Üst
John Dillinger -  Halk Düşmanı mı Halk Kahramanı mı?

John Dillinger - Halk Düşmanı mı Halk Kahramanı mı?

John Herbert Dillinger, 1903-1934 yılları arasında yaşamış ve 1930'lu yıllarda Amerika'nın Ortabatı Bölgesi'ni kasıp kavurmuş banka soyguncusudur. Cana yakınlığı, şiddetten kaçınması ve o sıralarda halkın pek çoğunun ekonomik zorlukların sorumlusu olarak gördüğü bankaları hedef alması nedeniyle bir kanun kaçağı olmasına rağmen bazı çevrelerde bir halk kahramanı olarak anılmıştır.

john_dillinger_2.webp


Birkaç kez yakalanmış ancak tutuklu bulunduğu yerlerden her seferinde kolaylıkla kaçarak yerel polis örgütlerini zor durumda bırakmıştır. Bir seferinde tutuklu bulunduğu İndiana'nın Crown Point (Taç Noktası) Kasabası'ndaki tutukevinden siyaha boyalı bir tahta parçasını silah gibi göstererek kaçması üzerine çevre şehirlerde bu kasabanın adının Clown Point'e (Palyaço Noktası) çevrilmesine yol açmıştır.

Hakkındaki bir diğer rivayete göre ise, tutuklu bulunduğu hapishanenin müdürünü rehin aldıktan sonra hapishanenin arabası ve şoförü ile kaçarken çevredeki bir bankaya girip soymuş ve bankadan aldığı paranın bir kısmını hapishane müdürü ve şoförüne pay olarak vermiştir. Bir diğer rivayet ise, o gün arabadayken müdüre şarkı bile söylediğidir.

tahta_tabanca.webp


FBI, banka soygunları ve cinayetler o sıralar görev alanına girmediği için konu ile ilgilenmiyordu. Fakat son soygununda Dillinger hayatının en büyük hatasını yaparak kaçtığı polis merkezindeki şefin aracını çalmıştı. Bu bir federal suçtu ve FBI'ın görev alanına giriyordu. FBI'ın efsanevi başkanı J. Edgar Hoover, Dillinger'ın yakalanması durumunda halkın, o sıralarda yeni kurulmuş olan FBI'a desteğinin artacağını düşünerek bu konuyu çok önemsiyordu.

Medya ve şirketlerle ilişkisi​

john_dillinger_3.webp


O dönemde yaptığı soygun ve kaçışları gazete manşetlerinde o kadar yer aldı ki bir Hollywood yıldızı kadar göz önündeydi. Medya ve şirketlerle ilişkisine bir örnek; bir kaçışında Hudson marka otomobil kullandığı için Hudson araçları satılırken "Dillinger 1934 Model Bir Hudson'ı Kullanıyor!" sloganı hayli yaygınlaşmıştı.

Dillinger Hudson'dan Ford'a geçiş yaptığında kampanya da transfer olmuş sayıldı. Ford V8'in satış broşüründe: "Polisler John Dillinger'ı yakalayabilecek mi? For V8 kullanırken asla!" yazıyordu.

Halkın sempatisi​

Halkın ve şirketlerin sempatisi konusunda iki farklı yaklaşım var. İlki ve en yaygın olanı Dillinger döneminde ABD'nin içinde bulunduğu Büyük Buhran'ın ekonomik etkileri. Yaklaşıma göre bu dönemde paralarını yitirdikleri bankalara ve süreci yönetemeyen devlete karşı tepki besleyen halk bankaların soyulması ya da polislerin rehin alınmasıyla bir nebze moral buluyordu.

FBI kayıtlarına göre karıştığı birçok olayda çetesiyle 10 polis memurunun canına kıydığı söylenen Dillinger'ın birçok yaralama vakası da var. Devlete tepki vermeye hazır kitleleri yönetmek için kilit noktalarda "satın" aldığı kişilerle yürüttüğü halkla ilişkiler politikasının onu bu seviyede sempatik gösterdiği söylenir.

Öldürülmesi​

John Dillinger, Chicago Kenti'nde, ilişki içinde bulunduğu kız arkadaşı Polly Hamilton'ın yanında saklanmaktayken, Hamilton'ın arkadaşı Ana Cumpanas'ın Amerika'da oturma izni karşılığında FBI'a ihbarda bulunması sonucu Melvin Purvis adlı üst düzey FBI yetkilisi öncülüğünde bir tiyatro çıkışı pusuya düşürülüp öldürüldü. (22 Temmuz 1934)

biograph_theater.webp

Biograph Theater, John Dillinger öldürüldükten kısa süre sonra.

3 ajan tarafından 3 yerinden vurulan Dillinger vurulduğu sırada, sokağı boyayan kanından mendilleriyle hatıra almaya çalışan insanlar olduğu rivayet edilir.

Öldürüldükten sonra kendisiyle özleşen Tommy Gun silahına Dillenger ismi verilmiştir. Silah 1940 yıllarında İtalyan mafyası tarafından sıkça kullanılmıştır. FBI'ın atış poligonlarındaki hedeflerin üzerinde hala daha John Dillinger'ın resminin bulunduğu söylenir.

Halk Düşmanları (Public Enemies) filmi​

public-enemies.webp


2009 yapımı Halk Düşmanları (Public Enemies) filminde John Dillinger'ın gangsterlik dönemi anlatılmış ve onu Johnny Depp canlandırmıştır. Film, Bryan Burrough'un Public Enemies: America's Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-43 ( Halk Düşmanları: Amerika'nın En Büyük Suç Dalgası ve FBI'ın Doğuşu, 1933-1943) isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

Kaynak:
en.wikipedia.org
tr.wikipedia.org
onedio.com
 
Geri