Üst
Herkül

Ramazan’daki nafileleri, bütün yıla yaymalıyız

Herkül

topragizbiz.com

Ramazan’ın hem oruç, hem namaz hem de nafile ibadetlerle bütün bir yıla yayılabileceğini belirten Esma Sayın, “Pazartesi-perşembe oruçlarına hassasiyet göstermek önemli.

Bu oruçlar hem sünnet olması açısından hem de orucun manevi ikliminden uzaklaşmamak adına çok önemli. Bir de Kur’an-ı Kerim’e odaklandık, yoğunlaştık. Kur’an-ı Kerim okumalarının, meal-tefsir okumalarının yoğunlaşması özellikle önemli. Bunun dışında bayramla birlikte manevi bir coşku var. Bu manevi coşkuyla birlikte akraba ilişkileri tekrar gözden geçirilip, bir araya gelinebilir. Ayrıca sahura kalkmaya bedenimiz alıştı. Sahur ibadeti teheccüt vaktine denk geliyor. Beden buna alıştığı için teheccüt namazımıza da yoğunlaşabiliriz. Bu alışkanlığımızı manevi manada 11 aya yayabiliriz, bu alışkanlığı kazanabiliriz.” diyor.

Yaşanan her bir bayramın cennette yaşayacağımız bayramın bir tohumu olduğunu aktaran Sayın, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bayram öncesi yaşanan arife günü çok önemli. Bu günü ailemizle, yakınlarımızla, aldığımız dualarla, alacağımız dualarla, bayramdaki o coşkuyla değerlendirebiliriz. Arefe günü bayramın bir hazırlığıdır. Nasıl ki 3 aylar Ramazan ayının hazırlayıcısı, Ramazan ayındaki manevi iklim Kadir Gecesi’nin hazırlayıcısı ise arefe de bayramın hazırlayıcısı muazzam bir süreçtir. Bu günde vaktimizi hazırlıklarla değil, farklı ibadetlerle geçirebiliriz. Özellikle mezarlık ziyaretlerine bu günde ağırlık verilebilir.”

Ramazan ayının hem duygular hem de manevi eğitim için bir başlangıç olduğunu ifade eden Sayın, “Tasavvufta murakabe denen bir kavram var. Kalbin içinde duygular var. Onların odaklanma haline biz murakabe diyoruz. Murakabede insan kalbindeki iyiliklere, hayırlara ve tam tersi duygulara da odaklanabiliyor. İşte oruç da muazzam bir murakabedir. Murakabenin en güçlü yaşandığı ibadet oruçtur. Dolayısıyla oruç tutan insan zamanla duygularını ve davranışlarını bu manada kontrol edebilir. Oruç ibadeti insanı melekleştirdiği için nefsani duyguları en alt noktaya çekip dini ve ruhani noktaları en üst noktaya yönlendirdiği için böyle bir yönü var. Eğer biz orucun kazandırdığı bu murakabe anlayışını 11 aya yayabilirsek, o zaman istemediğimiz davranışların takibi ve kontrolü daha da başarıya ulaşabilir.” diyor.
 
Geri