Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,958
814
113
Akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara akşın ya da albino denir.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir.

Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.
  • Tam akşınlık: yaban hayvanlarında çok ender görülür; çünkü üretken yaşa kadar bu hayvanların çok azı hayatta kalabilir. Bütünüyle akşın yaban hayvanları, yırtıcılara karşı koruyucu renklerinden yoksundurlar; bu yüzden uzaktan kolayca görünürler.
  • Kısmi akşınlık: çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler halinde görülür. Bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigment bulunmaması "vitiligo" diye adlandırılır.

Albino KanguruAlbino KaplanAlbino KargaAlbino KirpiAlbino KirpiAlbino KurbağaAlbino KuşAlbino KuşAlbino MaymunAlbino PenguenAlbino Ren GeyiğiAlbino SincapAlbino TavuzkuşuAlbino TimsahAlbino YılanAlbino ZebraAlbino KargaAlbinoAlbinoAlbino AslanAlbino BalinaAlbino DeveAlbino Geyik

 

Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,958
814
113
Albino BaykuşAlbino DobermanAlbino GergedanAlbino GeyiklerAlbino KanguruAlbino KoalaAlbino KaplumbağaAlbino PenguenAlbino Piton YılanıAlbino RakunAlbino Ren GeyiğiAlbino YarasaAlbino YılanAlbino ZebraAlbino Tapir

 

Benzer Konular