Üst
Nükleer Kazaya Karşı Tüm Belçika'ya İyot Hapı Dağıtılacak

Nükleer Kazaya Karşı Tüm Belçika'ya İyot Hapı Dağıtılacak

Ugur

Administrator

Federal Hükümet, Belçika’da ikamet eden herkese iyot hapları dağıtma kararı aldı. Bu karar sonrasında, Belçika nüfusunun tamamı söz konusu hapları posta yolu ile ya da en yakın eczaneden alabilecek. Haplar, olası bir nükleer kazaya karşı tedbir amaçlı dağıtılacak.
iyotbelcik.webp
iyotbelcik.webp

Belçika Federal Sağlık Bakanı Maggie De Block yapmış olduğu son açıklamasında ülkede yaşanabilecek nükleer bir kaza durumunda herkesin evinde iyot hapları bulundurması gerektiğini söyledi. Çarşamba günü Federal mecliste konuşan Bakan De Block, gelecek sene herkese bu hapların ücretsiz şekilde ulaştırılacağını aktarırken, Belçika topraklarının her bir metrekaresinin olası bir nükleer kazasında etkilenebileceğini aktardı.

İyot hapı nedir?​


İyot tabletleri, radyoaktif olmayan iyot bileşikleridir. Nükleer tehlike durumlarında ortaya çıkabilecek radyoaktif bulut içerisinde yer alan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını önlemek üzere, iyot tabletlerinin en kısa süre içinde alınması gereklidir. İyot tabletlerinin, vücudun diğer radyoaktif maddelere maruz kalmasını engelleyici özelliği yoktur.

İyot Tableti Nedir, Niçin Kullanılır?
 
Geri