CHP'den emeklilere ilk gol

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Seçim öncesi emeklilere bol keseden vaatlerde bulunan CHP, milyonlarca emeklinin sabırsızlıkla beklediği intibak davasında yan çizdi.
daroglundan-mit-tirlari-aciklamasi-1433075449-4408.jpg

Milyonlarca kişinin beklediği davada karar çıktı. Mahkeme, 2000 sonrası emekli olanların intibak talebini reddetti. CHP avukatlarının duruşmaya gelmediklerini belirten İMBED Başkanı Öz, "Geleceğiz dediler gelmediler. Bu, çok ayıp" dedi.

İşçi Memur Bağkur Emekliler Derneği (İMBED) Genel Başkanı Hamdi Öz'ün, emekli aylığının, 2013'te yürürlüğe giren İntibak Yasası kapsamında yeniden hesaplanması talebiyle SGK aleyhine açtığı dava reddedildi. Ankara 8. İş Mahkemesi'ndeki duruşmaya davacı Öz ile davalı SGK'nın avukatı Gülsev Kökkaya katıldı. Öz, duruşmada, bugüne kadarki beyanlarını tekrarladığını ifade ederek, "Zaten davayla amaca ulaşıldı, kamuoyu oluşturuldu. Bu seçimde de emekliler konusu Türkiye'nin gündemine oturdu" dedi. Avukat Kökkaya ise davanın reddini istedi. Hakim Hacer Pat, davanın reddine karar verdiğini belirttikten sonra, "Konunun yasayla belirlenmesi karşısında yapacağımız bir şey yok" dedi. Öz, dava kapsamında, 2000 yılı öncesinde bağlanan emekli aylığının İntibak Yasası kapsamında değerlendirilmediğini savunuyor ve yeniden hesaplanarak, kaybının giderilmesini istiyordu.

"TEMYİZE GÖTÜRECEĞİM"​

Karar sonrasında açıklamalarda bulunan Öz, "Mahkeme yeni bilirkişi talebimi de davayı da reddetti. Ben de kararı temyize götüreceğim. Nefes aldığım sürece bu haksızlığın giderilmesi için mücadeleye devam edeceğim" değerlendirmesini yaptı.

355 lira zam alacaklardı​

İntibakla ilgili ikinci dava ise 2 Temmuz'da görülecek. 2000 yılından sonra emekli olanları ilgilendiren davada nihai karar emekliler lehine çıkarsa, konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekecek. Bunun ardından da emekli maaşlarının 50 lira ila 355 lira arasında artması bekleniyor.

Noterden kağıt almak kolay!​

Öz'ün CHP aleyhine söylediği sözler de dikkat çekici. CHP avukatlarının duruşmaya geleceklerini söyleyip gelmediklerine kızan Öz, "Kendilerine vekalet verecektim ama gelmediler. Bu çok ayıp" dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim öncesi, emeklilere iki maaş ikramiye ve 1.500 lira maaş sözü vermiş, noterden de tasdik ettirmişti.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Erdoğan CHP'den özür diler mi?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sohbet Odası
  • 0    3K
İkna odasından mescit, CHP'den koalisyon olmaz
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sohbet Odası
  • 1    4K
Geri