National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar

Ugur

Administrator
Evcil bir bukalemunun yakın plan çekimi, pullu derisinin parlak renklerini gözler önüne seriyor. Bukalemunlar renklerini yalnızca kamufle olmak için değiştirmiyor, bu renkleri olası düşman veya eşlerine mesaj göndermek için de kullanıyorlar.


Hollanda, Zaandam’da, yel değirmenleri sisin üzerinde yükseliyor. “Yıllardır bu şartların hayalini kuruyorum ve sonunda onları yakaladım!” diyor fotoğrafçı Dros, bu kareyi oluşturan faktörlerin birleşimi hakkında.


Fotoğrafçı Piper, bu iki müren ile Myanmar açıklarında karşılaşmış. “Mürenlerin meraklı doğası ve hareketleri beni hep şaşırtıyor,” diyor. “Bu karede sanki beni inceliyor ve aralarında, önlerindeki tuhaf dalgıç hakkında konuşuyor gibi gözüküyorlar.”


Hollanda'da, bir çiftçi lale hasadı yapıyor. Ülke geçtiğimiz yıl yaklaşık iki milyar lale soğanı üretti.


Bu kareyi Hawaii, Maui açıklarında yakalamış olan fotoğrafçı Nelson, “Ahtapot fotoğraflamak gerçekten bir sanat ve geliştirmem yıllar sürmüş bir beceri,” diyor. “Kamuflajları o kadar etkili ki derilerinin rengini ve dokusunu çevrelerine uyarlayabiliyorlar.”
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Şanlıurfa, Suruç'ta at yetiştiricileri, huysuzlanan atlarını sakinleştirmeye çalışıyor.


Botsvana’daki Kalahari Çölü’nde, iki aslan –ya bölgeye kimin sahip olacağını ya da yakınlardaki bir dişiyle kimin çiftleşeceğini belirlemek için– kavga ediyor. Bu kavgalar bazen ölümle sonuçlanabiliyor.


İtalya’nın Cinque Terre bölgesini oluşturan beş kasabadan biri olan Vernazza, yaklaşık bin yaşında bir balıkçı kasabası.


Fotoğrafçı Kalyn, anne tilkiyi (soldaki) yıllardır takip ediyormuş. “Yıllar içinde oluşan güven, aramızdaki mesafeyi küçülttü,” diyor Kalyn. “Bana bunun gibi yürek ısıtan etkileşimleri fotoğraflamama olanak tanıyacak kadar yaklaşması artık sıradan bir şey.”


Botsvana, Francistown yakınlarında su içen bir impala, geometrik bir manzara oluşturuyor. Hızlı koşucular olan impalalar, on metrelik atlayışlar gerçekleştirebiliyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Av peşindeki bir oselot ormanı geziyor. Ağırlıkları 15 kilogramı bulabilen oselotlar; kemirgenler, kertenkeleler ve tembel hayvanların yanı sıra çiftçilerin tavuklarıyla da besleniyor.


Kanada’nın Nunavut bölgesindeki Arctic Bay civarında, bir kurt sürüsü geziyor. Sıcaklıklar -53 santigrat dereceyi bulabildiği için biliminsanları buradaki hayvanları incelemekte zorluk çekiyor.


Yaklaşık sekiz santimetre uzunluğunda bir şahin gagalı kaplumbağa yavrusu, karanlığı kendisine siper ederek Küba’dan okyanusa açılıyor. IUCN Kırmızı Listesi türün koruma statüsünü yüksek tehlike altında olarak belirliyor.


Guatemala’daki –dünyanın en aktif volkanlarından biri olan– Volcán de Fuego’dan duman yükseliyor. Bu fotoğrafın çekilmesinden (Haziran 2018) iki ay sonra patlayan volkan yüzlerce kişiyi öldürdü ve yaraladı.


Endonezya, Borneo’daki Uluslararası Hayvan Kurtarma Örgütü’nde çalışan bir korumacı, orangutan yavrularını el arabasıyla taşıyor. Karaborsada yüksek fiyatlara satılan orangutan yavruları, ancak aşırı koruyucu olan annelerinin öldürülmesiyle ele geçirilebiliyor.
 

Ugur

Administrator
Patagonya'nın suyla kaplı mermer mağaraları, fotoğrafçı Clane Gessel'in objektifine böyle yansımış.


Beyşehir’de bir çoban, karda keçilerini güdüyor. BM verilerine göre Türkiye’de 65,5 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor.


Bir dev panda ve yavrusu Çin Dev Panda Koruma ve Araştırma Merkezi'nde yaşadıkları çevreyi keşfediyor.


Tayland Körfezi’nde bir balık sürüsü, balina köpekbalığını çevrelemiş. Balina köpekbalıkları bilinen en büyük balık türü.


Venezuela’nın Roraima Dağı yeşil bitki örtüsünün arasından ve bulutların üstünde görünüyor.
 

Ugur

Administrator
Venedik’te bir kuğu, kanala yansıyan manzarayı bükerek ilerlerken tablo gibi bir fotoğrafa ortam hazırlamış.


Hindistan’ın Andaman Adaları’nın yağmur ormanlarında yalnız bir fil, yanında küçük kaldığı ağaçların arasından yürüyor.


Amerikan Samoası’nda çekilen bu fotoğrafta mercan resifleri, inanılmaz derecede berrak suyun altında gözüküyor.


Hawaii'de dumanı tüten bir volkanın katmanları arasından gözüken parlak kırmızı lav denizle hoş bir tezat oluşturuyor.


İspanya'da bir at ve binicisi, Aziz Anthony'i onurlandıran bir ritüel için ateşin içinden geçiyor.
 

Ugur

Administrator
Japonya’daki Tadami Hattı, 135 kilometre boyunca uzanan bir tren yolu.


Filipinler’deki Yılan Adası, adını yalnızca gelgit sırasında sular çekildiğinde görülen kıyı kordonundan alıyor.


Bir fil, Botsvana’nın Chobe Ulusal Parkı’nda kendini kumla temizliyor.


Bir denizaslanı, fotoğrafçı Emmanuelle’in oksijen tüpünden gelen baloncuklarla oynuyor.


İtalyan bir aslan eğiticisi, çalıştığı aslanlardan biriyle beraber dinleniyor.
 

Ugur

Administrator
Kenya’nın Bogoria Gölü her yıl ağustos ve ekim ayları arasında küçük flamingo akınına uğruyor.


Meksika’da, bir dalgıcın cenote adı verilen, yağmur suyu ile dolan doğal obruklardan birinde yüzdüğü sırada güneş ışınları suyu aydınlatıyor. Fotoğrafçı Guerin, "Bu bir sualtı fotoğrafçısı için müthiş ve eşsiz bir deneyim," diyor.


Endonezya karasularında yüzen bir palyaço balığı, bir denizşakayığının içinde saklanıyor. Palyaço balıkları denizşakayıklarının içinde yuva kuruyor ve bu canlılarla karşılıklı kazanç sağlayan, simbiyotik bir ilişki sürdürüyor.


Japonya, Takayama’da her yıl düzenlenen bu kutlamada geçici bir köprü ve el ile tutulan havai fişekler kullanılıyor. Her yıl 9 Ağustos’ta gerçekleşen festivalde, insanlar mutlu ve bereketli bir yıl diliyor.


Beyşehir’de, bir balıkçı donmuş gölde açtığı delikten balık tutuyor. Göl, geçtiğimiz yıl iki ay boyunca donuk kaldı.
 

Ugur

Administrator
Özbekistan, Dörtgöl'de, eski İpek Yolu üzerinde yapılmış otoyolun kenarındaki manto rüzgârda dalgalanıyor.


Galápagos Adaları'nda "türün bulunduğu tek yer" bir deniz iguanası besleniyor. Günlerinin büyük bir kısmını sahildeki kayaların üstünde güneşlenerek geçiren iguanalar, beslenmek için suyun altında 15 dakikaya kadar kalabiliyor.


Hawaii, Oahu'da, Ko'olau Sıradağları'na tırmanan bir dağcı manzaranın tadını çıkarıyor. Oahu, sekiz büyük adadan oluşan ve aslında bir takımada olan Hawaii'nin en çok nüfusa sahip olan ve en çok ziyaret edilen adası.


Bir jaguar, Brezilya'nın Pantanal bölgesindeki ağacın kalın dallarında yürüyor.


ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki bir ormanın aşağıdan çekilmiş bu görüntüsü, ağaçların sonsuzluğa uzandığı izlenimini uyandırıyor.
 

Ugur

Administrator
Hatay’ın Belen ilçesi yakınlarındaki bir yamaçta, eski bir aracın farlarının yere vurmasıyla oluşan ışık, gökyüzünün kırmızı tonlarıyla paralellik oluşturuyor; Belen’in yaklaşık 620 metreyi bulan rakımı ise bulutların denizi andırmasına neden oluyor.


Endonezya’nın Bali adasındaki bu çeltik tarlaları kuşbakışı bakıldığında soyut desenler sergiliyor. Teras biçiminde ekilen tarlalar, tepelik veya eşit olmayan zeminde tarım yaparken erozyon sonucu oluşan toprak kaybını önlüyor ve sulamada avantaj sağlıyor


Tipiye yakalanmış bir kar parsı, gözlerini kameraya dikiyor. Orta Asya’nın yüksek, dağlık bölgelerinde yaşayan kar parsına –yalnız doğası ve onu görmenin zorluğu nedeniyle—“dağların hayaleti" de deniyor.


ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Murrells adasında, bir hayalet yengeç, yuvalarına fazla yaklaştığı iki Antil sumrusu ile karşı karşıya. Antil sumrusu çiftleri yuvayı koruma, kuluçkaya yatma ve yavrulara bakma görevlerini paylaşıyor.


Bir sırtlan, yavru bir gnuyu yakalamak üzere atılıyor. Sırtlanlar leşçil canlılar olarak bilinseler de aynı zamanda gnu veya antilop gibi hayvanları yakalayabilen becerikli birer avcı. Hızlı koşucular olan sırtlanlar, uzun mesafeleri yorulmadan katedebiliyor.
 
Üst