Pirinç Kepeği Yağı ve Faydaları

:Eylül:

Aktif Üye
Tarlalardan toplanan çeltiklerin işlenmesi sonucunda yan ürün olarak ortaya çıkan pirinç kepeğinden elde edilen pirinç kepeği yağının tüm dünyadaki yıllık üretimi yaklaşık 1-1,5 milyon ton civarıdır. Bu miktarın büyük bir çoğunluğu Asya kıtasında yer alan Myanmar, Japonya, Çin ve Hindistan gibi çeltik üretici ülkeler oluşturur.

Dünya pirinç kepeği yağı üretiminin yaklaşık %50’sini Hindistan yapmaktadır. Ülkemizde yerli pirinç çeşidi olan Osmancık pirinci ve yurt dışından ithal edilen opela çeltik çeşidi Trakya’da bulunan çeltik işleme fabrikalarında yağ elde etmek için kullanılır. Pirinç kepeği yağı elde etmek için işlemden geçirilen pirinç tanelerinin kabuklarına solvent ekstraksiyon denilen işlem uygulanır.

Öncelikle pirinç kepekleri stabilizasyon işlemine ve daha sonra ekstraksiyon işlemine tabi tutulur. Yağ, son olarak vakumlu cihazlar yardımıyla artık maddelerden arındırılarak baloncuklara ayrılır. Bu işlemler esnasında açığa çıkan hekzan tamamen uçurularak organik pirinç kepeği yağı elde edilir.

Pirinç kepeği yağına olan talebin her geçen gün artması ve yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle teknolojik açıdan elde edilmesi zor olsa da pirinç kepeği yağı üretimine önem verilmeye başlanmıştır.

Pirinç Kepeği Yağının Yararları​

  • Kalp sağlığını korur.
Pirinç kepeği yağı kalp dostu bir yağ olarak da bilinir, kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu yağ ayrıca tüm bitkisel yağlar arasında en iyi tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağ kombinasyonuna sahiptir.
  • Kilo vermenize yardımcı olur.
Kolesterol seviyesini düşürme özelliğine sahip olduğundan pirinç kepeği yağı kilo kaybına yardımcı olabilir. Pirinç kepeği yağı aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran ve sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunan doğal antioksidanlar bakımından da zengindir.
  • Cilt lekelerini giderir.
Cilt tonunu düzeltir ve koyu renkli lekeleri azaltır. Aynı zamanda göz çevresindeki şişliği tedavi etmeye yardımcı olur.

  • Egzama tedavisine yardımcı olur.
Pirinç kepeği yağı, nemlendirici özelliği sayesinde cilt kuruluğunu giderir ve egzamayı tedavi etmeye yardımcı olur. Dermatit, gül (rosacea) gibi hastalıklardan kaynaklı cilt kuruluğu problemi pirinç kepeği yağı ile tedavi edilebilir.

  • Yaşlanmayı geciktirir.
Pirinç kepeği yağı cildi sıkılaştırır, kırışıklık oluşumunu yavaşlatır ve doğal nemlendirme etkisiyle cilt yaşlanmasını geciktirir.

  • Cilt hücrelerini yeniler.
Pirinç kepeği yağı, insan derisinde bulunan seramide benzer kimyasal bir yapıdadır. Bu özelliğiyle cilt hücrelerinin yeniden yapılanmasına yardım eder. Çünkü cildin kolajen üretimini artırarak dolgunlaşıp gençleşmesini sağlar.

  • Saçın hızlı uzamasını sağlar.
Pirinç kepeği yağı, saç sağlığı için faydalıdır; kepeği önler ve saç kırıklarını giderir. Yağ omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerdiğinden saçın erken beyazlamasını önlemeye yardımcı olur.

Pirinç kepeği yağı nasıl kullanılır?​

Yeni doğal gençlik kaynağı pirinç kepeği yağını, cildinize sürerek kullanabileceğiniz gibi, kapsül olarak da içmeniz aynı faydaları sağlayacaktır.

Dikkat!​

Pirinç kepeği yağının tüm bu faydaları sağlaması için yüzde yüz doğal olması şart. Bunun için de SC-CO2 ekstraksiyonu yöntemiyle üretilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
 

Benzer konular

Üst