John Deere (1804-1886)

John Deere (7 Şubat 1804 - 17 Mayıs 1886), dünyanın en büyük ve önde gelen tarım ve inşaat ekipmanı üreticilerinden biri olan Deere & Company'yi kuran Amerikalı bir demirci ve imalatçıydı. ABD'nin Vermont eyaletine bağlı Rutland'ta doğan Deere, Illinois'e taşındı ve 1837'de ticari olarak başarılı olan ilk çelik sabanı icat etti.

john-deerea97602009f5ac56e.jpg John Deere, 7 Şubat 1804'te Vermont, Rutland'da doğdu. Middlebury Koleji'nde kısa bir eğitim döneminden sonra, 1821'de 17 yaşında, başarılı bir Middlebury demircisi olan Yüzbaşı Benjamin Lawrence'ın yanında çıraklık yapmaya başladı ve 1826'da ticarete kendisi girdi. 1827'de Demarius Lamb ile evlendi ve dokuz çocuk babası oldu. Deere, önce Vergennes'de, ardından Leicester'da kendi dükkanlarını açmadan önce Burlington'da çalıştı.

John Deere, Illinois, Grand Detour'a yerleşti. O zamanlar, bölgede çalışan demirci eksikliği nedeniyle Deere iş bulmakta hiç zorluk çekmiyordu. Deere, Illinois'in zorlu kır topraklarında dökme demir pullukların pek iyi çalışmadığını fark etti ve babasının Rutland'daki terzi dükkanında büyürken daha önce kumda gezdirerek parlattığı iğneleri hatırladı. Deere, yüksek düzeyde parlatılmış çelikten yapılmış bir sabanın ve doğru şekillendirilmiş bir greyder bıçağının (kendi kendini temizleyen çelik saban), bozkırın toprak koşullarını, özellikle de yapışkan kilini daha iyi idare edebileceği sonucuna vardı.

Çeşitli versiyonlar, Deere'in ünlü çelik sabanı için ilham kaynağı olmuştur. Bir versiyonda, cilalı çelik dirgen dişlerinin saman ve toprakta hareket etme şeklini hatırladı ve aynı etkinin bir pulluk için elde edilebileceğini düşündü. Başka bir versiyon, yıllarca kullanımdan cilalanmış eski bir testere bıçağı kullanmasıdır.

1827'de Deere, ticari olarak başarılı olan ilk dökme çelik sabanı geliştirdi ve üretti. Ferforje çerçeveli sabanın cilalı çelik payı vardı. Bu, onu Midwest'in zorlu toprağı için ideal hale getirdi ve diğer pulluklardan daha iyi çalıştı. 1838'in başlarında, Deere ilk çelik sabanı tamamladı ve yerel bir çiftçi olan Lewis Crandall'a sattı, o da Deere'in sabanıyla başarısının haberini hızla yaydı. Ardından, iki komşu çok geçmeden Deere'a sipariş verdi. 1841'de Deere yılda 75-100 pulluk üretiyordu.

1843'te Deere, talebi karşılamak için daha fazla saban üretmek üzere Leonard Andrus ile ortaklık kurdu, ancak ortaklık, iki adamın inatçılığı nedeniyle gerginleşti. Deere, Grand Detour dışındaki müşterilere satış yapmak isterken, Andrus, Grand Detour'dan geçen bir demiryolu önerisine ve Deere'in Andrus'un muhasebe uygulamalarına olan güvensizliğine karşı çıktı. 1848'de Deere, Andrus ile olan ortaklığını feshetti ve Moline, Illinois'e taşındı, çünkü şehir Mississippi Nehri üzerinde bir ulaşım merkeziydi. 1855'e gelindiğinde, Deere'in fabrikası bu türden 10.000'den fazla saban sattı. "Ovaları Kıran Saban" olarak tanındı ve Vermont'taki tarihi bir yer işaretçisinde bu şekilde anıldı.

Deere, yüksek kaliteli ekipman yapmakta ısrar etti. Bir keresinde, "İçinde içimdeki en iyi şeyleri barındırmayan bir ürüne asla adımı vermeyeceğim" demişti. 1857 Paniğinin ardından, işler geliştikçe, Deere günlük operasyonları oğlu Charles'a bıraktı. 1868'de Deere, işletmesini Deere & Company olarak bünyesine kattı.

Deere hayatının ilerleyen dönemlerinde dikkatinin çoğunu sivil ve siyasi meselelere odakladı. Moline Ulusal Bankası'nın başkanı, Moline Ücretsiz Halk Kütüphanesi'nin müdürü olarak görev yaptı ve Birinci Cemaat Kilisesi'nin mütevellisiydi. Deere ayrıca Moline'in belediye başkanı olarak iki yıl görev yaptı ancak göğüs ağrıları ve dizanteri nedeniyle Deere ikinci dönem için aday olmayı reddetti. 17 Mayıs 1886'da evinde (Red Cliff olarak bilinir) 82 yaşında öldü.

Deere & Company​

1837 yılında başlattığı üretim macerası ve kurduğu Deere & Company adlı şirket; günümüzde 82.000'in üzerinde çalışanı olan, John Deere markasıyla 160'tan fazla ülkede satılan, dünyanın en büyük tarım makineleri üreticisi haline gelmiştir.

John Deere'in üretmekte ve satmakta olduğu ürünler arasında başta traktör olmak üzere, biçerdöver, pamuk hasat makinesi, silaj makinesi, ilaçlama makinesi, şeker pancarı hasat makinesi, ön yükleyici, balya makinesi, mibzer gibi tarım makinelerinin yanı sıra; iş ve ormancılık makineleri, çeşitli çim biçme ve bahçe bakım makineleri gibi tüketici ürünleri ile güç sistemleri (kendi ürünleri ve başka birçok marka için dizel motorlar) ürünleri bulunmaktadır.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Günün Fıkrası – John Küba’da :)
 • C
 • cemil kelle,
 • Komikler
 • 1    2K
Abraham Lincoln ve John Kennedy Arasındaki Benzerlikler
 • BULUT
 • BULUT,
 • İlginçler
 • 0    6K
John Titor: 2036'dan Gelen Adam
 • BULUT
 • BULUT,
 • İlginçler
 • 0    8K
Geri