Üst
Nane Yağının Faydaları ve Zararları

Nane Yağının Faydaları ve Zararları

nane-yagi2c283cfbe937975b.webp
nane-yagi2c283cfbe937975b.webp
Yemeklerimizde sık sık kullandığımız mis kokulu nane, aromatik yağ olarak kullanıldığında da birçok faydalı etkiye sahip.

Nane (mentha x piperita), nane ailesinden aromatik bir bitkidir. Nane bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen bir aromatik (uçucu) yağdır. Nane yaprakları, içeriğinde bolca mentol barındırır ve su buharı distile edildiğinde aktif etken maddeler yoğun bir şekilde çıkarılan yağa geçmiş olur. Antik Uzakdoğu tıbbında sıklıkla kullanılan nane yağının, eski Mısır, Yunanistan ve Roma dönemlerine kadar uzanır. Nane, Akdeniz’e özgü çok yıllık bir bitkidir, ancak aynı zamanda ABD, İtalya, İngiltere ve Japonya’da da yetiştirilmektedir. Tırtıklı yaprakları ve açık pembeden leylak rengine kadar değişen, konik bir şekilde büyüyen çiçekleri ile tanımlanabilir.

Nane yağı; irritabl bağırsak sendromu (IBS), mide bulantısı ve diğer sindirim sorunları, ayrıca soğuk algınlığı ve baş ağrıları dahil olmak üzere çeşitli durumlar için bir tedavi, kaşıntı, kas ağrısı ve baş ağrısından kurtulmak için topikal bir uygulama, gıdalarda ve ağız gargaraları gibi ürünlerde aroma maddesi, sabunlara ve kozmetik ürünlere taze, hoş koku katmak için kullanılır.

Nane Yağının Faydaları​

Eklem Terapisi: Eklem ağrısı durumlarında, saf nane ile lavanta yağı karıştırılarak uygulama yapmak, kasları soğutarak, kasların rahatlamalarına yardımcı olmaktadır.

Doğal Enerji Kaynağı: İçtiğiniz suya birkaç damla miktarında nane yağı eklediğinizde, özellikle kronik yorgunluk sendromları olanlar açısından, konsantrasyonu ve odaklanmayı artırıcı etkisi vardır.

Açlık Nöbetlerini Durdurur: Nane yağını emmek, açlık krizini engelleyicidir. Göğüs bölgesine birkaç damla kadar sürerek ya da şişeden birkaç kez koklayarak da aynı etkiye ulaşılabilmektedir.

Şampuanınızı Ferahlatır: Normalde kullandığınız şampuanınıza veya saç kreminize 2- 3 damla kadar nane yağı eklediğinizde, kafa derinizin ferahladığını hissedebilirsiniz.

Sinüs Tedavisi: Nane yağı kokusu, sık bir şekilde burundan çekildiğinde, sinüsleri temizler ve boğaz yolunun rahatlamasına yardım eder.

Alerjiyi Rahatlatır: Burun kanallarında yer alan kasların rahatlatılmasında, nane yağları oldukça etkilidir. Ayrıca nane yağı, alerji mevsimlerinde polen ve tozların temizlenmesine yardımcıdır. Okaliptüs yağı ve karanfil yağı ile kullanıldığında ise, alerji etkilerini azaltabilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır: Nane yağının deri iltihapları üstünde de yatıştırıcı etkisi vardır. Güzel bir ferahlık için nane yağı, dudak balsamı veya vücut losyonu ile karıştırılabilir.

Kaşıntıyı Engeller: Nane yağı lavanta yağı ile karıştırıldığında, kaşıntı olan bölgeyi sakinleştirir ve ferahlatır.

Nane Yağının Zararları​

Faydalarını ve yararlarını saymakla bitiremediğimiz nane yağının bazı yam etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde yan etkileri alerjiye yaktın kişilerde ve hassas cilde sahip olanlarda çok sık görülür işte nanenin yan etkileri;

  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • İshal
  • Mide bulantısı ve mide ağrısı
  • Kusma
  • Ciltte tahriş ve kaşıntı
  • Ciltte yanma hissi
  • Çocuklarda ve bebeklerde solunum sorunları
  • Kalp atış hızında yükselme
  • Nane yağını asla hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar kullanmamalıdır.
 
Geri