Bir Yolculuk Kitabı - Modern Seyahatname

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Bir Yolculuk Kitabı - Modern Seyahatname Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı gezilerini "Bir Yolculuk Hikayesi" adı altında kitaplaştırdı. Hazırlık aşaması 2 yıl süren ve Başbakan Erdoğan'ın "modern seyahatnamesi" niteliğindeki kitabın içeriğinde yapılan görüşmeler, anlaşma, açılışlar ile konferans, panel ve çeşitli törenlere ilişkin ayrıntılar yer aldı.

YOLLARA TÜRKİYE'Yİ BÜYÜTMEK İÇİN REVAN OLDUK

Kitapta, resmi görüşme trafiğinin yanı sıra Türkiye'ye gösterilen ilgiye tablo, infografiler ve görsellerle dikkat çekilirken, Erdoğan da kitap için bir önsöz kaleme aldı.

İnsanın yeryüzünde bir yolcu olduğuna vurgu yapılan önsözde, Erdoğan şunları kaydetti:

"İnsan yeryüzünde bir yolcudur. Yolcunun menzili kadar, o menzile gitmek için katettiği yol da önemlidir. Biz, yola çıktığımız günden beri; doğru menzile varmak için doğru bir yol, dosdoğru bir istikamet izlenmesi gerektiğini biliyor, böyle bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Bu yolculukta adaleti ve erdemi kendimize kılavuz edindik. Gece gündüz, yaz kış demedik ve ülkemizin her köşesini karış karış̧ gezdik, insanımızla kucaklaştık. Bununla da yetinmedik ve rotamızı dünyaya çevirdik. Yüzbinlerce kilometre yol kat ederek Türkiyemizi bir dünya ülkesi haline getirmeye çalıştık. Biz yollara, Türkiye’yi büyütmek için revan olduk. Gittiğimiz her ülkede bayrağımızın dalgalandığını görmek, İstiklal Marşımızı söylemek, gurbetteki vatandaşlarımızla kucaklaşmak, Türkiye’nin dostlarıyla buluşmak, çıktığımız bu kutlu yolculukta bize ayrı bir heyecan ve mutluluk verdi."

11 YILDA, 93 ÜLKEYE 305 ZİYARET

Başbakan Erdoğan, 2003 ile 2014 tarihleri arasında, 5 kıtada 93 farklı ülkeye toplam 305 resmi ziyaret gerçekleştirirken, bu ülkelerle Türkiye arasındaki ticaret hacmi de yüzde 354 oranında artarak 358,4 milyar dolara çıktı. Türkiye'nin uyguladığı aktif dış politikanın göstergelerinden olan ziyaretlerin yıllık ortalaması 28 olarak belirlenirken, Erdoğan'ın 35 ülke ve 125 seyahat ile en çok Avrupa'ya gittiği ortaya çıktı. Erdoğan hemen hemen Avrupa ülkelerinin tamamını ziyaret ederken, en sık gittiği ülke ise milyonlarca vatandaşın bulunduğu Almanya oldu. Almanya'ya 15 seyahat düzenleyen Erdoğan, ABD'ye 14, Azerbaycan ve Belçika'ya da 12 kez gitti.

SEYAHATLER İLE TİCARET HACMİ YÜZDE 354 ARTTI

Erdoğan'ın 11 yılda 2 milyon 150 bin kilometre tutan seyahatlerinde hem Türkiye'nin başarı hikayesi dünyanın dört bir tarafına taşındı hem de ziyaretlerde Türkiye açısından önemli kazanımlar elde edildi. Ziyaret edilen ülkeler ile yapılan anlaşmalarla Türkiye'nin yaklaşık 79 milyar dolar olan ticaret hacmi 11 yılda yüzde 354/lük bir artış göstererek 358 milyar doları aştı. Ayrıca, yoğun diplomatik ziyaretlerin ardandan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan ülke sayısı da 69'a çıktığı bilgisine kitapta yer verildi.

KATEDİLECEK DAHA ÇOK YOL, FETHEDİLECEK DAHA NİCE GÖNÜL VAR

Kitabın arka kapağında ise şu satırlara yer verildi:

"Bu kitap, bir yol hikayesidir... Bir liderin, ülkesi için verdiği mücadelenin görsel bir özetidir. Ayak bastığı her coğrafyada, ay yıldızın izini bırakmayı hedefleyen bir başbakanın çağdaş seyahatnamesidir. Katedilen yüzbinlerce kilometre yol, binlerce görüşme, yüzlerce anlaşma, açılış, konferans, panel, uluslararası toplantı, tören…

Resmi görüşme trafiğinin yanında; bir tarafta Türkiye'ye gösterilen teveccühün yansımaları, bir tarafta dünyaya verilen önemli mesajlar… Bu kitap, 11 yılda yaşanan bu anları yansıtmayı hedefledi. Recep Tayyip Erdoğan'ın, başbakan sıfatıyla yurt dışına yaptığı tüm resmi ziyaretler; fotoğraf karelerine yansıdığı haliyle bir araya getirildi. Mart 2003'te başlayan yolculuğun, Mart 2014'e kadar olan bölümü; bu kitabın sayfalarında yeniden hayat buldu.

Yolculuk bitmedi elbette… Katedilecek daha çok yol, fethedilecek daha nice gönül var… Hikaye, bu satırlar okunurken, yeni coğrafyalarda devam ediyor...
"

AA
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Bir asrı aşan yolculuk
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Makaleler
 • 0    593
22 Eylül 2017 Cuma Hutbesi - Hicret kutlu bir yolculuk
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    2K
Endonezya'da 5 Metrelik Piton Bir Kadını Yuttu
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    46
Geri