Üst
Avokado Yağı ve Faydaları

Avokado Yağı ve Faydaları

Avokado Yağı​

avokado-yagib338c0dad533e91d.webp
avokado-yagib338c0dad533e91d.webp
Ekşi ve tatlı karışımı bir aromaya sahip olan avokado, sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilen tropikal meyvelerden biridir. Ülkemizde yaygın olarak görülmese de avokado, başta Antalya olmak üzere Akdeniz Bölgesi’nin bazı kısımlarında yetiştirilmektedir.

Nadiren de olsa bazı büyük marketlerde ve manavlarda avokadoya rastlayabilirsiniz. Oldukça faydalı ve besleyici bir meyve olan avokado, kendisi kadar yağıyla da ünlüdür. Zeytinyağına benzerliğiyle bilinen avokado yağı, soğuk pres yöntemi ile yüksek kalitede elde edilen bir yağdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan avokado yağı, günümüzde dünya çapındaki araştırmalara konu olmaktadır.

Yüksek miktarda E vitamini içeren avokado yağı, cilt ve saç sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra yenilebilir bir yağ olan avokado yağı, oldukça az miktarda doymuş yağ asidi içermektedir. Düşük asit ve oksidasyon oranına sahip olan avokado yağı, karbonhidrat içermemektedir.

Avokado yağı, doğal bir antiaging olarak bilinir. Bu özelliğiyle cildin hava almasına yardımcı olur ve hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Böylelikle kırışma ve sarkma gibi yaşlanmanın olumsuz etkilerini mümkün olduğunca geciktirir.

Avokado Yağının cilde faydaları​

  • Cilt ve Saç Sağlığınız İçin Vitaminli Avokado Yağı
  • Kalp Dostudur ve Kolesterolü Azaltır
  • Göz Sağlığı İçin Faydalıdır
  • Besinlerin Emilimini Artırır
  • Serbest Radikalleri Etkisizleştirebilir
  • Cilde İyi Gelir canlandırır parlatır
  • Yaşlanma karşıtı

Ayrıca bu yağın dumanlanma noktası zeytinyağından daha yüksek olduğu için pişirmeye de uygundur. Avokado yağında ki yağ asitleri yüksek ısıda değişime uğramaz,
 
Geri