Ansiklopedi Dünyadaki 11 Gizemli yer (4) - Las Bolas, Kosta Rika

Kosta Rika’da yaklaşık 300 taş küre bulunmaktadır. Şu anda yok olmuş olan Diquis kültüründen olduğu düşünülen küreler M.S. 600 yılına uzanmaktadır. Bunların varlığıyla ilgili bilinen en iyi teori başkanların evlerine yol aldıklarıdır ama bu hiçbir şekilde kesin değildir. Boyut ve ağırlık bakımından değişiklik gösteren bu kayalar hakkında birçok mit bulunmakta ancak bunların hiçbiri kanıt sunmaktadır.
201605gzg.jpg

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika taş çağından kalma gizemleri barındımaktadır.Ormanların içlerinde, dağların tepelerinde ve ırmaklarda binlerce, matematikel olarak kusursuz taş küreler gizlenmektedir.Onların matematiksel hassasiyeti ve büyüklükleri ( en büyüğü 8 ton) bilimaamlarını şaşırtmaktadır.Taş küreleri kimin ve neden yaptığı bilinmiyor ancak oradaki yerlilerin inanışına göre bunlar ”gökyüzü kürelerini” temsil etmektedirler.

Yerel efsanelere göre kürelerin merkezi altındandır.Bu yüzden bir çoğu kırılmışlardır.Ancak görüldüğü üzere küreler tek parça granitten yapılmışlardır.Olayın bilmece kısmı ise, bugüne kadar yapıldıkları yere ve yönteme ait bir buluntuya rastlanılmamasıdr.

Bu taşların küre şeklindeki uzay gemileriyle bir bağlantısı olabilirmi? Bu bazılarına göre mükemmel bir teoridir.Kosta Rika’nın bu yerlileri tarihimizin kayıp halkalarından birine sahip olabilirlermi?​
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri