Doğanın İnsanlardan Geri Aldığı Yerler

MURATS44

topragizbiz.com
İnsanlar tarafından terk edilen bu yerler doğanın hakimiyetine girince bakın nasıl değişmiş...İnsanlar ne zaman bir yeri terk ederse, çok geçmeden asıl sahibi, yani doğa gelir ve insan elinden çıkan bu yapıları yavaş yavaş kendi hakimiyetine alır.

Bu durum bazen hüzünlü bir tablo yaratsa da, çoğu zaman yaradanın sanatına hayranlık uyandıracak bir estetiği de içinde barındırır. İşte o yerlerden bazıları.

1. Yüzen okul​

Eskiden bir okuldu. Yeni sahibi ; Doğa...

Bir zamanlar Okul olan bu mekanın, insanların terkedişinden sonra adım adım doğaya teslim oluşuna tanıklık eden bir resim. Üst kısımlar orjinale yakın olsa da doğanın kontrolü ele aldığı çok net görülüyor.

2. Terk edilmiş bir kömür madeni​

Hasard de Cheratte , Terkedilen kömür madeni

Visè, Belçika’da bulunan Hasard de Cheratte kömür madeni terk edildikten bir süre sonra doğanın gücü karşısında oldukça çaresiz görünüyor. Bu gücün karşısında durmak çok zor.

3. Almanya'da bir Otel odası​

Doğa bazen içeriden kendini gösterir

Almanyanın kenarlarında bir yerlerde zarif bir otel odası. En azından öyleymiş bir zamanlar. Şimdi burda kalmayı kimse istemese de oldukça güzel ve gizemli görünüyor.

4. Doğa'nın ele geçirdiği bir Lunapark​

Lunaparkta bir dönme dolap

Zamamında oldukça eğlenceli zamanlar geçirten bu Lunapark artık doğanın esiri.

5. Perili ev​

Bir süre sonra yeşillikler arasında kaybolacak bir ev

Gece burda kalmak isteyen çıkar mı , bilinmez ama görüntüsü ürkütücü. Bazı yerler güzel görünse de gerçek daha farklı olabiliyor. Buna güzel bir örnek. Yeşillikler arasında bir korku evi..

6. Orman ev​

Doğaya esir olmuş bir ev

Doğanın evi tamamen ele geçirmesine çok az kalmış. El değmediği süre boyunca ağaçlar sarmış her tarafı. Kısa bir süre sonunda ağaçların arasında tamamen yok olacak.

7. Ağacın yuttuğu bisiklet​

Ağaca teslim olmuş bir bisiklet

Vashon Island, Washington’da çekilen bu fotoğrafta çok eskiden bir ağacın yanına bırakılan bir bisiklete ağaç tarafından el konulmasına tanık oluyoruz. Demir yığınını içine hapsetmiş bu ağaç kurumadan nasıl dayanabilmiş? Kim bilir kaç sene de bu kadar yükseğe çıktı?

8. Değirmene el koyan doğa​

Sorrento değirmeni

İtalya’nın Sorrento bölgesinde bulunan bu değirmen ağaçlar tarafından ele geçirilince ortaya harika bir görüntü çıkmış.

9. Doğanın doldurduğu havuz​

Doğa tarafından ele geçirilen bir havuz

Etrafında insanlar varken çekilen bir resim olsa , aradaki farkı kıyaslamak çok ilginç olurdu. Tertemiz bir mekandan kasvetli bir mekana dönüş yıllar alsada canlılığını hala koruyor.
 

samed1905

Yeni Üye
1. Bulgaristan Komünist Partisi Sarayı
Bulgaristan Komünist Partisi Sarayı, başka bir çağda inşa edilmişti, ancak sonraları harabe haline geldi.

House-of-the-_Bulgarian-_Communist-_Party.jpg
 

samed1905

Yeni Üye
2. Namib Çölü’ndeki Kolmanskop kasabası
Kolmanskop, liman şehri Lüderitz’ten birkaç km içeride, güney Namibya’daki Namib Çölü’nde yer alan ölü bir kasabadır. Bir zamanlar küçük fakat çokça madenlere sahip bir köy olan Kolmanskop, şu anda NamDeb firması tarafından işletilen popüler bir turistik bölgedir.

Kolmanskop-_Namib-_Desert.jpg
 

samed1905

Yeni Üye
SS-_Ayrfield-_Homebush-_Bay.jpg
4. Avustralya Homebush Körfezi’ndeki SS Ayrfield gemisi
SS Ayrfield, çelik ile kaplı 1140 ton ve 79.1 uzunluğunda kömür gemisidir. 1911 yılında İngiltere’de inşa edildi ve1912’de Sidney’de kayıda geçirildi. Commonwealth hükümeti tarafından satın alınıp 2.Dünya Savaşı süresince Pasifik Bölgesindeki Amerikan donanmalarına malzeme tedarik etmek için kullanıldı.
 

samed1905

Yeni Üye
5. Çin’deli Wonderland Eğlence Parkı
Wonderland, Çin’in Nankou Kasabası, Chenzhuang Köyü’nde yapılması planlanan ancak sonra iptal edilen eğlence parkı yapım projesidir. İlk olarak Taylandlı Reignwood Grup tarafından önerilen ve Asya’daki en büyük eğlence parkı (120 akre alan kaplayarak) olarak tasarlanan plan, mali problemlerden dolayı durduruldu; 2008’deki bir başka başlama girişimi de yine başarısızlık ile sonuçlandı. Kale benzeri ve orta çağı andıran yapıları gibi birçok terk edilmiş binaları da içinde barındıran alan, yerel çiftçiler tarafından yeniden kullanılması talep ediliyor.

Wonderland-_Amusement-_Park-outside-_Beijingjpg.jpg
 

Benzer konular

Üst