile birlikte, hem Dassler Kardeşler hem de Nasyonal Sosyalist Hitler Nazi Partisi'ne katıldı. Adi, Wehrmacht için savaş botu üretmek için hazırlanırken, Rudolf Amerikan askerleri tarafından yakalanmış, ancak Hitler'in SS üyesi olduğundan şüphelenilmiştir.

Puma 1948 yılında iki kardeş arasındaki anlaşmazlıklar artınca Rudolf ortaklıktan ayrılır ve kentin diğer tarafında, Aurach Nehri kıyısında Puma AG adlı şirketi kurar. Adolf ise şirketin ismini kendi takma adı olan Adi ve soyadı Dassler kelimelerinden türettiği Adidas ile değiştirir. 1973 yılında Adolf'un oğlu Horst yüzücülük ürünleri alanında faaliyet gösterecek olan Arena adlı şirketi kurar. Adolf'un 1978 yılında ölümünün ardından Horst ve eşi Käthe Adidas'ın yönetimini ele alır. 1987 yılında Horst'ün ölümünün ardından şirket 1989 yılında limited şirket, 1995 yılında is borsaya açık bir kuruluş haline geldi.

Rudolf Dassler​

Rudolf Dassler (Doğum 26 Mart 1898, Herzogenaurach, Bavyera, Almanya, ölüm 27 ocak 1974, Herzogenaurach) Dünyaca ünlü spor firması Puma AG'nin kurucusu ve ortak firma Adidas'ın kurucusu Adolf Dassler'ın abisidir. 1924'te kurduğu fabrikası seri üretime 1948'te geçti. Her ne kadar geç üretime başlansa da kısa sürede geniş kitlelere ulaşıldı. Şimdi 80 ülkede üretim yapan Puma her geçen gün büyümektedir.

Kaynak: wikipedia, fikiravcisi.com
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Adolf Hitler'in Yaptığı Resimler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Foto Galeri
 • 1    4K
Adolf Hitler'in UFO Projesi
 • BULUT
 • BULUT,
 • Genel Kültür
 • 0    8K
Adolf Hitler
 • BULUT
 • BULUT,
 • Biyografiler
 • 0    7K
Geri