National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar

Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,639
616
113
Evcil bir bukalemunun yakın plan çekimi, pullu derisinin parlak renklerini gözler önüne seriyor. Bukalemunlar renklerini yalnızca kamufle olmak için değiştirmiyor, bu renkleri olası düşman veya eşlerine mesaj göndermek için de kullanıyorlar.

Hollanda, Zaandam’da, yel değirmenleri sisin üzerinde yükseliyor. “Yıllardır bu şartların hayalini kuruyorum ve sonunda onları yakaladım!” diyor fotoğrafçı Dros, bu kareyi oluşturan faktörlerin birleşimi hakkında.

Fotoğrafçı Piper, bu iki müren ile Myanmar açıklarında karşılaşmış. “Mürenlerin meraklı doğası ve hareketleri beni hep şaşırtıyor,” diyor. “Bu karede sanki beni inceliyor ve aralarında, önlerindeki tuhaf dalgıç hakkında konuşuyor gibi gözüküyorlar.”

Hollanda'da, bir çiftçi lale hasadı yapıyor. Ülke geçtiğimiz yıl yaklaşık iki milyar lale soğanı üretti.

Bu kareyi Hawaii, Maui açıklarında yakalamış olan fotoğrafçı Nelson, “Ahtapot fotoğraflamak gerçekten bir sanat ve geliştirmem yıllar sürmüş bir beceri,” diyor. “Kamuflajları o kadar etkili ki derilerinin rengini ve dokusunu çevrelerine uyarlayabiliyorlar.”

Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,639
616
113
Şanlıurfa, Suruç'ta at yetiştiricileri, huysuzlanan atlarını sakinleştirmeye çalışıyor.

Botsvana’daki Kalahari Çölü’nde, iki aslan –ya bölgeye kimin sahip olacağını ya da yakınlardaki bir dişiyle kimin çiftleşeceğini belirlemek için– kavga ediyor. Bu kavgalar bazen ölümle sonuçlanabiliyor.

İtalya’nın Cinque Terre bölgesini oluşturan beş kasabadan biri olan Vernazza, yaklaşık bin yaşında bir balıkçı kasabası.

Fotoğrafçı Kalyn, anne tilkiyi (soldaki) yıllardır takip ediyormuş. “Yıllar içinde oluşan güven, aramızdaki mesafeyi küçülttü,” diyor Kalyn. “Bana bunun gibi yürek ısıtan etkileşimleri fotoğraflamama olanak tanıyacak kadar yaklaşması artık sıradan bir şey.”

Botsvana, Francistown yakınlarında su içen bir impala, geometrik bir manzara oluşturuyor. Hızlı koşucular olan impalalar, on metrelik atlayışlar gerçekleştirebiliyor.