National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar

Ugur

Administrator
Arjantin’in Misiones eyaletinde, yağmurun altındaki bir kara atmaca kartalı. Kartalın –bu fotoğrafta kapalı olan– üçüncü gözkapağı dış etkenlere karşı koruma sağlıyor.


Tayland, Bangkok’ta, Talad Nud Rod Fai adı verilen akşam pazarının tenteleri geceye renk katıyor. Yalnızca akşamları kurulan pazar, sunduğu yemekler ve indirimli ürünlerle hem turistleri, hem de bölge halkını kendine çekiyor.


Yunanistan’ın Zakintos Adası’ndaki Navagio Kumsalı civarında, bir adam denizin üzerinde gerilmiş bir ipte yürüyor. Bu denge sınavında, düşme ihtimaline karşı ipe bağlanan bir emniyet kemeri kullanmış.


Japonya, Nasu’daki Komadome Şelalesi’ni renkli bir bitki örtüsü çevreliyor. Tokyo’ya yaklaşık 195 kilometre uzaklıkta olan Nasu, yürüyüş yolları ve sonbaharın çarpıcı renklerini sergileyen doğasıyla ünlü.


İki adam, Fransız Alpleri’ndeki Mer de Glace isimli buzulu keşfediyor. Buzulun içerisinde yer alan bu mağaradan çıkmak için dikey bir tırmanış gerçekleştirmek gerekiyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Türkiye'nin en ender ve esrarengiz türlerinden karakulağın (Caracal caracal) İngilizce ve Latince adları Türkçe isminden türemiş. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu'da görülebilen bu yabani kediye doğada rastlamak oldukça zor.


Kolombiya’daki Guillermo Piñeres Botanık Bahçesi'nde, Venezuela kırmızı uluyan maymunları (Alouatta seniculus).


Karadeniz’de, çay hasadı yapan bir kadın topladığı yaprakları sepetine dolduruyor.


Bir Amerikan timsahı, ABD’deki Everglades Ulusal Parkı’ndaki bir bataklığın zemininde pusuya yatmış. Besin zincirinin tepesinde yer alan bu türün diyeti başlıca balık, kaplumbağa, yılan ve küçük memelilerden oluşuyor.


“Yarısı batacak, batmayan yarısı da unutulacak bir köy olması gerekirdi burasının. Ancak çevredeki tarlalara sulama sağlamak ve enerji üretmek için yapılan barajın üzerinde bugün vızır vızır tur tekneleri dolaşıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Fotoğrafçı Jackson, ABD'nin Washington eyaletinde bulunan Mount Rainier Ulusal Parkı'nın sarı ve mavinin tonlarına büründüğü bu kareyi günbatımında yakalamış. Eyaletin simgeleri arasında yer alan dağ her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekiyor.


Norveç’in Senja Adası’ndaki Husfjell dağını kaplayan kar, günbatımıyla sıcak tonlara kavuşuyor. Fotoğrafçı Vesters, “Saatlerce karda yürüdükten sonra sonunda tepeye vardık. Uzun bir yürüyüşün ardından umabileceğiniz en güzel ödül bu tarz bir manzara,” diyor.


İzlanda’nın güney kıyısında yer alan Vík köyü yakınlarında, iki İzlanda atı birbirine sokuluyor.


İzlanda’da, Ófærufoss Şelalesi, Eldgjá adındaki büyük volkanik kanyona dökülüyor. Fotoğrafçı Loria, şelalenin kademeli inişini göstermek için kanyonun daha yüksek olan tarafına çıkmış.


Güneş, İtalyanca adı “Lavaredo’nun üç zirvesi” anlamına gelen Tre Cime di Lavaredo üzerinde batıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Kenya’daki Rift Vadisi’nde, bir çita yavrusu annesiyle oynuyor. Yavru çitalar oyun yoluyla avlanma tekniklerini geliştiriyor.


Şili’nin Torres del Paine Ulusal Parkı yakınlarındaki Sarmiento Gölü’nün yukarısında, Sarmiento olarak adlandırılan puma (ortadaki) ve 11 aylık yavruları birbirlerine sokuluyor.


Arjantin’deki Serranía de Hornocal, canlı renkleri ve eşsiz jeolojik örüntüleri ile macera peşindeki gezginleri çekiyor. Bu göz alıcı sıradağ, bir UNESCO Dünya Miras Alanı olan Quebrada de Humahuaca vadisinde yer alıyor.


İki yavru kutup ayısı annelerine sokuluyor. Yavrular, yaklaşık 28 ay boyunca anneleriyle yaşıyor ve kutup bölgesinde ihtiyaç duydukları hayatta kalma becerilerini ediniyor.


ABD, New York’taki Adirondack Parkı’nda bulunan Cascade Gölü’nü çevreleyen ağaçlar sonbaharın tüm renklerini sergiliyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
İngiliz Kolumbiyası’ndaki Great Bear Yağmur Ormanları’nda, bir hayalet ayı somon arıyor. Kuraklık nehir seviyesinin alçalmasına neden olmuş; bu da hayalet ayıların bel bağladığı somonların olağan göçlerini gerçekleştirmesini engelliyor.


Vietnam, Hanoi’de, yerden 120 metre yüksekte çalışan işçiler bir binanın dış cephesine LED ışıklar yerleştiriyor.


Albino bir genç kız, Malavi, Lilongwe’deki evinin önünde çamaşır asıyor. "><a href=Albino bir genç kız, Malavi, Lilongwe’deki evinin önünde çamaşır asıyor. ">


Vietnam, Hon Yen’de, çekilen gelgit mercanları ve diğer deniz canlılarını gün yüzüne çıkarıyor.


Tanzanya’daki Serengeti Ulusal Parkı’nda, bir zürafa bir akasya ağacının gölgesinde duraklıyor. Zürafalar, uzun boyunları ve kavramaya müsait biçimde gelişmiş dilleri sayesinde diğer hayvanların ulaşamadığı yaprakların tadını çıkarabiliyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Peru’daki Cuchurro Vadisi’nde, 14 yaşındaki Danila, o ve erkek kardeşinin bakmaktan sorumlu olduğu alpaka yavrusunu kucağına almış.


Binlerce penguen, Güney Georgia adasında toplanmış. Fotoğrafçı Lee bu kareyi yakaladığı anı, “Gökyüzü aralandı ve 20 saniyeliğine akşam güneşinin güçlü ışıkları penguenlerle kaplı bu alanı aydınlattı,” diye anımsıyor.


Çin’deki Wolong Koruma Alanı’nda, Si Xue adında 12 yaşında bir dev panda. Düşük kalorili diyetlere sahip olan pandalar, bu nedenle güç harcamaktan kaçınıyor


Bir kutup ayısı, fotoğrafçı Mann’ın bulunduğu tekneyi incelemek için yüzüyor. Mann, “Bu yabanıl ve güzel gezegende, ömür boyu sizinle kalacak anlar yaşıyorsunuz,” diyor. “Bu da onlardan biri.”


Kalahari Çölü’nde güneş batıp yağmur bulutları toplanırken, bir erkek aslan dinleniyor.
 

Ugur

Administrator
Falkland Adaları’nda, denizde avlanmaktan dönen bir kral pengueni yemek dilenen yavrusu karşılıyor.


Kanada’da, Jasper Ulusal Parkı’ndaki dağların yansıması Patricia Gölü’nün durgun yüzeyine düşüyor.


Botsvana’da, yavru bir fil sürüyle beraber su içiyor. Yeni doğmuş bir filin ağırlığı doksan kilogramı bulabiliyor.


Çin’in en büyük kenti olan Şanghay’ın merkezi yakınlarında, Yanan karayolu, Kuzey¬ Güney karayolunun altından geçiyor. Ülke kentlerine 1990’dan beri yarım milyar kişi ve 190 milyona yakın da araba eklendi.


Fotoğrafçı Coskun ve bir arkadaşı, ABD’deki Büyük Kanyon’da asfalt yoldan yaklaşık 100 kilometre uzakta kamp kurmak için izin almışlar. “Oraya vardığımız sıralarda bulutların rengi koyulaştı ve gök gürlemeye başladı,” diyor Coskun.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Japonya, Hokkaido’da, yavru ördekler gölette küçük balıklar ve omurgasızlardan oluşan bir ziyafet çekmek üzere yuvayı ilk defa terk ediyor.


Hindistan’daki Pulicat Gölü, her yıl binlerce göç eden flamingoya ev sahipliği yapıyor. Flamingolar dinlenip beslenirken, hevesli kuş gözlemcileri de göle akın ediyor.


Antarktika’da, ebeveynlerinin yemek getirmesini bekleyen bir grup yavru imparator penguen, rüzgârdan korunmak için bir buz kütlesinin ardında birbirine sokuluyor.


ABD’deki Olympic Ulusal Parkı’nda, bir geyik sürüsü sabahın erken saatlerinde kahvaltı arıyor. Sağdaki genç geyiğin boynuzları hâlâ kadife örtüyle kaplı. Bu kadife örtü, boynuzlar bahar ve yaz ayları boyunca büyürken onlara kan akışı ve besin sağlıyor.


Fotoğrafçı Andacs, “Aralık 2018’de küçük bir grup hava dalışçısına Mısır’daki Büyük Piramit’in üzerinden atlamak gibi eşsiz bir fırsat sunuldu,” diyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Kayseri’de bir çoban, yüzlerce mandayı su içip yüzebilecekleri bir yere sürüyor. Günbatımında hepsini geceyi geçirecekleri ahıra geri götürecek.


Ziyaretçiler, İtalyan Alpleri’nin bir kısmını oluşturan Dolomitler’de sıcak bir saunanın keyfini çıkarıyor. Sauna, deniz seviyesinden yaklaşık 2700 metre yüksekte bulunuyor.


“Biz boş boş gezerken uzun otlar arasından ortaya çıkan ilk aslan, diğer iki erkek aslan onun yaratıcılığını kullanmayı umut ederken ağaca tırmanan aslandı,” diye hatırlıyor fotoğrafçı Jay Rush. “Ağaca tırmanmak erkek aslanların nadiren yaptığı bir şey.”


Carmague atları Fransa’nın Languedoc-Roussillon bölgesinde çamurlu bir nehirde koşuyor. Bu bölgeye özgü olan Carmague atlarının kürkleri her zaman beyaz oluyor.


Antarktika, Danco Adası'nda bir gentoo pengueni kolonisi. Gentoo pengueni, üçüncü en büyük penguen türü.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43

Ugur

Administrator
Ningxia’daki (Çin) bu güneş paneli tarlası çevre illere elektrik sağlama konusunda öncü konumda. Kömürden güç alan bir ekonomiye sahip olmasına rağmen Ningxia, ülkede yenilenebilir enerjiye yatırım yapan başlıca bölgelerden biri.


Köpek Rojo Teksas’daki (ABD) bir nehrin üzerinden geçmeye çalışan ip cambazını izliyor.


Hatay’da akşam yaklaşırken gökyüzü güvercinlerle doluyor. “Güvercin besleyenlerin çatılardan güvercinlerine ıslık çaldığını duyuyorum,” diyor fotoğrafçı Hannah Reyes Morales.


Günışığının eşlik ettiği sisi yalnızca San Francisco’nun en uzun binaları delebiliyor. Fotoğrafçı Aya Okawa, “Büyülü bir sabahtı,” diyor.


Brezilya, Rio de Janeiro’da bir cambaz kentin yaklaşık 180 metre üzerinde yürüyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst