Muharrem Ayı İbadetleri (Sene Sonu ve Sene Başı Duaları)

deniz feneri

Super Moderator
21616480_1858545014185889_8197726303106064274_n.jpg

1-muharrem ayının birinci gecesinde on rekat namaz kılınır.her rekatta bir fatiha,10 ayetel kürsi ve on ihlas okunur.sonra eller kaldırılarak kendi nefsi,ana ve babası ve bütün erkek ve kadın mü'minler için istiğfarda bulunulur.daha sonra da duası okunur(dua kitaplarında vardır mutlaka uzun olduğu için yazamadım)

2-muharrem ayının ilk gününde iki rekat namaz kılınır.namazda istediğin kadar Kur'an okuyabilir.namazdan sonra da ellerini kaldırıpduası yapılır(dua kitaplarına bakalım inşaallah)

Cumayı Cumartesiye bağlayan gece yılbaşı gecesi oluyor unutmayalım.cuma-cumartesi oruçlu geçirelim inşaALLAH;bir yıllık oruç sevabına erişiriz ALLAHın izniyle

çok güzel günler peş peşe geliyor.ramazanın son on günü,zilhiccenin ilk on günü ve muharremin ilk on günü en bereketli günler.Rabbim öyle büyük ki sürekli bizi affetmek için bahaneler veriyor bize ama ne derece değerlendirebiliyoruz orası meçhul.çarşamba(31.Ağustos) muharrem bir.ilk on gün oruç tutmaya çabalayalım.hiç olmazsa muharremin onunda(bu da tek tutulmuyor arkadaşlar.sanırım tam emin değilim de sadece 10. gününde yahudiler tuttuğu için onlara benzememek için ya 9-10 ya da 10-11. günlerde tutmalıyız tek olmaması için)bu günlerin olsun feyzini bereketini kaçırmayalım İnşaALLAH

30.Ağustos günü senenin son günü oluyor hicri takvime göre;31.Ağustos günü de hicri yılbaşı yani senenin ilk günü.bu iki günde tutulduğunda seneyi oruçla kapatıp diğer seneyi oruçlu olarak açmış oluyoruz.bu iki günde tutmaya çalışalım.daha sonra da 10 muharrem aşura günü.o günde tutmak çok eftal ama Efendimiz tek tutmamamızı tavsiye ediyor o yüzden ya 9-10. günler ya da 10-11. günler tutmak gerekiyor.gücü yeten 9-10-11. günlerde tutarsa daha da güzel olur tabi ki
3s.jpg

5.jpg

3az.jpg

HİCRİ YILBAŞI SENE SONU DUASI ZİLHİCCENİN SON GÜNÜ OLAN 30 AĞUSTOS GÜNÜ AKŞAM EZANI OKUNMADAN 3 DEFA OKUNMALIDIR.SENE BAŞI DUASINI İSE 31 AĞUSTOS GÜNÜ 3 DEFA OKUNMALIDIR.
Hicri yılbaşı sene sonu Duasını okuyana şeytan;“Biz, bu sene yorulup bu günahları işletmek için zahmet çektik, o bir anda hepsini sildirdi” diyerek yüzüne toprak saçar.
SENE SONU DUASI: Her kim Zilhicce'nin sonunda;
“Ey ALLAH'ım C.C. ! Bu sene, Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden her ne yaptıysam ben onları unuttum, Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben, Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey ALLAH'ım C.C.! Ben bütün bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum. Beni mağfiret eyle! Ey Kerem sahibi! Ey Celâl ve İkram sahibi! Bu sene, Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri işlediysem, Senden dilerim ki onları benden kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin! Ey Kerem Sahibi, kabul eyle!
Efendimiz Muhammed'e (SAV) ve âl-i Ashabına Salât-ü Selâm eyle! ” derse, şeytan: “Biz, bu sene yorulup bu günahları işletmek için zahmet çektik, o bir anda hepsini sildirdi” diyerek yüzüne toprak saçar.
SENE BAŞI DUASI: Her kim Muharrem'in evvelinde;
“Ey ALLAH'ım C.C. ! Sen Ebedi ve Kadimsin. İşte bu yeni senedir, ben Senden bu sene, şeytan ve dostlarından korunmayı, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı yardım ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul olmayı isterim. Ey Kerem Sahibi, kabul eyle! ” derse, şeytan: “Biz bu kişiden ümidi kesdik” der, ve ALLAH C.C. ona, kendisini sene boyunca koruyacak iki Melek görevlendirir.
(Hadis'i Şerif, Kaynak: Alemle Safûrî, Nüzhetü'l-mecâlis, 1/156)
Sene sonu Duası Türkçe okunuşu:
Bismillahirrahmanirrahim. Ve sallahü Teala Ala Seyyidina Muhhammediv Ve Ala Alihi Ve sahbihi Ve Selleme Allahümme Ma Amiltühü Fi Hazihisseneti Mimma Neheyteni Anhü Velem Terzahü Ve Tesitühü Velem Tensehü Ve Halümte Aleyye Beade Gudratike Ala Ugubeti Ve Deavteni İlettevbeti Minhü Beade Ceraeti Ala Measıyetike Ellahümme Fainni Esteğfiruke Minhü Feğfirli Ve Ma Amiltü Fihi Min Amelin Terzahü Ve Veadte Aleyhissevabe Fe Eselükellahümme Ya Kerimü Ya Zel Celali Vel İkrami En Tegbelehü Minni Vela Tegna A Racai Minke Ya Kerimü Ve Sallahü Teala Seyyidina Muhhamediv Ve Ala Alihi Vesahbihi Vesellim.
Sene başı Duası Türkçe okunuşu:
Bismillahirrahmanirrahim. Elahamdulillahi Rabbil Alemin Vessalatü Vessalamü Ala Seyyidina Muhammediv Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ecmain. Ellahümme Entel Ebediyyül Gadimü El Hayyül Kerimül Hannanül Mennan. Ve hazihi Senetün Cedidetün Eselüke Fihel Ismete Mineşşeydanirracim Ve Evliyaihi Vel Avne Ala Hazihinnefsil Emmarati Bissüi Vel İşğale Bima Yügarribüni İleyke Ya Kerimü Ya Zel Celali Vel İkram Birahmetike Ya Erhamerhaminin. Ve Sallallahü Ve Selleme Ala Seyyidina Ve Nebiyyina Muhammediv Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ve Ehli Beytihi Ecmain.​

Benzer konular

deniz feneri

Super Moderator
537809_672171062823296_573614809_n.jpg
Muharremin ilk günü 360 (üç yüz altmış) kere Âyete’l-Kürsî’yi okuyan ve her birinin başında besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra:

"أَللّٰهُمَّ يَا مُحَوِّلَ الْاَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلٰى أَحْسَنِ الْاَحْوَالِ بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ –وَقُدْرَتِكَ- يَاعَز۪يزُ يَامُتَعَالْ، وَصَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ وَسَلَّمَ."

“Ey halleri değiştiren Allâh! Kendi kuvvetin ve kudretinle bizim hâlimizi hallerin en güzeline çevir. Ey Ulu ve Ey Yûce! (Duâmızı kabûl eyle.) Allâh-ü Te’âlâ, Efendimiz Muhammed (aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm)’e ve âl-i ashâbına salât ve selâm eylesin!”

Diye duâ eden kişi istemediği her şeyden korunur.” Bu böylece denenmiş ve doğru çıkmıştır.

LALEGÜL DERGİSİ (Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166.) —

deniz feneri

Super Moderator
lojibwn7.jpg
ZİLHİCCE NİN SON GÜNÜ? MUHARREM AYI
İbn-i Abbâs (r.a)’in bildirdiği hadîs-i şerîfte:
“Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharrem’in birinci günü oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, yeni yıla oruçla başlamış olur. Allahü Te‘âlâ o orucu onun elli yıllık günâhına keffâret eder.” (Abdulkâdir Geylânî (k.s.), Gunyetü’t-Tâlibîn, 352-356.s.)

MUHARREM AYI

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:

“Her kim Muharrem ayında Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere üç günü (peş peşe) oruçlu olarak geçirirse, o kimseye dokuz yüz sene (nafile) ibadet etmiş sevabı yazılır.” (Safuri, Nüzhetül Mecalis: 1/156)

Hazreti Enes (Radıyallâhu anh)’dan rivayet edilmiştir:

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:

“Her kim Muharrem ayının ilk Cuma gününü oruçlu geçirirse, o kimsenin bütün geçmiş günahları bağışlanır.” (Safuri, Nüzhetül Mecalis: 1/156)

Zilhicce son günü
30.Ağustos.Cuma

Muharrem 1
31.Ağustos.Cumartesi

Muharrem in ilk cuması
6.Eylül.Cuma

deniz feneri

Super Moderator
21616304_1861399970567060_2097596343231859356_n.jpg
Zengin, evinin balkonunda oturup dışarıyı seyrederken, çöp kutularından bir şeyler toplayan fakir birini gördü, "Allah'a şükürler olsun ki fakir değilim." dedi.
O sırada fakir adam etrafa baktı, el arabasında yürütülen engelli birini gördü, "Allah'a şükürler olsun ki engelli değilim." dedi.
Derken engelli adam yolda ambulansın hızla bir hastayı hastaneye yetiştirmekte olduğunu gördü, "Allah'a şükürler olsun ki hasta değilim." dedi.
Hasta da hastaneye vardığında ölen birinin morga götürüldüğünü gördü, "Allah'a şükürler olsun ki yaşıyorum." dedi....
İşte Allah'a teşekkür edemeyen kimse, sadece ölen kimseydi...
Öyleyse ne hâlde olursan ol, tam da şu anda Allah'a şükret. Çünkü her şeye rağmen sana yaşama fırsatı vermiştir...
Şimdi ben bunları yazabiliyorum ya ve sen de bu yazılanları okuyabiliyorsun ya, buna da şükürler olsun Allah'ım!...
Bu gerçeği başkalarına da söyle ki yaşadıkları için şükretmeyi hatırlatmış olalım...
Yeni Hicri yılınız(1441.) mübarek olsun.

deniz feneri

Super Moderator
Muharrem Ayı 31 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak 29 Eylül 2019 tarihinde sona erecek. Muharrem Ayının birinci günü ayrıca Hicri Yılbaşı'dır. Ardından 9 Eylül 2019 tarihi Aşure Günü'dür. Muharrem Ayının ilk günü oldukça önem arz etmektedir.
Dolayısıyla o gün yapılan ibadetler de çok önemlidir. Bu mübarek günde yapılacak zikirler ve okunacak duaları sizler için araştırdık.

1. Aşağıdaki duâ, üç defa okunmalıdır:
Bi-smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm Ve sallâllâhu ‘alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihi ve sahbihî ve sellem. Allâhümme ente’lebediyyü’l-gadîmü’l-evvelü ve ‘alâ fazlüke’l-‘azîm ve cûdüke’l‘amîmü’l-mu‘avvelü ve hâzâ ‘âmun cedîdün gad agbele nes’elüke’l‘ısmete fîhi mine’ş-şeytâni ve evliyâihi ve cünûdihi ve’l-‘avne ‘alâ hâzihi’n-nefsi’l-emmâreti bi’s-sûi ve’l-iştiğâli bi-mâ yugarribunî ileyke zülfâ yâ zê’l-celâli ve’l-ikrâm ve sallâ’llâhu ‘alâ Muhammedini’n-nebiyyi’l-ümmiyyi ve ‘alâ âlihî ve ashâbihi’t- tayyibîne’t- tâhirîne ve’l-hamdü li’llâhi rabbi’l-‘âlemîn.

2. 365 defa Âyete’l-kürsî,
3. 1000 defa İhlâs-ı şerîf,
4. 1 defa Zümer sûresi okunmalıdır.
5. Bütün bunların sonunda 1 defa: Allâhümme yâ muhavvile’lhavli ve’l-ahvâl havvil hâlenâ ilâ ahseni’l-hâl denilmelidir.

MUHARREM AYININ İLK ON GÜNÜ HER GÜN OKUNACAK DUÂ
Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm “El-hamdü li’llâhi rabbi’l-‘âlemîn. Ve’s-salâtü ve’s-selâmü ‘alâ seyyidinâ Muhammedin ve ‘alâ âlihi ve sahbihî ecma‘în. Allâhümme ente’l- ebediyyü’l- kadîmü’l-hayyü’l- kerîmü’l- hannânü’l- mennânü ve hâzihî senetün cedîdetün es’elüke fîhe’l‘ısmete mine’ş-şeytâni’r-racîm. Ve’l-‘avne ‘alâ hâzihi’n-nefsi’lemmâreti bi’s-sûi ve’l-iştiğâli bi-mâ-yukarribunî ileyke yâ zê’l-celâli ve’l-ikrâmi bi-rahmetike yâ erhame’r-râhimîn. Ve sallâ’llâhu ve selleme ‘alâ seyyidinâ ve nebîyyinâ Muhammedin ve ‘alâ âlihi ve sahbihî ve ehli beytihi ecmaîn.”

Peygamberimiz (s.a.v.) Hazretlerinden:

“Her kim, ilk on günü sabahleyin bu duâyı üç kerre okursa, Allâhü Zü’l-Celâl Hazretlerinin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharremine kadar bütün belâlardan emin ve muhâfaza buyuracağı”
rivâyet olunmuştur.

Şeyh Şihâbuddîn-i Sühreverdî (k.s.)’dan nakledilmiştir ki:
“Her kim, bu duâyı, Aşûre günü üç kerre okursa, ölümden de emîn kılınır. Elbette o sene ölümü takdîr olunan kimseye bu duâyı bu vechile okumak nasîb olmaz.”

deniz feneri

Super Moderator
11a.jpg
Ev sahibi olmak için Muharrem ayının 29 günü okunacak olan 29 Fetih Suresini bu sene 28.Eylül.Cumartesi günü ikindi vaktinden 29.Eylül.Pazar günü Akşam Ezanına kadar bitireceksiniz inşaAllah, hicri takvimde de bazı aylar 29 bazı aylar 30 çektiği için her yıl bu günler de değişiklik oluyor,bu sene Muharrem ayının 29.gününden başlayıp 30.günü akşam Ezanı itibarı ile bitireceğiz.

Ev sahibi olmak isteyen kardeşlerimiz;
Muharrem ayının 29 ncu günü günü ikindi namazından sonra başlayıp 30 ncu günü akşam ezanına kadar (29) Fetih süresi okurlar.
Allah’ın yardımıyla inşalalh ev sahibi olurlar.
Kaynak: Cübbeli Ahmet Hoca

Kısa bilgilendirme ?
Her kim Muharrem ayının 29.gününde bitirmek üzere(28.Eylül.Cumartesi günü ikindi vaktinden 29.Eylül.Pazar günü Akşam Ezanına kadar) 29 Fetih Suresi okursa veya kendi niyetine yakınlarına dağıtarak okutursa Biiznillah ev sahibi olur bir çok kişinin tecrübe ettiği ve Allah'ın izni ile ev sahibi olduğunu duyduk,Rabbim sizinde niyetlerinizi kabul eylesin.
lojibwntr.jpg

HERKIM=Muharrem Safer Rebievvel ayının 29unda Aliimran süresi 154. Ayeti 29 kere okursa ev sahibi olur biiznillah muharrem 29'u ,28.Eylül.Cumartesi​