Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı Kapatıldı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Bir süredir tartışılan, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nı işlevsiz hale getirerek, uçuşların Kütahya Zafer Havalimanı’na kaydırılması gerçek oldu.

hasan-polatkan395b5e6dbbb8fcd1.jpg


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek, uçuş operasyonlarını, uçuş garantisi verilen ancak zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı'ndan yapmaları konusunda talimat vermesi, sadece yurtdışı uçuşların yapıldığı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılmasına neden oldu. 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren tüm seferlerin Zafer Havalimanı üzerinden gerçekleşeceği öğrenildi.

Taliamata uyup Zafer Havalimanı'na uçtular​

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), havayolu şirketlerine gönderdiği yazı ile Kütahya Zafer Bölgesel Havalimanı’nı kullanmaları yönünde talimat verdi. 2012 yılında Yap-İşlet-Devret modeliyle yolcu garantisi verilerek hizmete açılan Zafer Havalimanı’nın zarar etmesi ve verilen garantileri karşılayamaması üzerine SHGM, havayolu şirketlerinin, uçuş operasyonlarını Zafer Bölgesel Havalimanı’ndan yapmaları konusunda talimat verdi..

Zafer Havalimanı zarar ediyor​

2012 yılında Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere, Yap-İşlet-Devret modeliyle, yolcu garantisi verilerek yaptırılan ve hizmete açılan Zafer Havalimanı’nda, beklenen yolcu sayısına ulaşılamadı.

Yüzde 98 oranında yanılma payı olan ve verilen garantinin sadece yüzde 2'sini bile karşılayamayan Zafer Havalimanı’nda 2021 yılında, garanti edilen iç hat yolcu sayısının 775 bin 137 kişi olduğu, iç hat gerçekleşen yolcu sayısının ise 9 bin 228 kişi ve garanti edilen dış hat yolcu sayısının 542 bin 596 kişi, gerçekleşen yolcu sayısının da bin 904 kişi olduğu açıklandı.

2021 yılı için garanti altı gerçekleşmeler nedeniyle görevli şirkete 6 milyon 938 bin 738 Euro ödeme yapıldığı ve 2022 yılı için garanti edilen iç hat yolcu sayısının 775 bin 137 kişi, garanti edilen dış hat yolcu sayısının da 542 bin 596 kişi olduğu ifade edildi. 2022 yılı ilk iki ayında Zafer Havalimanı yine devlete ‘zarar’ yazdı.

2022'nin ilk 2 ayında garanti edilen yolcu sayısı 219.622, gerçekleşen yolcu sayısı ise 2.588 kişi oldu. Hata payı: yüzde 98,82 ve şirkete ödenecek garanti tutarı: 1.153.634 Euro yani güncel kurla: 18.804.234 TL olduğu ve Ocak-Şubat aylarında Zafer Havalimanı’ndan dış hatlarda ticari seferin olmadığı açıklandı.

Eskişehirlilerin tepkilerine rağmen​

Sadece Eskişehir, Brüksel ve Düseldorf arasında gurbetçi vatandaşlara hizmet eden Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nı işlevsiz hale getirerek uçuşların Zafer Havalimanı’nda yapılacak olmasına Eskişehirliler tepki gösterdi.

İktidar milletvekili ve yöneticileri, muhalefet milletvekili ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve havalimanını kullanan gurbetçilerin geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı tüm girişimler ve eylemler ses getirmedi. Yetkililer, Eskişehirlilerin tüm çabalarına rağmen, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın uçuşlarını Kütahya Zafer Havalimanı’na kaydırdı.

zafer20c772cd5f37a034.jpg


Tüm seferler 1 Nisan'dan itibaren Zafer Havalimanı'na​

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı için kapatma kararının verildiği 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren tüm seferlerin Zafer Havalimanı üzerinden gerçekleşeceği öğrenildi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sosyal medya hesabından, bir havayolu şirketinin Eskişehir'e yapılacak uçuşların Zafer Havalimanı'na kaydırıldığını içeren bir mesaj paylaştı.

Çakırözer paylaşımında, “Ulaştırma Bakanlığı baskısı sonucu havayolu şirketleri Belçika'dan, Hasan Polatkan Havaalanı uçuşlarını Zafer’e yönlendirmiş bile!.. Eskişehir’de ve yurtdışındaki yüzbinlerce vatandaşımız ‘istemiyoruz’ demesine rağmen bu dayatma, Eskişehir düşmanlığından, Eskişehir'e ihanetten başka bir şey değildir! Hasan Polatkan kapatılmasın. Zafer soygunu Eskişehir’e ödetilemez” ifadelerine yer verdi.

Hasan Polatkan'a uçuşlar durdurulmuştur​

Havayolu şirketinin paylaşımında da şu ifadeler yer aldı:

“Önemli duyuru: Eskişehir havalimanına bugünden itibaren olan tüm uçuşlar durdurulmuştur. 29 Mart Brüksel-Eskişehir uçuşu olan yolcularımız aynı gün ve saatte Brüksel-Afyon Zafer Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Uçuşu olan yolcularımızın bizimle iletişime geçmeleri önemle rica olunur.”
 
Burda milletvekillerinin de ağırlığı söz konusu olabilir. Devlet su işleri bölge genel müdürlüğü bir zamanlar malatyada iken, elazığlı vekillerin çalışması ve girişimleriyle elazığa alındı. Ki; malatya, elazığdan daha büyük ve daha gelişmiş olduğu halde. Burda da böyle bir girişim olabilir. Altında yatan sebepleri bilemeyiz ama kimbilir neler oldu ki burayı da taşımışlar. Teknolojik olarak daha mı gelişmiş, altyapı ve ulaşım bakımından daha mı avantajlı en iyi eskişehirliler bilir.
 
Burda milletvekillerinin de ağırlığı söz konusu olabilir. Devlet su işleri bölge genel müdürlüğü bir zamanlar malatyada iken, elazığlı vekillerin çalışması ve girişimleriyle elazığa alındı. Ki; malatya, elazığdan daha büyük ve daha gelişmiş olduğu halde. Burda da böyle bir girişim olabilir. Altında yatan sebepleri bilemeyiz ama kimbilir neler oldu ki burayı da taşımışlar. Teknolojik olarak daha mı gelişmiş, altyapı ve ulaşım bakımından daha mı avantajlı en iyi eskişehirliler bilir.
Sebep; açıldığı 2012'den bu yana %99 zarar eden Zafer Havaalanı'nı kurtarmak ve devletten çıkan garanti tutarını azaltmak.

Yolcu başına iç hatlarda 2, dış hatlarda 10 Euro artı KDV garantisi, on binlerce yolcu uçacak varsayımıyla verildi. Ama hesap çakıldı. Uçmayan yolcular için devletin kasasından her yıl milyonlarca Euro ödeniyor.

2022’nin ilk 2 ayında garanti edilen yolcu sayısı 219 bin 622, gerçekleşen yolcu sayısı ise 2 bin 588 oldu. Hata payı: yüzde 98,82 ve şirkete ödenecek garanti tutarı 1 milyon 153 bin 634 Euro.

50 milyon Euro'luk yatırım maliyeti olan işletmeci şirkete devlet, 2012-2020 döneminde toplamda 45,9 milyon Euro'luk garanti ödemesi yaptı.
 

Eskişehir'deki Hasan Polatkan Havalimanı’nda seferler devam edecek​

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kütahya'daki Zafer Havaalanı’nın yolcu açığının kapatılması için Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılmasını eleştirmesinin ardından havalimanın akıbetiyle ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. Eskişehir milletvekillerinin Ulaştırma Bakanı ile yaptığı görüşme sonrası Hasan Polatkan Havalimanı’nda seferlerin devam edeceği açıklandı.

Eskişehir’de bulunan Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılmasıyla ilgili konu Eskişehir milletvekillerinin Ulaştırma Bakanı ile yaptığı görüşmesi sonucunda çözüldü.

AK Parti İl Binası’nda yapılan toplantıda AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı çözüm için bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşme yapılacağını söylemişti. Bugün gerçekleşen görüşmelerde birçok insanın beklediği karar çıktı. Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nda seferlerin devam edeceği açıklandı. Toplantının sonucundan Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın seferlerine devam edeceği milletvekillerinin ve İl Başkanının sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşım ile duyuruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında Bakan Adil Karaismailoğlu ile gerçekleşen görüşmeye AK Parti Eskişehir milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı ile Emine Nur Günay, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, MKYK Üyesi Burhan Sakallı, MHP Eskişehir milletvekili Metin Nurullah Sazak ve AK Parti Meclis Üyesi Grup Başkan Vekili Murat Özcan katıldı.

KILIÇDAROĞLU ELEŞTİRMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kütahya'daki Zafer Havaalanı’nın yolcu açığının kapatılması için Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılmasını eleştirmişti. Kılıçdaroğlu, “Akıl mantık alacak şeyler değil bunlar, tam bir soygun düzeni. Anlaşma yapmışlar, işletmeci firma ile yapılan anlaşmada İngiliz mahkemeleri yetkili. Kendi mahkemelerine bile güvenleri yok. İster İngiliz mahkemeleri ister dünyanın bir başka ülkesindeki mahkemeler olsun, bu paraları söke söke getireceğim buraya” ifadelerin kullanmıştı.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Eskişehir Efsanesi: Lületeaşı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Öyküler
 • 0    223
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    341
Eskişehir'de Güncel Koronavirüs Rakamları
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Eskişehir
 • Evliya Çelebi
 • Evliya Çelebi,
 • Şehirler
 • 0    3K
Geri