Sıla Yolu SGK: ‘’Sadece acil hallerde sağlık hizmeti verilecektir“

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
SGK, artık Türkiye’de bulunan gurbetçiler için acil yardım dışında sağlık yardım masraflarının karşılanmayacağını duyurdu.

sgk.jpg sgk.jpg

ALMANYA’DAN emekli olup Türkiye’de yaşayan kişiler, Sosya Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sağlık hizmeti alamadıklarından şikayet ediyorlar. Emekli kişiler, Almanya’daki çocuklarını arayarak konunun araştırılmasını istediler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, acil hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren“ ifadesi yer aldı..

SGK’NIN AÇIKLAMASI
Yurtdışı sağlık sigortalılarının dikkatine, başlığı altında yapılan açıklamada şöyle deniliyor:
‘’Yupass programı kapsamında ülkelerden Fransa’dan geçici olarak (Turistik amaçlı) ülkemize gelenler için bu ülke ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinde Acil hal tanımı bulunmadığından Almanya için T/A 11 sağlık yardım hakkı formülleri bulunan sigortalılara sadece acil hallerde sağlık yardımı verilecektir. Sağlık hizmet sunucuları tarafından acil haller dışında sağlık yardımı verilmesi durumunda sağlık yardım masrafları kurumumuzca karşılanmayacaktır.

SADECE ACİL SERVİS
Sosyal Güvenlik il müdürlükleri / sosyal güvenlik merkezlerine yukarıda belirtilen sağlık yardım hakkı formüllerinden birini ibraz eden sözleşmeli ülke sigortalılarına, sağlık hizmet sunucularından sadece acil servislerinde sağlık hizmeti alabilecekleri hususunda bilgi verilecektir.

ACİL DURUMLAR NEDİR?
Sağlık uygulama tebliğine (SUT) göre ACİL HAL; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır. Sözleşme hükümleri gereği, söz konusu kişilere bu haller dışında sağlık hizmeti verilmemesi gerekmektedir.

DAİMİ İKAMETİ BULUNANLARDA DEĞİŞİKLİK YOK!
Daimi ikameti bulunan ve karşı ülke tarafından tüm sağlık hizmetlerinin karşılanmasına onay verilen yabancı ülke sigortalılarının durumunda ise bir değişiklik bulunmamaktadır.”

Haberci gazete

Sadece Almanya değil diğer ülkeler için de geçerli.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
"DİKKAT" SGK’dan gurbetçiye şok fatura
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    716
SGK emekli maaşı takibini hızlandırdı
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    1K
Gurbetçiler Dikkat! SGK Borç Sorgulaması Yapın