Ramazan boyunca her gece bir namaz her gün de bir sünnet

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
10a.jpg
Ramazanın 10. gecesi namazı(15.5.2019-Salıyı Çarşambaya bağlayan gece) ::ALLAH rızası için istediğimiz surelerle dört rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
mükafatı:ALLAHın öfkesinden ve kabir azabından emin olur

10.Ramazan gecesi yasinimiz: bu geceki Hz.Ayşe(r.a) validemiz ruhu için

10.Ramazan günü sünneti:
evden çıkmadan aynaya bakalım
evden çıkarken;önce ayakkabımızı ters çevirip çırpalım, ilk sağ ayakkabımızı giyelim.eve girerken de sağ ayakla girelim
Ev boşta olsa selam verelim

10. teravih namazının fazileti:ALLAHu teala ona dünyanın ve ahiretin hayırlısını nasip eder

10.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Erhamerrâhimin

* 10’inci hatırlatma:
Günde en az beş-on dakika ve İslâm dünyasındaki Müslüman kardeşlerimizin hal-i perişanına üzülelim, ağlayalım, geliyorsa gözümüzden yaş akıtalım. Çünkü Müslümanlar gerçekten perişan durumdadır.
10.jpg
14 Mayıs Salı günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının 10.gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir. Yazılan Surelerden bilmedikleriniz yerine o sure adedince ihlas suresi okuyalım inşaallah
60756326_2948327091874337_2289704712548646912_n.jpg

***********************************

Eve girip çıkarken

Sual: Eve girip çıkarken hangi duaları okumalı?
CEVAP

Eve Âyet-el kürsi ve İhlas suresini okuyarak girmeli. Bir hadis-i şerif meali:
(Eve girerken İhlas-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) [Ey Oğul İlmihali]

Eshab-ı kiramdan Süheyl radıyallahü anh, bu tavsiyeye uyarak zengin olmuştur.

Eve sağ ayakla girip selam vermeli. Evde kimse yoksa, (Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn) demeli. Evden çıkarken de Âyet-el-kürsi’yi okumalı. Bir hadis-i şerif meali:
(Evinden çıkarken “Bismillâh, tevekkeltü ‘alallâh, Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır.) [Tirmizi]

Evden çıkarken Âyet-el-kürsi’yi okuyan her işinde başarılı olur. Eve gelince de okunursa, iki Âyet-el-kürsi arasındaki işler hayırlı olur.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kim evinden çıkarken Âyet-el kürsi okursa, yetmiş melek, evine dönünceye kadar ona dua ile istigfar eder.) [Ey Oğul İlmihali]

Her sabah (Kendimin, aile efradımın rızkını helalden kazanıp, kimseye muhtaç olmamak, ibadetlerimi uygun yapabilmek ve insanlığa hizmet edebilmek için işime gidiyorum) diye de niyet etmelidir.

Eve girerken dua
Sual:
Eve girerken okunacağı bildirilen Âyet-el kürsi ve İhlâs suresi ne zaman okunur? Bir arkadaş, eve girince okunur derken, öteki, girmeden okunur diyor. Bir diğeri de, (Ta apartmanın kapısından girerken, asansörle çıkarken okunur) diyor. Hangisi doğrudur?
CEVAP
Her üçü de uygundur.

Sual: Bir Müslümanın evine girerken neye dikkat etmesi gerekir, okuması gereken bir dua var mıdır?
Cevap: Bu konuda Süleyman bin Cezâ hazretleri, Eyyühel-veled kitabında buyuruyor ki:
“Evine Besmele ile gir! Eğer zamanın müsait ise, İhlâs suresini oku! Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki: (Eve girerken İhlâs-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) Eshâbdan Süheyl radıyallahü anh, Peygamberimizin aleyhisselâm bu tavsiyesi üzerine zengin olmuştur. Eve girerken sağ ayağınla içeriye gir ve selam ver! Evde kimse yoksa, şu şekilde selam verebilirsin: 'Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn.' Bununla beraber, bir kere Kulhüvallâhü sûresini ve bir kere de Âyetelkürsîyi okursan evine şeytan giremez. Her neye başlarsan Besmele ile başla! İşe ve yemeğe sağ elinle başla! Yemeğe hep beraber otur. Yemekten sonra, dua ve Kulhüvallâhü sûresini oku! Yemekten sonra bir saat geçmeyince su içme, vücuda iyi değildir.”

Sual: Bir Müslüman evinden çıkarken hangi dua veya sûreyi okumalıdır?
Cevap: Bu konuda Süleyman bin Cezâ hazretleri, Eyyühel-veled kitabında buyuruyor ki:
“Evinden çıkarken Âyetelkürsîyi oku! Zira, her işinde muvaffak olur ve hayırlı işler başarırsın. Resulullah aleyhisselam buyurdu ki; (Bir kimse, evinden çıkarken Âyetelkürsîyi okursa, Hak teâlâ, yetmiş meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar, ona dua ile istiğfar ederler.) Evine gelince de okursan, iki Âyetel-kürsî arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir. Önce sağ ayakkabını giy! Sonra sol ayak ile evden, camiden çık!”

**********
Evine Besmele ile gir! İhlâs sûresini oku! Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki: (Eve girerken İhlâs-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) Eshâbdan Süheyl, Peygamberimizin bu tavsiyesi üzerine zengin olmuştur. Eve girerken sağ ayağınla içeriye gir ve selâm ver! Evde kimse yoksa şu şekilde selâm verebilirsin: “Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn.” Bir kere (Kulhüvallâhü) sûresini ve bir kere de (Âyetelkürsî)yi okursan evine şeytan giremez.
*********
EVDEN ÇIKMADAN VE DÖNÜNCE İKİ REKÂT NAMAZ

Evinden çıkacağın zaman iki rekât namaz kıl. O, seni kötü bir şekilde evden çıkmaktan engeller. Evine girdiğinde de iki rekât namaz kıl. O namaz da seni zararlı bir işten engeller. (Ramuz el-Ehadis)

EVDEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUALAR

Kişi evinin kapısından çıkarken "Bismillah" deyince iki nezaretçi melek "Doğruya irşad edildin" derler. "Lâ havle vela kuvvete illa billah" deyince, melekler: "Korundun" derler. Adam: "Tevekkeltü Allâllah" deyince onlar: "İşin, senin yerine, görüldü" derler. (Tirmizi)
Bismillah. ALLAH'a tevekkül ediyorum. Ya Rabbi! Sapıtmaktan saptırılmaktan; ayağımın kaymasından ve kaydırılmasından; haksızlık etmekten ve cahilliğe uğramaktan Sana sığınırım. (Nesai)
 

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
11a.jpg
Ramazanın 11. gecesi namazı(16.5.2019-Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece) :ALLAH rızası için istediğimiz surelerle dört rekat namaz kılalım inşaallah.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
mükafatı:50 yıllık günahlarına keffaret olur

11.Ramazan gecesi yasinimiz: bu geceki Hz.Hasan(r.a) Efendimizin ruhu için

11.Ramazan günü sünneti:kıyafetlerimizi oturarak;sağdan giyip soldan çıkaralım inş(kıyafetleri giyip çıkarırken Rabbimize örtünmek için verdiği kıyafetler içinde şükretmeyi unutmayalım dostlar )

11. teravih namazının fazileti:Ölecek olursa dünyadan anasından doğduğu gündeki gibi günahsız çıkar.

11.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Gaffârazzünûb (Ey günahları bağışlayan-EN AZ 100 DEFA )

* 11’inci hatırlatma:
Muhtaç ve aç hayvanlara Ramazan’da özellikle merhamet ve şefkat gösterelim. Bir karıncayı bile ezmeyelim. Unutmayalım ki, karıncanın bir Sahibi vardır, hesap sorar, ceza verir
11.jpg


15 Mayıs Çarşamba günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.4 rekat olarak ikindi/Yatsı sunneti gibi kılınacak,Yazılan her Süre ( Ayet-el kürsi, Kevser Ihlas ) her biri 10 ar defa her rekatta okunacak. Bilmediginiz Sürelerin yerine Ihlasi Şerif okuyabilirsiniz.

Kevser ile ihlas da 10 ar defa okunacak. ayetel kürsi bilmeyen yerine ihlas okusun yani 10 ayetel kürsi yerine de 10 tane ihlas toplam 20 ihlas 10 kevser
11c.jpg

******************************
Elbise giyerken ve çıkarırken yapılacak dualar:

(( اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا (الثَّوْبَ) وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلاَقُوَّةٍ.))
"Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamd olsun." (Nesâi dışındaki sünen sahipleri rivâyet etmiştir.Bkz.İrvâu’l-Ğalîl,7/47)
YENİ ELBİSE GİYERKEN YAPILAN DUÂ:
(( اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ كَسَوْتَنِيهِ، أَسْاَلُكَ مِنْ خَيْرِهِ وَخَيْرِ مَا صُنِعَ لَهُ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهِ وَشَرِّ مَا صُنِعَ لَهُ.))
"Allahım! Hamd sanadır.Bunu bana sen giydirdin. Onun ve yapılış gâyesinin hayırlı olmasını senden dilerim. Onun ve yapılış gâyesinin şerrinden de sana sığınırım."(Ebu Dâvud,Tirmizî ve Beğavî.Bkz.Elbâni, Muhtasaru Şemâili’t-Tirmizî, s.47)
YENİ ELBİSE GİYEN KİMSE İÇİN YAPILAN DUÂ:
(( تُبْلِي وَيُخْلِفُ اللهُ تَعَالَى.))
"Onu (üzerinde) eskitesin ve Allah Teâlâ ondan daha hayırlısını sana versin."(Ebu Dâvud, 4/41. Bkz. Sahih-i Ebî Dâvud, 2/760)
(( اِلْبِسْ جَدِيداً، وَعِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيداُ.))
"Yeni elbise giyesin, hamd ederek yaşayasın ve şehit olarak ölesin!" (İbn-i Mâce, 2/1178, Beğavî, 12/41. Bkz. Sahih-i İbn-i Mâce, 2/275)
ELBİSE ÇIKARIRKEN YAPILAN DUÂ:
(( بِسْمِ اللهِ.))
"Allah’ın adıyla (çıkarırım)."(Tirmizî, 2/505 ve başkası.Bkz. İrvâu’l-Ğalîl, hadis: 49, Sahihü’l-Câmi', 3/203)
 
  • Beğen
Tepkiler: Ugur

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
12a.jpg
Ramazanın 12. gecesi namazı(17.5.2019-Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) :ALLAH rızası için istediğimiz surelerle on rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
mükafatı: Peygamberimiz ona şefaat eder

12.Ramazan gecesi yasinimiz: bu geceki Hz.Hüseyin (r.a) Efendimiz ruhu için

12.Ramazan günü sünneti:bugün cuma.cuma gününe özel bir sünnet olsun inş.bugün cuma ezanından önce sağdan başlayıp birer atlayarak tırnaklarımızı keselim inşaallah
cuma gecesi 7 kere kadir suresi okuyalım

12. teravih namazının fazileti:Kıyamet günü öyle bir hale gelirki yüzü ayın on dördüncü gecesindeki gibi parlar.

12.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Gaffârazzünûb (Ey günahları bağışlayan-EN AZ 100 DEFA )

* 12’inci hatırlatma:
Ramazan sabır ve tahammül ayıdır. Bu ayda öfkelenmeyelim, kimsenin kalbini kırmayalım. Haklı da olsak, bazı haklarımızdan vaz geçelim, fitne ve fesat çıkmasını önleyelim

12.jpg
16 Mayıs Perşembe günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.2 rekatta bir selam ile kılalım inşaAllah. Fatiha Suresinden sonra istediğiniz zammi Süre ile kılabilirsiniz.

12b.jpg
12c.jpg

12d.jpg
12e.jpg

12eer.jpg

12g.jpg
12r.jpg

tb

tb

12w.jpg
TIRNAK KESME EDEBİ

El ve ayak tırnakları beraberce kesilebilir mi? Bunun için belirli bir gün var mıdır?

Kesilebilir. Tırnak kesmenin belirli bir günü yoktur. Gerektiği her an (yani uzayınca) kesilebilir. Önce ellerinkini, sonra ayaklarınkini kesmek, ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırıldığında, parmakların oluşturduğu daireyi sağa doğru giderek tamamlamak, sonra sağ ayağın küçük parmağından başlayıp sol ayağın küçük parmağında bitirmek müstehap görülmüştür. (Hattâb es-Sübkî, el-Menhel, I/189) Gazalî'nin söylediği budur.

Bu konuda görüşler vardır. Efdal olan, tırnakların haftada bir kesilmesidir. On beş güne kadar bırakmasında da bir mahzur yoktur. Kırk günü aşması ise, harama yakın (tahrîmen) mekruhtur.

Ama tırnakları çok uzayıp, sınırı aşmayacaksa, bekleyip cuma günü kesmek (özellikle camiye gidecek erkekler için) müstehaptır. Bu konuda Fetâvây-i Kâdihân'da şöyle denir:

"Bir adam tırnak kesmek ya da saç traşı olmak için, cuma gününü belirlese; başka günlerde de bunun câiz olduğunu kabul etmekle beraber, cumaya kadar beklemesi tırnak kesmeyi çok geciktirmiş olsa, bu mekruh olur. Çünkü tırnakları uzun olanın rızkı kıt olur. Eğer çok geciktirmiş olmayacaksa ve cumayı hadîsin tavsiyesine uymak için bekliyorsa bu müstehaptır. Çünkü Aişe Validemizden nakledildiğine göre, Rasûllullah Efendimiz:

"Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onun öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belâlardan korur." [Kadihân (Hindiyye kenarında) NI/411; Hindiyye V/358 Benzer hadisler için bk. el-Hindî, Kenzu'I-ummâl VI/656 659]

DİĞER BİR RİVAYET

Birgün, 'Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi vesellem' tırnaklarını sırasıyla keserken bir yahudi çocuğu onu görmüş ve :
“Tırnaklarını aynı benim babam gibi kesiyorsun!..” demişti.
Bunun üzerine 'Allâh Rasûlü sallâllâhu aleyhi vesellem' yahudilere benzememek için tırnaklarını karışık olarak kesmeye başladı...

[Kaynak: İmâm-ı Gazalî, İhyâ-u Ulûmiddin]
...
* * *
Tırnakları kesme de Müstehab olan ; “Eller ayaklara nisbetle daha şerefli olduğundan önce ellerden başlanır. Ellerden de sağ el şerefli olduğu için sağ elden başlanır. Sağ elin şehâdet parmağı şerefli olduğu için şehâdet parmağından başlanır. Evvela şehâdet parmağı, sonra yüzük parmağı, sonra orta parmak, sonra küçük parmak ve sonra başparmağın tırnakları kesilir. Sol ele geçildikten sonra, küçük parmaktan başlanır; sıra ile atlamadan başparmağa kadar devam edilir. Ayaklarda ise, sağ ayağın küçük parmağından başlanır; sıra ile, sol ayağın küçük parmağında bitirilir.”

[Kaynak: Ruhû’l-beyan tefsiri]


 

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
13A.jpg
Ramazanın 13. gecesi namazı(18.5.2019-Cumayı Cumartesiye bağlayan gece) ::ALLAH rızası için istediğimiz surelerle altı rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
mükafatı:günahları deniz köpüğü kadar olsa da yok olur

13.Ramazan gecesi yasinimiz: bu geceki Hz.Zeynel Abidinin ruhu için

13.Ramazan günü sünneti:bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;bugün bir çocuğun başını okşayalım.Efendimiz gibi onlara sevgi ve merhamet gösterelim.onların birer melek olduğunu unutmayalım

13. teravih namazının fazileti:Kıyamet gününe her türlü kötülüklerden emin olarak gelir

13.Ramazanda çekilecek tesbih: Yâ Gaffârazzünûb (Ey günahları bağışlayan-EN AZ 100 DEFA )

* 13’inci hatırlatma:
Haram kazançlardan ateşten kaçar gibi kaçalım. İhalelere fesat karıştıran, devlet ve belediye bütçelerini hortumlayan, “Şirketlerin” kasalarını babalarının malı gibi kullanan, saçı bitmedik yetimlerin haklarını yiyen alçaklardan uzak duralım. Onların yemeklerini yemeyelim, çaylarını içmeyelim.

13.jpg

17 Mayıs Pazar günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.2 rekatta bir selam ile kılalım inşaAllah. Fatiha Suresinden sonra her rekatta 30 Felak 30 Nas süreleri okunacak.
 

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
14a.jpg
Ramazanın 14. gecesi namazı(19.5.2019-Cumartesiyi Pazara bağlayan gece):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle dört rekat namaz kılalım inş.sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
mükafatı:bu namazı kılanın;rızkı bereketli olup mühim istekleri verilir.yıl içerisinde ölürse şehit mertebesine ulaşır

14.Ramazan Gecesi Yasinimiz: Bu geceki Ashabı Kiramın ruhları için

14.Ramazan Günü Sünneti: Bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;Orucumuzu hurma ile açalım ,hurma yoksa suyla açalım inşallah

14. Teravih Namazının Fazileti:Melekler şu şekilde onun lehine şahitlik ederek:
-Bu kimse teravih namazı kıldı.Bundan sonra ALLAH onu hesaba çekmez.

14.Ramazanda Çekilecek Tesbih: Yâ Gaffârazzünûb (Ey günahları bağışlayan-EN AZ 100 DEFA )

* 14’inci Hatırlatma:
Hazret-i MUHAMMED’in peygamberliğini ve ilahî mesajını kabul etmeyen, insanlığın kurtarıcısı o yüce zata yalancı diyen, Kur’ân-ı Kerim’e düzmece kitap diyen, İslâm’a bâtıl din diyen kâfir ve zâlimleri ehl-i necat ve ehl-i cennet olarak gösteren sapıklara müsamaha etmeyelim (hoşgörü göstermeyelim), onlarla işbirliği yapmayalım, hele onları doğrudan doğruya ve dolaylı olarak asla desteklemeyelim, yardımcı olmayalım. Çünkü zulme ve bâtıla yardım haramdır.

14.jpg
18 Mayıs Cumartesi günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.4 rekat olarak kılalım inşaAllah. Yatsı / Ikındı Sünneti gibi kılınacak. Her rekatta Fatiha Suresinden sonra 30 İhlâsı Şerif okunacak.
*********
Oruçlunun iftar vakti duası kabul olunacağından, o saatte dua etmesi de sünnettir. Nitekim:
İbni Ömer (Radıyallâhu Anhümâ)dan rivayet edildiğine göre, “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) iftar ederken:

ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ اْلاَجْرُ اِنْ شَاءَ اللّٰهُ
‘Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşâallâh ecir sabit oldu’ derdi.” (Ebû Dâvûd)
Mu’âz ibni Zühre (Radıyallâhu Anh)dan rivayete göre, “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) iftar ettiğinde:

الَلَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ
“Ey Allâh! Senin için oruç tuttum ve senin rızkınla iftar ettim” derdi.” (Ebû Dâvûd)
İbni Abbas (Radıyallahu Anhümâ)dan gelen rivayette ise Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) iftar vakti şöyle dua ederdi:

اَللَّهُمَّ لَكَ صُمْناَ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْناَ فَتَقَبَّلْ مِنَّا اِنَّكَ اَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
“Ey Allâh! Senin için oruç tuttuk. Rızkınla iftar ettik. Öyleyse bizden kabul et, çünkü ziyade işiten ve hakkıyla bilen Sensin, ancak Sen!” (Nevevî, el-Ezkâr)

Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
“Herhangi bir Müslüman oruç tutar da, iftar anında:

يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ اَنْتَ اِلِٰى لٰ اِلٰهَ غَيْرُكَ اغْفِرْ لِ الذَّنْبَ الْعَظِيمَ فَاِنَّهُ لَ يَغْفِرُ الذَّنْبَ الْعَظِيمَ اِلاَّ الْعَظِيمُ

‘Ey büyük (Allah)! Ey büyük (Allah)! Benim ilâhım ancak Sensin. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Benim için büyük günahlarımı bağışla, zira şu muhakkak ki büyük günahı (Senin gibi) Büyükten başkası mağfiret edemez’ derse, mutlaka annesinin, kendisini doğurduğu gündeki gibi günahlarından sıyrılır. Bunu çocuklarınıza öğretin, zira muhakkak bu, Allâh-u Te’âlâ’nın ve Rasûlü’ nün sevdiği bir kelimedir. Allâh-u Te’âlâ bununla (dua edenin) dünya ve âhiret işlerini yoluna koyar.”
(İbni Asâkir; Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl)

Abdullâh ibn-i Amr ibn-i Âs (Radıyallâhu Anhümâ) iftar açarken şu duayı yapardı:

الَلَّهُمَّ اِ اَسْأَلُكَ بِرَحَْتِكَ الَّتِ وَسِعَتْ كُلَّ شَىْءٍ اَنْ تَغْفِرَ لىِ ذُنُوبِ

“Ey Allâh! Her şeyi kaplayan rahmetinle benim için günahlarımı bağışlamanı diliyorum.” (İbni Mâce)

Ebu’l-Âliye (Radıyallâhu Anh) şöyle demiştir: İftar vakti her kim:

اَلَْمْدُ للَّهِ الَّذِى عَلاَ فَقَهَرَ وَاْلحَمْدُ للَّهِ الَّذِى نَظَرَ فَخَبَرَ
وَالَْمْدُ للَّهِ الَّذِى مَلَكَ فَقَدَرَ وَالَْمْدُ للَّهِ الَّذِى يُْيِ الْمَوْتٰى

“Bütün hamdler, yüce olan ve kahreden(; dilediğini zorla da olsa yaptıran) Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur. Bütün hamdler, (her şeyi) görüp bilen Allâh-u Te’âlâ’ya aittir. Bütün hamdler, (her şeye) sahip olan ve gücü yeten Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur. Bütün hamdler, ölüleri dirilten Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur” derse, anasının onu doğurduğu günkü gibi günahlarından çıkar.(Abdülkadir-i Geylânî, el-Ğunye)
Artık bunca müjdeyi duyan oruçlu kul, oruç saatlerini, özellikle de günahlarının dahi yazılmadığı iftara yakın anlarını zikir ve dua ile değerlendirmelidir. Nitekim: Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
“Şüphesiz ki Allâh-u Azze ve Celle hafeza (yazıcı) meleklerine: ‘Oruçlu kullarıma ikindiden sonra bir günah yazmayın’ diye vahyeder.” (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl)
14b.jpg
 

deniz feneri

Super Moderator
13 Ocak 2017
1,692
832
113
39
15b.jpg
Ramazanın 15. gecesi namazı(20.5.2019-Pazarı Pazartesiye bağlayan gece):ALLAH rızası için istediğimiz surelerle altı rekat namaz kılalım inşalllah. Sahurdan 10-15 dakika önce kalksak çok rahat kılarız inşaALLAH.
Mükafatı:Bu namazı kılanın;4 büyük kitabı hatim etmiş sevabı alır

15.Ramazan gecesi yasinimiz: Bu geceki K.Kerim’in nuruna müstağrak olmak niyyetiyle

15.Ramazan günü sünneti: Bugün Efendimiz(sav) in sünneti olan;Peygamber Efendimiz (s.a.v) yemekten sonra tabağı bir ekmek parçasıyla iyice sıyırır, böylece besin değeri olan şeyleri israf etmezdi.
Yemekte parmaklarını yalardı(o yüzden el yıkanıp oturuluyor yemeğe)
Bir şey yiyip içtikten sonra “Elhamdülillah” demek sünnettir.

15. teravih namazının fazileti: Melekler arş ve kürsü taşıyanlar onun bağışlanması anında selat okurlar.

* 15’inci hatırlatma:
Camilere gelen zâlim dünya büyüklerini alkışlamayalım. Camiler şamata, soytarılık, gösteriş alanı değildir. ALLAH için ihlâsla geliyorlarsa alkış istemezler. Kalplerinde nifak olduğu halde gösteriş için geliyorlarsa alkışlar onların azabını artırır.


15.jpg

19 Mayıs Pazar günü Akşam Namazından sonra imsak vaktine kadar istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Ramazan-ı şerif ayının gece Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.2 rekatta bir selam ile toplam 6 rekat kılınacak. Her rekatta Fatiha Suresinden sonra 10 İhlâsı Şerif okunacak.


_20190519_042956.jpg


19059369_1727502473956811_8961742207619521245_n.jpg
34016728_2216074835099570_6310789614894317568_n.jpg
33992763_2216074891766231_3868342177239138304_n.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: Ugur

Benzer Konular