Dünyanın Yaşayan En Zeki 10 İnsanı

  • Konbuyu başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi
  • 5,761
  • Okuma süresi: 3:57

Ugur

Administrator
1. Stephen Hawking, 72 (IQ 160)
Stephen Hawking teorik fiziğin en önemli ismi, akademisyen ve yazar. Dünyayı ve evreni anlamamıza yardım ediyor.

IQ'su 160, 7 Bestseller kitap yazarı ve 14 tane ödülü var.

2. Judit Polgar, 41 (IQ 170)
Judit Polgar
170 IQ'lu Polgar'ın hayatı çok ilginç. Aslında kendisi bir denek. Babası onu "çocuklar çok küçük yaştan itibaren tek bir konu üzerinde eğitilir ve odaklanırsa sıradışı başarılara imza atabilir" tezini ispatlamak için özel olarak satranca yönlendirdi.

15 yaşında şampiyon olarak dünyanın en genç satranç ustası oldu. Efsanevi Bobby Fischer'ı tahtından ederek hem de!


3. Paul Allen, 61 (IQ 170)
Paul Allen
170 IQ'su olan Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen zekasını ticari başarıya dönüştürebilen ender kişilerin başında geliyor.

14.2 Milyar Dolar servetiyle dünyanın en zengin 50 insanından birisi. Microsoft dışında onlarca şirketi, basketbol ve beyzbol takımları var.
4. Sir Andrew Wiles, 61 (IQ 170)
Sir Andrew Wiles
170 IQ'lu Wiles, dünyanın en zor matematik problemi olarak tanımlanan 358 yıldır çözülemeyen Fermat's Last Theorem'i 1995 yılında ispatladı

Matematiğe katkılarından dolayı Sir ve Şovalye ünvanı aldı. Matematik üzerinde yaptığı çalışmalarla 15 ödülün sahibi.
5. James Woods, 67 (IQ 180)
James Woods
James Woods, ünlü Hollywood aktörü.

180 IQ'ya sahip 3 Emmy ödüllü, 2 Oscar adaylığı bulunan Woods, aynı zamanda profesyonel poker oyuncusu. Lisedeyken UCLA'den matematik dersleri almaya başladı ve MIT'ten tam bursla kabul aldı. Ancak oyunculuk ön plana çıktı ve akademik kariyerine devam etmedi.


6. Garry Kasparov, 51 (IQ 190)
Garry Kasparov
190 IQ'lu Kasparov, satrançta bir bilgisayara kaybettiyse de bu onu liste dışına itmeye hiç de yetmiyor. 22 yaşında dünyanın en genç satranç şampiyonu oldu ve 2005 yılında emekli oldu.

Şu an politikayla uğraşıyor ve yazarlık yapıyor.

Rusya başkanlığına aday olması, dünya satranç sıralamasında en uzun süre 1 numarada kalması dikkat çekiyor.


7. Rick Rosner, 54 (IQ 192)
Rick Rosner
192 IQ'lu Rick Rosner, Amerikalı TV yapımcısı ve yazarı. Ölçülebilmiş en yüksek IQ'lardan birine sahip olsa da kariyerinde striptizcilik, çıplak modellik, garsonluk gibi değişik meslekler var. Aktiviteleri ve yaptıklarıyla birçok belgesele konu olmuş. Bir çok bilgi yarışmasının arkasında kendi imzası olmasına rağmen 2000 yılında katıldığı "Kim Milyoner Olmak İster" yarışma programından hatalı bir soru ile elenmiş.

Lisede daha fazla kalabilmek için ismini değiştirip 20'li yaşlarına kadar lisede okumuş. Şu an Jimmy Kimmel ile çalışıyor.


8. Kim Ung-Yong, 52 (IQ 210)
 Kim Ung-Yong
Dahi çocuk kavramının belki de yaratıcısı.

Guiness'e göre 210 IQ ile dünyadaki en yüksek IQ'lu insanlardan birisi 6 aylıkken konuşmaya başladı. 2 yaşındayken 4 dili akıcı şekilde konuşuyor ve okuyabiliyor, 4 yaşındayken üniversiteden ders alıyordu. 8 Yaşında NASA'ya davet edildi ve gençlik yıllarında orada çalıştı.

Şu an Kore'de Chungbuk Üniversitesi'nde akademisyen.


9. Christopher Hirata, 32 (IQ 225)
Christopher Hirata
225 IQ'su ile dünyanın en zeki insanlarının bile kıskandığı bir isim.

14 yaşında Caltech Üniversitesi'ne girdi. 16 yaşında NASA'da Mars'ın kolonizasyonu projesinde çalışmaya başladı ve 22 yaşında Princeton'dan astrofizik dalında doktora aldı.

13 yaşında Uluslararası Fizik Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak bu başarıyı elde eden en genç isim oldu.10. Terrence Tao, 39 (IQ 230)
Terrence Tao
230 IQ'lu Tao matematiğe susam sokağını izleyerek başladı. 2 yaşında basit matematik problemlerini çözmeye başladı. 9 yaşındayken Princeton Üniversitesi'nden matematik dersleri almaya başladı ve 20 yaşında aynı üniversiteden doktora aldı!

24 yaşında profesör oldu ve UCLA'de ders vermeye başladı.

13 Yaşında Dünya Matematik Olimpiyatları'nda altın madalya alarak bu başarıyı elde eden en genç isim oldu. Bugüne kadar 250'den fazla makale yayımladı.

Kaynak:eek:nedio.com
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst