Üst
İnsülin direnci nedir? İnsülin değeri kaç olmalıdır?

İnsülin direnci nedir? İnsülin değeri kaç olmalıdır?

İnsülin direnci ne demek? İnsülin değeri kaç olmalı? Belirtileri...

İnsülin Direnci; yenilen ve içilen gıdaların kontrolü sağlanıldığı halde formunu korumayan, çok kısa süre içerisinde açlık duygusu hisseden ve bir türlü doymak nedir bilmeyenlerin karşılaştığı bir sağlık problemidir. Yükselmesi halinde şeker hastalığının (diyabet) oluşma olasılığını artıran insülin direnci ne demek, belirtileri? Tatlı tüketimine aşırı ağırlık vermek gibi belirtileri bulunan İnsülin değeri kaç olmalı?

nsulin_direnci_ne_demek_insulin_degeri_kac_olmali_.webp
nsulin_direnci_ne_demek_insulin_degeri_kac_olmali_.webp


İnsülin Direnci, günümüzün getirdiği yaşam koşullarından ötürü geniş ölçüde meydana gelebilen, görülme sıklığı her geçen gün giderek artış gösteren ve ilerleyen durumlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. İnsülin Direnci normal şartlar altında olması gereken oranın dışına çıkıp çeşitli etmenlerden kaynaklı olarak yükselmesi durumunda kaçınılmaz bir son olarak kişilerde ortak şikayetler baş göstermektedir. İnsülin Direnci yüksek rakamlara ulaşan kimseler; sıvı ve katı olmak üzere tükettikleri besinlerin doğru seçip yeterli miktarda alsa dahi kilo verme/ideal kiloda kalma gibi problemler yaşayabilmekte, aradan çok kısa bir zaman dilimi geçmesine rağmen açlığa engel olamayabilmekte ve ne kadar yemek tüketirse tüketsin tokluk hissine ulaşamayabilmektedir. Peki, şeker hastalığının (diyabet) meydana gelmesine zemin hazırlayabilen insülin direnci ne demek, belirtileri nelerdir? Vücut kitle endeksinin üzerinde olan, gerektiği ölçüde hareket etmeyen ve sağlıklı olmayan gıdalarla beslenen kişilerin sıklıkla yakalandığı bir sağlık problemi olan İnsülin değeri kaç olmalı?

İNSÜLİN DİRENCİ NEDEN OLUR? İNSÜLİN DİRENCİ NEDENLERİ…​

İnsülin direnci neden olur?
İnsülin direnci neden olur?
İnsülin direnci, tüketilen şekerli ve unlu, hamur işleri, ekmek, makarna, pirinç gibi karbonhidratı bol gıdaların beslenme alışkanlığı haline dönüştürülmesiyle gelişen bir hastalıktır.

İnsülin direnci neden olur? İnsülin direnci nedenleri?

- Aşırı kilolu veya obezseniz
- Yüksek kalorili, yüksek karbonhidratlı veya yüksek şekerli beslenme
- Sedanter yaşam tarzı
- Uzun süre boyunca yüksek doz steroid alınması
- Kronik stres olması

İNSÜLİN DİRENCİ HANGİ HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLAR?​

Şeker hastalığı yatkınlığına sebep olması haricinde obezite, adet düzensizliği, kısırlık, kilo vermekte zorlanma, gut hastalığı, yüksek tansiyon, fibrokistik meme hastalığı, kısırlık, yumurtalıklarda kist, kalp krizi, felç, kolesterol, trigliserid yüksekliği ile meme, akciğer, pankreas, prostat, karaciğer, kalın bağırsak kanseri gibi birçok ciddi hastalığa zemin hazırlar.

İNSÜLİN DİRENCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?​

İnsülin direncinin belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

- Yorgunluk ve halsizlik hissi
Yemeklerden sonra oluşan uyku hali,
- Sık sık tatlı yeme isteği
- Sürekli hissedilen açlık,
- Hızlı kilo alma veya uygun diyete rağmen kilo verememe,
- Kan yağlarındaki bozukluklar (özellikle trigliserit),
- Kadınlardaki adet düzensizlikleri
- Odaklanma ve düşünce kabiliyetinde bozulmalar.

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL ANLAŞILIR? İNSÜLİN DİRENCİ TEŞHİS / TANI…​

Teşhis için sabah aç karna kan analizi yaptırmanız yeterli. Analizlerde açlık insülininin 5’ten, hele hele 10’dan fazla olması dikkati çekmeli. Açlık şekerinin 100’ün üzerinde bulunması da mühim bir işaret. Mümkünse tokluk şeker ve insülinine bakmakta da fayda var. Tokluk insülininin 40’tan, tokluk şekerinin 150’den fazla olması uyarıcı olmalı.

İNSÜLİN DEĞERİ KAÇ OLMALI? İNSÜLİN NORMAL DEĞERİ…​

İnsülin direnci
İnsülin direnci
Kandaki insülin seviyesi, kan tahlili sonrasında tespit edilebilir. Normal şartlar altında sağlıklı kişilerde insülin normal değeri 100 mg/dldir. Normal değerin 120 üstünde olması çoğu zaman kişide bir sorun olduğu anlamına gelir. İnsülin değeri 126 mg üzerinde olan kişiler ise diyabet hastası olarak kabul edilir.

İNSÜLİN DİRENCİ TEDAVİSİ…​

İnsülin direnci tedavisinde öncelikle kişilerin sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya özen göstermeleri gerekmektedir. İnsülin direnci olan kişinin sağlıklı öğünlerle beslenmesi, uyku düzenini sağlaması ve egzersiz yapması çok önemlidir. İnsülin direnci tedavisinde, insülin direnci olan kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel durumu ve hayat tarzına göre planlanmalıdır. İnsülin direnci tedavisinin sürdürülebilir olması açısından kişiye özel tedavi uygulanmalıdır.

İNSÜLİN DİRENCİNDE KİMLER RİSK ALTINDADIR?​

- İdeal kilosundan fazla olanlar/Beden kitle indeksi 25’den fazla olan kişiler
- Bel çevresi erkeklerde 94 cm’den, kadınlarda 80 cm’den fazla olan kişiler
- Ailesinde şeker hastalığı olan kişiler
- Gebelik sürecinde gestasyonel diyabet tanısı almış olan kişiler
- Gün içerisinde hareketsiz olan, fiziksel aktivitesi kısıtlı bireyler
- Tansiyon ve kalp hastalığı olan bireyler

İNSÜLİN DİRENCİ OLAN KİŞİLER HANGİ GIDALARI TÜKETMELİDİR?​

İnsülin direnci olan hastaların; kan şekerini yükseltmeyen düşük glisemik indeksli, posa ve diğer besin öğeleri yönünden de zengin besinleri tercih etmesi gerekmektedir. Patates, havuç, mısır haricinde tüm sebzeler ile birlikte: Barbunya, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller, kepek, esmer ekmekler, elma ve portakal diyet menüsünde yer almalıdır.

İnsülin direncine kalkan olan beslenmenin omega 3 yağ asidi içeren hayvansal ve bitkisel kaynaklı besinleri tüketmekten geçtiğini unutmayın. Salatalarınıza ya da yoğurdunuza keten tohumu ekleyin, ara öğünlerde ceviz tüketin, haftada en az üç kere somon dahil omega 3'ten zengin yağlı balıkları mutlaka yiyin. Eğer bu besinleri yiyemiyorsanız balık yağı kullanabilirsiniz.

İNSÜLİN DİRENCİ TESTİ NEDİR? İNSÜLİN DİRENCİ TESTİ NASIL YAPILIR?​

insülin
insülin
İnsülin direnci testi (HOMA) , kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek amacıyla kullanılan bir testtir. Bu test, matematiksel bir formüldür. 8-10 saatlik açlık sonrası alınan kan şekeri ile açlık insülin düzeyi birbiri ile çarpılarak, 405’e bölünür ve HOMA-IR denilen insülin direnci düzeyi ortaya çıkar.

Çıkan sonuç 2.5 üzerinde ise, kişide insülin direnci var demektir. Düzenli diyet ve ekzersiz uygulanmaz ise, kişi bir süre sonra şeker hastalığına yakalanma riski altındadır.

İNSÜLİN DİRENCİ OLAN KİŞİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?​

Paket şekerli tüm pastane ürünlerinden, hazır çikolata ve bisküviye birçok besini mutfağınızdan, çalışma masanızın çekmecesinden kaldırın ve marketten almamaya özen gösterin.

Herhangi bir şey yerken üzerinde yazılı olan besin değeri tablosunu mutlaka okuyun. Glikoz, früktoz, sakaroz oranlarını incelemeye özen gösterin. Bu şekerleri yüksek oranda tüketmenin Tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları ve obeziteyi de tetikleyebileceğini unutmayın.

Tüm katı formda olan tereyağından sert margarinlere, kremadan kaymağa, kuyruk yağından işlenmiş şarküteri ürünlerine kadar bu sağlıksız, trans ve doymuş yağı yüksek yağları tüketmeyin.

Sofra şekeri tüketmeyin. Onun yerine taze meyveleri yiyin.

İNSÜLİN DİRENCİNE İYİ GELEN DOĞAL YİYECEKLER NELERDİR?​


Zerdeçal :
Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip, curcumin adı verilen aktif bir bileşen içerir. Kandaki serbest yağ asitlerini ve şekeri azaltarak insülin duyarlılığını geliştirir.

Zencefil : Çalışmalar, aktif bileşeni olan gingerolün, şeker emilimini artırarak kas hücrelerindeki şeker reseptörlerini daha kullanılabilir hale getirdiğini bulmuştur.

İNSÜLİN DİRENCİ OLAN KİŞİLERİN UZAK DURMASI GEREKENLER…​

İnsülin direnciniz varsa glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durun. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kandaki insülin seviyesini hızla yükselterek insülin direncini artırıyor. Aşağıda yer alan besinler glisemik indeksi yüksek olan besinler arasında yer alıyor.

- Beyaz ekmek,
- Patates ve patates ile hazırlanmış yemekler,
- Beyaz pirinç ve pirinçle yapılmış pilav gibi besinler,
- Hazır meyve suları, şerbetli tatlılar ve şekerlemeler gibi rafine şekerlerle hazırlanmış olan besinler.

İNSÜLİN DİRENCİ TEDAVİSİ...​

İnsülin Direncini Düzenleyen Kür Tarifi

İnsülin direnci, kan şekeri normal olmasına rağmen insülin hormonunun normalden fazla salgılanması demektir. Dr. Feridun Kunak, içerisinde kabuk tarçın, yeşil çay ve zeytin yaprağı olan insülin direncini düzenleyen etkili karışım tarifi verdi. Kunak, karışımı beş dakika kaynatıp beş dakika demledikten sonra süzüp gün boyu içilmesini önerdi.
 
Geri