National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar

Ugur

Administrator
Serengeti’deki Ziggy isimli bir aslanın yelesi rüzgâr ile uçuşuyor.


Avustralya, Shell Cove’da, bir fizalya, günbatımıyla karanlığa gömülen suyu aydınlatıyor. Fizalyalar aslında bir organizma kolonisi; birbiriyle genetik olarak özdeş birimlerden oluşuyorlar.


Birleşik Arap Emirlikleri’nde, bir Arap boynuzlu engereği kendisini kuma gömüyor.


Güney Georgia Adası’nda, kral penguen yavruları bir denizfilinin çevresinde toplanmış. Bu ada, herhangi bir büyük kara parçasından oldukça uzakta yer alıyor ve her bahar –çiftleşme mevsiminde– yüz binlerce denizfiline ev sahipliği yapıyor.


Keşif gemisi Kisaq, suyun yüzeyinde kalan kısmı kemer biçimi almış bir buzdağının arasından gözüküyor. Keşif ekibinde yer alan fotoğrafçı Lew, “Buzdağını incelemeyi bitirmemizin yirmi dakika ardından dönüp geriye baktığımızda çöküşünü gördük," diyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Fotoğrafçı Osness yükselmekte olan dolunayı, bisiklete binen oğlunun etrafında bir çerçeve olarak kullanmış.


İki mandril kuşkuyla kameraya bakıyor. İri yapılarına rağmen utangaçlıklarıyla da bilinen mandriller, yalnızca ekvatoral Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunuyor ve münzevi hayatlar sürdürüyorlar.


İki gökkuşağı loriketi bir dalın üstünde dinleniyor. En sevdikleri yiyecek meyve olan loriketler, polen veya nektarla da besleniyor ve yemek bulmak için yuvalarından dört ile beş kilometre arasında mesafeler kat edebiliyor.


İngiltere’de bir çakır, kanatlarını kısarak ağaçların arasındaki aralıklardan son hızla geçiyor. Havacılık uzmanları, bu azılı avcıların ağaçların sıklığını değerlendirerek ne hızla uçabileceklerini sezdiklerini söylüyor.


Papua Yeni Gine’de, yumurtadan daha yeni çıkmış bir şahingagalı denizkaplumbağası, bir dalganın hemen altında yüzüyor. Tropik bölgelerde görülebilen şahingagalılar, süngerlerin bol bulunduğu kıyı şeritlerini tercih ediyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Bahamalar’da serbest dalış yapan bir kadın, uzay boşluğunda süzülüyormuş izlenimi uyandırıyor. Dalış yaparken herhangi bir ekipman kullanmayan bu dalgıçlar, zamanla nefeslerini suyun altında uzun dakikalar boyunca tutmayı öğreniyor.


Kanada, Toronto’daki ufak bir gölette, bir karabatak kahvaltısını yakalıyor. Kıyılarda, göllerde ve bazı nehirlerde görülebilen karabataklar –uçurumlara, çalılara veya ağaçlara kurdukları– yuvalarını yapmak için denizyosunu ve guano –kuş dışkısı– kullanıyor.


Kanada'daki, Hornby isimli küçük ada, büyük bir Steller denizaslanı popülasyonunun evi. Fotoğrafçı Honda, “Dalgıçların onlarla oynamaya çalışan, ufak ufak ısıran ve sarılan otuz kadar meraklı denizaslanı tarafından çevrelenmesi sıradan bir şey,” diyor.


Moğolistan’da, Kazak avcı ve eğitimli kartalı çevreyi tarıyorlar. Avcılar ve kartallarının, tavşan veya tilki gibi hayvanları avlamak için işbirliği yaptığı kartal ile avlanma geleneğinin yüzyıllar öncesine dayanan ortak bir geçmişi var.


Havadan çekilmiş bu fotoğraf, Hırvatistan’daki Zlatni Rat (Altın Burun) plajını çevreleyen suyun farklı renklerini gözler önüne seriyor. Ok ucunu andıran bir biçime sahip olan bu plaj Avrupa’nın en iyileri arasında sayılıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Fotoğrafçı Khetrapal, bir yüzer buz kütlesinden diğerine geçen bu kutup ayısını Norveç’in Svalbard takımadaları civarında küçük bir tekneden fotoğraflamış.


Sibirya kurtları iriste pigment kaybına yol açan bir gen taşıyor. Bu köpekler, açık mavi ile parlak mavi arasında değişen göz renklerini de bu genden alıyor.


Sri Lanka, Maharuppe’de, sırıkların üstündeki balıkçılar avlanıyor. Sırık üstünde balık tutma yöntemi II. Dünya Savaşı’ndan sonra, balık sayısının az, iyi balık tutma noktalarının ise aşırı kalabalık olmasından dolayı ortaya çıkmış.


Fotoğrafçı Nicklen karşılaştığı bu erkek kutup ayısı için “Devasaydı,” diyor. “Sonradan gidip bıraktığı izlerin boyutlarını ölçtüm. Tek bir patinin bıraktığı izin içine kar botları giydiğim ayaklarımın ikisini de basabiliyordum.”


Kenya’nın Rift Vadisi’nde, bir dokumacıkuşu hünerlerini sergiliyor. Erkek dokumacıkuşları, çiftleşme mevsiminde dişileri çekebilmek için çetrefilli yuvalar inşa ediyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Hindistan’ın Agra kentindeki Tac Mahal’i her yıl yaklaşık 8 milyon kişi ziyaret ediyor. Hindistan hükümeti günlük ziyaretçi sınırı getirmeyi düşünüyor.


Kanada’nın Cochrane kasabasında, bir Lapon baykuşu konmuş olduğu daldan havalanıyor. Fotoğrafçı Atelevich, “Dalda durduğu sırada bu muhteşem kuşun fotoğraflarını çekiyordum,” diyor. “Direkt üzerime doğru uçmasını hiç beklemiyordum. Müthiş bir andı.”


Kanada, Toronto’da, gri bir sonbahar günü yemek bulmak için suya dalan telkuyruğun yalnızca kuyruk telekleri gözüküyor. Bu tür genelde su yüzeyi yakınlarında yeterince yiyecek bulabilse de, gerektiğinde 60 metreye kadar dalabiliyorlar.


Teksas, Gainesville’de, güneş ufukta kaybolurken bir Teksas sığırı poz veriyor. Teksas sığırları Yeni Dünya’ya ilk getirilen sığırların soyundan geliyor.


Abu Dabi’deki Şeyh Zayid Camii neredeyse tamamen sisle örtülmüş. Fotoğrafçı Shanof K.’nin beklediği de tam olarak buymuş. “Bu fotoğrafı çekmek için mükemmel günün gelmesini tam bir yıl bekledim. Bu manzarayı görmek büyüleyiciden de öteydi.”
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Hindistan’ın Tripura eyaletinde, dal üstünde –ya da altında– duran iki karınca iletişim kuruyor. Antenleri, dokunma duyusunun yanı sıra koklama duyusuna da hizmet ediyor. Bu kombinasyon, karıncaların dost ile düşmanı ayırt etmesinde yardımcı oluyor.


Rusya’nın Teriberka köyünde, kuzey ışıkları terk edilmiş teknelerin üzerindeki gökyüzünü aydınlatıyor.


Denizde kanoyla gezen bir adam güneşi Şili, Puerto Rio’daki mermer mağaralarda batırıyor. “Sayamadığım kadar otobüs yolculuğu, otostop ve sınır geçişinin ardından,” diyor fotoğrafçı Amdur, “bu anlar, seyahat etmenin tüm o kaosa değdiğini hatırlatıyor.”


Güneş, Japonya’daki Fujiyoşida kentine erişemeden Fuji Dağı’nı aydınlatmaya başlıyor. 3776 metreyle Japonya’nın en yüksek zirvesi olan Fuji, aynı zamanda da –en son 300 yıl önce patlamış– aktif bir volkan.


Slovenya’daki Julian Alpleri’nde, sabahın erken saatlerinde iki Alp dağkeçisi boynuz tokuşturuyor. Fotoğrafçı Aleš K., “Çıkan ses, önümdeki görüntüden bile etkileyiciydi,” diyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
İspanya’daki Cabarceno Doğa Parkı’nda, bir anne ayı iki yavrusu ile oynuyor. Yaklaşık 8 kilometrekareyi kaplayan park, kapatılmış bir maden ocağının alanında bulunuyor ve yaklaşık yüz farklı hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.


Almanya, Bremen’deki Wolfcenter isimli kurt koruma alanında oluşturulmuş doğal yaşam alanında uluyan bir kurt. Koruma alanı yaralanmış, kötü muamele görmüş ve yasalara aykırı biçimde sahiplenilmiş yabanıl kurtlara bakıyor ve onları rehabilite ediyor.


Türkiye’de daha önce görülmemiş bir tür olan Basra kamışçını (Acrocephalus griseldis), Doğu Anadolu’nun en çok kuş türü kaydedilmiş noktası olan Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde halkalandı.


Sahra Çölü’nde, kumulların ve palmiye ağaçlarının arasından ilerleyen bir kervan. Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahara, Afrika kıtasının büyük bir bölümünü kaplıyor.


Güney Fransa’daki, adı “gökyüzündeki şeritler” anlamına gelen Cordes-sur-Ciel kasabası, adına yakışır biçimde, çevresindeki alçak bulutların üzerinde yükseliyor. Yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı kasaba 1222 yılına tarihleniyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Fotoğrafçı Nelson, Maui adasının kıyısında serbest dalış yaparken, bir yılanbalığından kaçan bu ahtapotla karşılaşmış. 'Yılanbalığından hızlıca uzaklaşarak benim merceğime yaklaştı. Kameramın önünde kısa bir süre durakladıktan sonra da hızlıca kaçtı,” diyor.


Sis, İsviçre’nin kuzeyindeki karla kaplı Wasserflue dağının üzerinden dalga misali geçiyor. Fotoğrafçı Gehrig, hareket hissini yaratmak için 13 saniyelik bir pozlama tercih etmiş.


Fotoğrafçı Vrugt’un arkadaşının köpeği, Shikoku cinsi Hailey, Hollanda’daki bir ormanda koşturuyor. “Böyle köpeklerle çalışmayı çok seviyorum,” diyor Vrugt. “Sizi hep güldürüyor ve fotoğraflanacak sürpriz anlar yaratıyorlar.”


Bu haşmetli geyiği İngiltere, Londra’daki Bushy Parkı’nda gören fotoğrafçı Cook, “Karın altında gezen bu geyiği fotoğraflayabildiğim için çok şanslıyım. İki köpeğiyle gezen bir yürüyüşçüyü gördüğünde durup kafasını kaldırdı,” diyor.


Aslan baba yavrusunu eğlendiriyor. Erkek aslanların sürüdeki asıl görevi bölgelerini korumak olsa da oyun oynayacak zamanı da buluyorlar.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43
Üst