CHP'li başkandan 'cami' düşmanlığı

MURATS44

topragizbiz.com
CHP'li Sinop Belediye Başkanı Ergül, bayanlar için abdesthaneye yaptırılan paravanın yıktırmak istedi ve tepki çekecek sözler sarfetti.
chpli-baskandan-cami-dusmanligi-1440351601-4302.jpg

Sinop merkez tersane semtinde bulunan"Deniz Şehitleri Hacı Ömer Camii"avlusunda bulunan ve kadınların abdest almaları için plastikten yapılmış açılır-kapanır paravanı bulunduğu yerden kaldırılmasını istedi.

Bunun üzerine devreye giren camii yetkililerine "Gitsinler abdestlerini evlerinde alsınlar " diyen CHP'li Başkan Baki Ergül, halkınsesi internet sitesinde yer alan habere göre; Camii cemaati bayanlardan büyük tepki aldı."Bizim nerde ne zaman abdest alacağımıza sayın başkan mı karar verecekmiş? "diyerek,başkana tepki gösteren bayan cemaat "Galiba başkan bey İslamiyet konusunda yeterli bilgiye sahip değil.Ya da dinlere karşı hassasiyeti yok.Yoksa böyle bir söz sarf etmezdi"dedi.

BİR SAATTE 300 İMZA​

Emrindeki zabıta görevlilerini göndererek paravanın yıkılması için yazılı uyarıda bulunan Belediye Başkanı Baki Ergül'e tepki gösteren cami cemaati ve vatandaşlar 1 saat içerisinde 300 imza toplayarak bu paravanın yıkılmaması için imza kampanyası başlattılar.

Camiye namaz kılmaya gelen bayanlar da bu durumu öğrenince çok şiddetli tepki gösterdiler ve " Sayın Başkan yıktırılacak yerleri yıktırsın.Şehrin cadde ve sokaklarında gezmiyor galiba önüne gelen esnaf yolu kapatacak şekilde engeller koyuyor.Sakarya caddesine çıksın bir gezsin baksın aşıklar caddesinde bir mantı salonun önüne baksın engel nerde imiş görsün.Bir bayanın ibadetini yapabilmesi için abdest alması gerekir bu da doğal olarak kapalı alan olmasını şartlandırıyor.Ve bu paravanı kim yaptırdı ise Allah ondan razı olsun rahatlıkla abdestimizi alıyor namazımızı kılıyorduk.Hiç bir engel teşkil etmeyen açılır kapanır bir vaziyetteki bu paravan sayın başkanı acaba neden rahatsız etti anlayabilmiş değiliz umarız bu kararından bir an önce vazgeçer bizde kendisine teşekkür ederiz" dediler.

CHP'Lİ BELEDİYENİN BAŞKA İŞİ KALMADI MI?​

Sinop'un tek derdi 2 metrelik paravanmış gibi davranan CHP'li belediye müslümanların ibadethanelerine müdahele etmede sakınca görmedi. Duyarlı müslümanların sahip çıktığı abdesthaneyi yıktırmak isteyen Belediye Başkanı Baki Ergül, cami imamına yıkım tehditlerinde bulunduğu ifade edildi.

Böylece her durumda islam karşıtlığını ifade eden CHP'li belediyelerin elinde bulunduğu şehirlerin neden gelişemediği bir kez daha ortaya çıkmış oldu.
 

Celik

Emekli Admin
Abdest almak amaciyla caminin önüne yapilan şadirvanin bir bölümü, kadinlarin da abdest alabilmeleri için plastik bir paravanla ayirilmiş ve estetigi bozdugu gerekçesiyle, bu paravanin kaldirilmasini istemiş CHP'li başkan (Sinop belediyesi'nin resmi sitesinden yapilnan açiklama böyle).

Sirf kadinlar abdest alabilsin diye, şadirvanin güzelligini bozacak şekilde plastik bir paravanla bölünmesine bende karşiyim. Kadinlar camide namaz kilmak istiyorlarsa, ya evlerinde abdest alip gelsinler, yada abdest alabilmeleri için kadinlara ayrica bir şadirvan yapilsin. şadirvani ikiye bölmenin alemi yok.

Genelde CHP zihniyetinin Islam'a pek saygisi yoktur fakat, şadirvan olayi abartilmiş ve maksadini aşmiş gibi geldi bana.
 

MURATS44

topragizbiz.com
şadırvan yapılana kadar geçici de olsa yapılabilirdi. Yoldan geçen vakit namazına yetişmek isteyenler olmayacak mı? Abdest almaya zamanı olmayanlar ne yapacak?

En azından böyle ifadeler kullanılacağına bayanlar için ayrı bir yer yapılıp sonra insani şekilde kaldırılması daha uygun olurdu. Herkes evinden camiye gitmiyor. Yoldakileride düşünmek lazım.

Herşey güzellik , dış görünüm değil. Namaz ordaki şadırvandan daha önemli bence.

"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!"
Buharî, 3:72.
,,
 

Celik

Emekli Admin
Evet Murat üstad sende haklisin.

Ortada iki yanliş var.

Birinci yanliş: Osmanli Rus savaşi sirasinda şehit düşen askerlerimizin cebinden çikan paralarla yapilan çeşme ve tarihi degere sahip bu çeşmenin yanina 1902 yilinda yapilan caminin şadirvanini, hiçbir resmi kuruluştan izin almadan plastik bir paravanla ikiye bölmek yanliş.

Ikinci yanliş: Cami şadirvanina yapilan paravan her ne kadar izin yapilmadan yapilmiş olsa bile, sonuçta camiler kamu binasi degil, halkin ibatetine açik bir mekandir. Bu nedenle, CHP'li başkan'in şadirvana adeta kanunsuz yapilmiş bir gecekondu muamelesi yapmasi yanliş.Cami yönetimi paravan koymadan önce Belediye'ye başvurup, duruma bir çare bulunmasini isteyebilirdi zira bu sözü edilen şadirvani Sinop belediyesi kendi imkanlariyla yaptirmiş. Hangi parti döneminde yapildigini bilmiyorum ama sonuçta belediye yaptirmiş.

CHP'li Başkan'inda ayni şekilde duyarli davranip, paravani yikmadan önce çevre sakinlerine durumu gerektigi gibi anlatmasi gerekirdi.

Sonuçta iki yanliş var ve iki yanliş bir dogru etmiyor malesef.

Fakat şunu da eklemek isterim ki; Sonuçta ne şadirvani yikan var, nede camiyi (Zaten buna kimsenin gücü yetmez).Sadece şadirvana yapilan paravan söz konusu ve sadece bunun için CHP'li başkan'i "Din düsmanligi" ile suçlamak yanliş ve abartili bir başlik .

Her seçim öncesi, her görüşten kesimler hakkinda bu tür provakasyonlar yapilir. Aman ha gaza gelmeyelim derim...
 

MURATS44

topragizbiz.com
Bu gaza gelmek değil.
Sonuçta Chp nin geçmişteki zihniyetinin değişmediği ortada.
daha birkaç gün önce antalya tarafında uluslarası bir etkinlikte hiç gereği yokken sahneye çıkan belediye başkanı, sunucu bayanı itekleyerek mikrofonu eline alıp "Kahrolsun Akp zihniyeti" diye slogan attı. Brkaç gün önce oldu daha. Üstelik konu ile alakası olmamasına rağmen , böyle bir hareket herkes tarafından kınansa da sonuçta zihniyet aynı.

burda da yanlışlar var. Sonuçta camiler vakıf malıdır. Devletin söz hakkı olsa da cami içerisindeki bir paravanı " gitsinler evlerinde abdest alınlar " gii bir cümleye hiç gerek yoktu. Orada bir ihtiyaç varmış ki, cami yönetimi de böyle bir tedbir almış. Belki de geçici birşeydi. küçücük bir paravan ne camiye zarar verir nede şadırvana zarar verir. Cami ne için orda? İnsanlar ibadetlerini yapabilsinler diye. Buna da kadın erkek ayırt etmeksizin zaruri olarak orda. Birkaç gün görüntü bozulacak diye insanların namaz kılmalarına engel olunmasının vebalini hiç kimse veremez.

Öyle ya da böyle namaz kılmak isteyene hiç kimse engel olamaz. Ki, geçmişte adı geçen değerli zihniyetin nmaz kılanlara yaptıkları belliyken bu davranışı yadırgamadım ben. zihniyetleri gereği kendilerince olması gerekeni yaptılar.

Peki , o plastik paravanı yıktırdıktan sonra , belediye tarafından başka bir işlem yapıldı mı acaba? Ordaki eksiği gidermek için nasıl bir adım atıldı. Ordaki ihtiyacı gidermek için daha kalıcı ve görüntüyü bozmayan (!) bir çözüm üretildi mi ? bence hayır.

Tarihte sayısız örnekte olduğu gibi bildikleri tek şey islamla ilgili ne varsa yasaklamak , kapatmak veya yıkmak....

aynı tas aynı hamam....
 
Üst