Üst
BULUT

Kenya'da binlerce silah yakıldı!

BULUT

Super Moderator

Operasyonlarda ele geçirilen veya gönüllü olarak teslim edilen 5 bin 250'den fazla kaçak silah, Kenya'nın başkenti Nairobi'nin yakınlarında yer alan tepelerde ateşe verildi.
Radikal örgüt Eş Şebab'ın yüzden fazla saldırısına hedef olan Kenya'da, güvenlik güçlerinin topladığı yasa dışı silahlar imha edildi.

Başkent Nairobi yakınlarındaki Ngong tepelerine yığılan 5 bin 250'den fazla silah, üç büyük öbek oluşturdu. Görevlilerin benzin döküp silahları ateşe vermesiyle, alevler metrelerce yükseğe çıktı.

Halka açık alandaki silah imhasını, yüzlerce kişi izledi.

Devlet Başkanı Yardımcısı William Ruto, Kaçak silahları ülkedeki aşırılıkçıların eline geçmemesi için yaktıklarını söyledi. Ruto'nun verdiği bilgiye göre, Doğu Afrika ülkesindeki yasa dışı silahlar son 9 yılda yakalandı.

Terör, yasadışı avcılık ve araç soygunu için kullanılan silahların çoğu, güvenlik güçlerine gönüllü olarak teslim edildi.

Kenya'da yasal olarak silah edinmek veya ruhsat almak oldukça zor. Başvuru yapanlar birçok sorgulamadan ve araştırmadan geçiyor. Ancak yetkililer halkın elinde en az 500 bin kaçak silah olduğunu tahmin ediyor.

Önlemlere rağmen binlerce kaçak silah sınırdan ülkeye sokuluyor, özellikle de Eş Şebab örgütünün etkin olduğu kuzey komşu Somali'den.

Eş Şebab, Kenya'nın 2011 yılında Somali'ye asker göndermesinden sonra intikam için ülkede onlarca saldırı düzenledi.


Nisan 2015'te Garissa Üniversitesi'nde çoğu öğrenci 148 insanın öldüğü saldırı ile 2013 yılında 67 kişinin öldüğü Westgate Alışveriş Merkezi baskını, Radikal örgütün en kanlı eylemleri olarak kayıtlara geçti.
 
Geri