Hayvanlar Alemi Evde Bakılabilecek Kedi Irkları ve Özellikleri

Kediler evde bakılması en rahat hayvanlar arasındadır. Gözle görülen farkları renkleri, tüy kaliteleri, göz renkleri, büyüklükleri, tüy şekilleri ve fiziksel yapıları olsa da onları kendi türleri içerisinde bile birbirlerinden ayırt eden en belirgin özellik karakterleridir. Evde kedi ile yaşamanın ne demek olduğunu ancak onu evinize kabul ettiğinizde anlayabilirsiniz.

kediler6e19c15f81b6e6df.jpg


Ailenize bir de kedi katmaya karar verdiniz ama hangi ırktan seçim yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazı tam size göre.

British Shorthair​

Bu türün yaklaşık 2000 yıllık bir mazisi bulunmaktadır. MS. 200 yılından itibaren günümüze kadar İngiltere tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ev için mükemmel bir ırk olsa da ilk olarak Mısır’ı istila eden Romalı askerler tarafından gemi yolculuğuyla depolardaki fareleri avlama amacıyla getirildiği bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı MS 200’lü yıllarda yarı vahşi hayvan kategorisinde değerlendirilen bu ırklar günümüzde İran kedisinden sonra en sakin tür olarak nitelendirilmektedir. Gün içerisinde uzun süre evden uzakta kalıyorsanız ve döndüğünüzde evi karman çorman bir halde bulmak istemiyorsanız tercihinizi British Shorthair’dan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca misafir ağırlamayı seviyorsanız da sizin için ideal ırklardan biri olabilir. Fazlasıyla duygusal bir yapıya sahip olan bu ırk aynı zamanda her ortama ayak uydurabilme özelliğiyle de bilinir. Duygusal yapısı gereği ruh halinde zaman zaman dalgalanmalar oluşabilir. Evin içerisinde koşturup oynarken bir anda durulup bir köşeye çekilebilir ve küçük bir sorun olduğunda içine kapanabilir. Bu ırkın en değerlileri koyu gri yani duman renginde olanlarıdır.

Scottish Fold​

Sahibiyle zaman geçirmeyi seven, evdeki herkese kendini sevdiren ama asıl sahibini kendi seçen bir ırktır. Kıvrık kulakları ve masum gözleriyle görür görmez hayran olacağınız bir kedi türüdür. Çok zeki ve oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Scottish fold türü kediler yalnızlıktan nefret eder ve evde tek başlarına kalmaya tahammülleri yoktur. Onu bir süre yalnız bıraktığınızda size küsebilir ve her şey için çok geç olabilir. Evde yalnız bırakmadığınız sürece sizinle sürekli oyun oynayabilir. Konforu fazlasıyla sever ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Scottish fold’lar Mayıs ayında bölgesel olarak tüy değişimi yaşarlar. Dolayısıyla bu ayda sık sık taranmaları gerekir. Diğer kedi türlerine göre daha fazla kulak salgıları vardır, kulakları daha sık kirlenir ancak bu bir enfeksiyon belirtisi değildir.

Exotic Shorthair​

Bu tür İran kedisi ile Amerikan Shorthair’ın çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Suratı tıpkı İran kedisi gibi basıktır ve oldukça yumuşak tüylere sahiptir. Evde nadiren sesini duyabileceğiniz bir ırktır. Sevimli, huzurlu ve sadık bir karaktere sahiptir. Çocuklu aileler için de oldukça uyumlu bir türdür. Ayrıca sizi kendisine hayran bırakacak kadar zekidir. Evde az zaman geçiriyorsanız ve geldiğinizde mırıl mırıl peşinizden koşan bir kedi görmek istiyorsanız bu ırk tam size göre olacaktır. Sizden tek beklentileri onları bol bol sevmenizdir. Eğer yatağınızdan daha sıcak bir yer keşfetmediyse muhtemelen uyuduğu tek yer sizin yastığınız olacaktır. Televizyon izlerken bir anda kucağınıza atlayıp size sarılmak isterse şaşırmayın çünkü bu exotic shorthair’lar sevilmeyi çok severler.

İran (Persian) Kedisi​

İran kedilerinin kayıt altına alındığı ilk tarih 1800’lü yıllar olsa da 1500’lü yıllarda Avrupa’da var olduklarını gösteren kayıtlar mevcuttur. Bu kedilerin kökenleri Pers’lerdeki dağlık bölgelere dayanır. Doğdukları andan itibaren uzun ve yumuşak tüylere sahiptirler. İki farklı tip İran kedisi bulunur. Bunlar geleneksel İran kedileri ve Show türü İran kedileridir. Show türü İran kedilerinin düz ( basık ) burunları ve küçük kulakları vardır. Geleneksel İran kedilerinin ise burunları daha normal uzunluktadır. İran kedilerinin basık burunlu olması üreticiler tarafından yapılan seçici çiftleştirme sonucu meydana gelen bir özelliktir.

Evde beslemek için ideal kedilerden biridir. Uzun süre evde vakit geçiriyorsanız bu sevgi delisi ırkı sahiplenmenizde bir sakınca yoktur ancak evde az vakit geçiriyorsanız sizin için uygun bir tür değildir. Hem duygusal olarak hem de fiziksel bakım ihtiyaçlarından dolayı ilgi isterler. Çok uzun ve gür tüylere sahip oldukları için sık sık taranmaya ihtiyaç duyarlar. Tarama işini bir süre ihmal ettiğinizde tüyler başa çıkılmaz topaklar halinde kenetlenebilirler. En önemli bakım ihtiyaçlarından biri de göz bakımıdır. İran kedilerinin gözleri çok fazla aktığı için uygun ürünlerle düzenli olarak silmek gerekir. Ayrıca basık burun yapılarından dolayı nefes alma güçlüğü yaşarlar.

Çok akıllı ve çabuk öğrenen bir ırktır. Oyun oynamayı çok sever. Kucağınızda sıkılmadan saatlerce oturabilir. Kalkmasını istediğinizde ise bunu yapıp yapmayacağı tamamen onun canının istemesiyle alâkalıdır.

Ankara Kedisi (Angora)​

Ankara kedisi Avrupa’da Angora olarak bilinen bir türdür. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Ankara kedileri sahiplerine oldukça bağlı ve sevgi dolu hayvanlardır. Oldukça enerjik, zeki ve meraklı oldukları gibi araştırmacılıkları da oldukça fazladır. Enerjik ve güçlü hayvanlar olmasına rağmen evde yaşayanlara ve eşyalara zarar verme huyları yoktur. Uzun ve üçgenimsi burunları, keskin hatları ve dik kulaklarıyla oldukça güzel görünürler. Genellikle masmavi gözlere sahiptirler, iri ve yuvarlak gözlerindeki göz bebekleri dikey bir badem şeklindedir. İpeksi ve bembeyaz tüyleri ile saatlerce kucağınızdan ayrılmasını istemeyeceğiniz bir ırktır. Beyaz rengin dışında siyah ve gri renkleri de bulunur. Ankara kedilerinin en önemli özelliklerinden biri kendilerine has yürüyüş biçimleridir. Yürürken kuyruklarını sırtlarına doğru kıvrık bir biçimde tutarlar. Ankara kediniz bembeyaz tüylere sahipse muhtemelen tamamen sağırdır. İlginç olarak çok küçük de olsa renk tonu değişikliği varsa kulaklarının duyuyor olma ihtimali bulunur.

Birman Kedisi (Kutsal Birman)​

Bir efsaneye göre Birman’ların güzelliklerini mavi gözlü bir tanrıçadan aldıkları söylenir. Birman kedileri Bruma’nın kutsal kedileri olarak da bilinir. Budizmdeki bir efsaneye göre tapınak kedisi olarak bilinen bu ırk rahibine olan koşulsuz sevgisi ve bağlılığından dolayı tanrıça tarafından ödüllendirilmiş, sarı gözleri maviye beyaz kürkü ise altın sarısına dönüştürülmüştür. Buna rağmen patileri saflığında simgesi olan beyaz renginde kalmaya devam etmiştir. Bu efsaneye göre o günden bu yana doğan kedilerin ölen rahibin ruhunu taşıdığı söylenir. Birman kedileri oldukça sakin ve uysal bir yapıya sahiptir. Ayrıca meraklı ve akıllıdırlar. Araştırmayı ve keşfetmeyi fazlasıyla severler. O yüzden arada sırada gözünüzün üstünde olması gerekir. Tıpkı İran kedilerinde olduğu gibi uzun tüylere sahip oldukları için düzenli olarak taranmak isterler. Çocuklu aileler ve köpek olan evler için ideal ırklardandır.

Siyam Kedisi​

Siyam kedileri fazlasıyla zeki ve dikkatli hayvanlardır. Tüylerinin rengindeki değişikliklere göre karakterlerinin de değiştiğine inanılır. Fok lekeli siyamların daha dışa dönük, mavi lekeli siyamların daha şefkatli ve çikolata lekeli siyamların daha oyuncu ve neşeli olduğu söylenir. Üçgenimsi bir yapıya sahiplerdir, kafalarının üst kısmı daha geniş çene kısımları ise daha dardır. Erkek siyamların çeneleri dişilere göre daha belirgindir. Gözleri hem kulaklarına hem de burunlarına doğru çekiktir. Siyam kedilerinin bahar aylarında tüy dökülmeleri fazlasıyla artar. Bu yüzden düzenli bakıma ve taranmaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında her gün mutlaka fırçalanmaları gerekir. Bu mevsimler dışında haftada 2-3 defa fırçalanmaları yeterlidir.

Siyam kedileri Tayland tapınaklarında rahiplerle ve sarayda kraliyet ailesi ile yaşamışlardır. 1884 yılında ise İngiltere başkonsolosunun kız kardeşine hediye ettiği iki siyam kedisi ile İngiltere serüvenleri başlamıştır.

Sphynx Kedisi​

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ancak tüy problemiyle başa çıkmak istemiyorsanız bu ırk tam size göre. Sphynx’ler sahiplerine karşı son derece sevecen ve sadıktırlar. Oyuncu ve zeki olmalarının yanı sıra oldukça ağır başlı bir ırktır. Tüysüz oldukları için onlara dokunduğunuzda tüm sıcaklıklarını hissedebilirsiniz. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ancak diğer evcil hayvanlarla araları iyi değildir.

Kaynak
 
Son düzenleme:
Bu kediler diğer ırklara göre daha narin, bakımı zor ve pahalı olan kediler.
 
Bu tür sahiplenmeler ülke çapında çeşitli sektörlere para kazandırması bakımından oldukça faydalı bir olay olmasına karşın hayvanlarımızın sokaklarda kötü bir hayat yaşamasına engel oluyor. Öyle insanlar var ki kedilerden yaş mamayı dahi esirgerler. Böyle bir ortamda hiçbir yavru sokakta güvende değil bence. Paylaşımınız doğrultusunda sahiplenebilecek kedi türlerini sahiplenmek çok güzel bir davranış ama bence sokakta onlarca yüzlerce kedi sahipsizken onları öyle bırakmak bana göre değil.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Cemal Safi - Ya Evde Yoksan Şiiri ve Hikayesi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Şiirler
 • 0    4K
Evde Sabun Tarifi
 • :Eylül:
 • :Eylül:,
 • Genel Kültür
 • 0    1K
Misafir İki Rızıkla Gelir, Birini Yer Diğerini Evde Bırakır
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Dini Konular
 • 0    1K
Evde Yoklar - Metin Altıok
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Şiirler
 • 0    686
Geri