Üst
Keten Tohumu Yağı ve Faydaları

Keten Tohumu Yağı ve Faydaları

keten-tohumu-yagiaac1467db9b0372d.webpKeten tohumu yağı, keten bitkisinden hasat edilen yenilebilir bir tohum çeşididir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı, eski Yunanlar ve Romalılar tarafından yiyecek olarak yüzyıllarca tüketilmiştir. Tohum elde etmek için yetiştirilen keten bitkileri genellikle kısadır ve çok dallıdır. Tohumlar tipik olarak yaklaşık 3-4 mm uzunluğundadır. Genellikle kahverengi, pürüzsüz ve parlaktırlar. Dış tabakalarında ıslakken yapışkan hale gelen mukuslu bir madde içerirler.

Keten tohumu ham haliyle yenilebilir ancak yemeklerde kullanılması daha faydalı olacaktır. Vücut keten tohumu sayesinde besinleri daha kolay emebilir ve böylece sindirimi hızlandırmış olur. Keten tohumu lif açısından zengindir ve bitki bazlı protein kaynağıdır. Aynı zamanda C ve B6 vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum ve sodium bakımından oldukça zengindir. Gelin haberimizde keten tohumun daha ne faydaları olduğuna birlikte bakalım:

Keten Tohumu Yağının faydaları​

Keten tohumu, çoğu B kompleks vitamin ve E vitamini ile magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller bakımından zengindir. E vitamini sağlıklı cilt ve kemikler için esastır. Potasyum sinir sağlığını korur ve demir, kırmızı kan hücrelerinin ve genel metabolizmamızı etkileyen birçok enzimin hayati bir bileşenidir.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları​

  • Cildi nemlendirir
  • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların azaltır
  • Cildi sıkılaştırır ve cildin daha genç görünmesini sağlar
  • Yağlı cilt ve tıkanmış gözeneklerin bakımında yardımcı olur.
  • Sivilce, rosacea ve egzama rahatsızlıklarında çok etkilidir.
  • Ciltde oluşan güneş yanıklarını etkili bir şekilde iyileştirir.

Keten Tohumu ve Yağı Nasıl Kullanılır?​

Keten tohumu yağ veya tane tohum (öğütülmüş veya ezilmiş) şeklinde kullanılmaktadır. Oldukça hızlı bozulan öğütülmüş keten tohumları, öğütüldükten 24 saat içerisinde tüketilmelidir. Bu nedenle küçük miktarlarda keten tohumu satın alınmalıdır.
Keten tohumu yağı, yemeklerde kullanılabilir ancak pişirme amaçlı ve kızartma yağı olarak kullanılmamalıdır. Keten tohumu yağı salata veya yoğurt ile, soğuk mezeler ile veya yemeklerde sonradan soğuk ilave edilerek kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağının Zararları?​

  • Keten tohumu yağı, günde 1 yemek kaşığı ya da 15 ml kadar kullanılabilir.
  • Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
 
Geri