Sıla Yolu Sıla Yolu Güncel Haberleri ve Yol Durumu Bilgileri

Romanya


Temsilcilikler

T.C.BÜKREŞ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calea Dorobantilor 72, Sector 1
Bucharest / Romania

Telefon: +40-21 206 37 00-04
Faks: +40-21 206 37 37

E-Posta: embassy.bucharest@mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri:
Pazartesi - Cuma
9.00 -12.00 17.00 -18.00

T.C. Köstence Başkonsolosluğu Tel : 00 40 241 60 79 10
Cluj-Napoca Fahri Konsolosluğu Tel: 00 40 264 43 17 30
Yaş Fahri Konsolosluğu Tel: 00 40 232 23 23 19


Acil durum telefonları

Otomobil arıza, çekici : 00 40 248 500 500 - 00 40 21 222 22 22
Giurgiu Gümrük Polisi : 00 40 246 231 195
Nadlac Gümrük Müdürlüğü : 00 40 257 474 462
Romanya Trafik Müdürlüğü : 00 40 235 311 753
Polis, İtfaiye, Jandarma ve Ambulans : 112
Urgenta Floresca Hastanesi : 00 40 21 230 01 06.

Türk vatandaşları gidecekleri ülkeye giriş yapacaklarını ispatlamak suretiyle vizesiz olarak 5 gün içinde transit geçiş yapabilmektedirler.
2004 yılı Nisan ayında Türkiye ile Romanya arasında başlayan vize uygulaması çerçevesinde, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Romanya'ya gelmek için vize almaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamillerinin 3 aya kadar Romanya'da kalışlarında vize almalarına gerek yoktur. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde oturum sahibi olan vatandaşlarımız da Romanya'da bir ay süreyle vizesiz olarak kalabilmektedirler. Romanya'dan transit geçecek Türk vatandaşları gidecekleri ülkeye giriş yapacaklarını ispatlamak suretiyle vizesiz olarak 5 gün içinde transit geçiş yapabilmektedirler. Bu bağlamda vatandaşlarımızın kendileri için vize alırken, pasaportun refakat hanesinde kayıtlı çocuklarına da vize almayı ihmal etmemeleri sınırda zorluklarla karşılaşmalarını engelleyecektir.
Romanya'nın uyguladığı vize ücretleri şu şekildedir.
Tek giriş vizesi :40 ABD Doları Müteaddit giriş vizesi :75 ABD Doları Tek transit vizesi :30 ABD Doları Çift transit vizesi :40 ABD Doları

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Avrupa’dan (Macaristan üzerinden) gelen ve Romanya’yı transit geçerek Türkiye’ye giden şahıslara tavsiye edilen yol güzergahları :
Birinci güzergah seçeneği:
Borş (gümrük kapısı) - Oradea - Deva - Sibiu - Rımnicu Vılcea - Piteşti- Bükreş - Giurgiu (gümrük).
İkinci güzergah seçeneği:
Nadlac (gümrük) - Arad - Timişoara - Drobeta Turnu Severin - Craiova - Piteşti - Bükreş - Giurgiu (gümrük)
Üçüncü güzergah seçeneği:
Borş (gümrük) - Oradea - Cluj Napoca - Alba Julia - Sibiu - Braşov - Prahova Ploieşti - Bükreş – Giurgiu (gümrük)

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Romanya'da yol güvenliği konusunda genelde bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte, aşağıdaki hususların dikkate alınmasında fayda görülmektedir.
Gece saatlerinde yerleşim dışında durmamak ve yerleşim yerlerindeki özel olarak düzenlenmiş dinlenme alanlarından yararlanmak
Alkollü içkiler, uyuşturucu maddeler veya benzer etkiyi veren ilaçlar kullandıktan sonra yola çıkmamak Yayaların, bisiklet veya at arabası kullananların yanından geçerken dikkatli olmak Demiryolu üzerinden geçerken trafik kurallarına uymak Yol şartlarına göre belirlenen maksimum hız limitini aşmamak Görevli polis memurunun ikazlarına uymak Herhangi bir olay olduğunda polise başvurmak Yanında ihtiyaçtan fazla nakit para ve ziynet eşyası bulundurmamak

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Romanya'da yukarıda maruz güzergahlar üzerinde otoban tanımına uygun yol uzunluğu sadece 110 km.'lik bir bölümle (Piteşti-Bükreş arası) sınırlı olup, yollar Avrupa standartlarından uzaktır. Ülkedeki toplam otoyol uzunluğu 218 km.dir. Şehirlerarası yollar tek şeritli, dar ve çok kasisli olup, genelde küçük köy ve kasabaların içerisinden geçmektedir. Yollarda, sık sık at arabası, arızalı araç, bisikletli ve yolda yürüyen yaya bulunabilmektedir. Bu nedenlerle, vatandaşlarımızın aşırı hız yapmamaları ve özellikle gece seyahat etmemeleri tavsiye edilmektedir.

Romanya Karayollarında belirlenen hız sınırları şu şekildedir.
Otoyollarda : 130 km/saat Şehirlerarası yollarda: 90 km/saat Şehiriçi yollarda : 50 km/saat
1 Aralık 2006 tarihinden itibaren Romanya'da yürürlüğe giren yeni trafik kuralları, ihlali durumunda çok ağır trafik cezalarını beraberinde getirmektedir. Çeşitli para cezalarının yanında ehliyete de el konulabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken belli başlı trafik kuralları aşağıda sıralanmaktadır.

- Emniyet kemerini mutlaka kullanmak - araba kullanırken cep telefonuyla görüşmemek - Tek yönlü yollara ters yönden girmemek - Trafik polisinin işaretlerine, talimatlarına mutlaka uymak - Demiryolu veya tramvay yolu üzerinden gitmemek - Alkollü araç kullanmamak - Işıklara mutlak surette uymak - Kaza durumunda polise başvurmak - Hız sınırlarına riayet etmek
 
19.07.2013 yili itibaren 10 yillik passaportlu olanlar Bulgaristana giremiyorlar.
 
Ben gerci Bulgardan gitmiyorumda bence akla uygun bir uygulama degil. Neden olarak ne gösteriyor.
 
19.07.2013 yili itibaren 10 yillik passaportlu olanlar Bulgaristana giremiyorlar.

Haber dogru fakat anlatim yanlis olmus.Dogrusu asagida belirtildigi gibidir.

Büyükelçilik Duyurusu

On Yıldan Eski Pasaport Sahiplerinin Bulgaristan'a Giriş Ve Transit Geçişlerine Izin Verilmemektedir , 20.07.2013
Bulgaristan makamları, ilgili AB mevzuat ve direktifleri doğrultusunda, pasaportları on yıldan eski olan üçüncü ülke vatandaşlarının Bulgaristan’a girişlerine 19 Temmuz 2013 tarihinden itibaren izin vermemektedir. Transit geçişler de bu kısıtlama kapsamındadır. On yıldan eski pasaporta sahip vatandaşlarımızın, Bulgaristan’a giriş ve çıkışlarında güçlükle karşılaşmamaları için, Bulgaristan'a gelmeden önce pasaportlarını yenilemiş olmaları önemle rica olunur.
 
Bulgaristan da otoban çıkışta köprü çöktü dendi ve baska yola yineltildik. Yola devam etmediğimiz icin doğruluğunu anlayamadık internette herhangi bir bilgi bulamadim. Bilgisi olan var mi?
 
Bulgaristan da otoban çıkışta köprü çöktü dendi ve baska yola yineltildik. Yola devam etmediğimiz icin doğruluğunu anlayamadık internette herhangi bir bilgi bulamadim. Bilgisi olan var mi?

Böyle durumlarda 112 Polis Imdat'i arayin. 17.07.2013 tarihinden itibaren Türkçe yardim servisi kurulmustur.

Büyükelçilik Duyurusu

112 – Bulgaristan Polis İmdat Hattından Türkçe Hizmet Verilmektedir. , 17.07.2013
Bulgaristan sınırları içerisinde ücretsiz aranabilmekte olan 112 – Bulgaristan Polis İmdat hattı, tatil dönemlerinde Türkçe olarak da hizmet sunmaya başlamıştır. Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.
 
Slovenya

Farların 24 saat süreyle açık tutulması gereken Slovenya, Avusturya’dan hemen sonra gelen ülke. Euro’nun geçerli olduğu Slovenya, bir nevi “AB dış kapısı” olduğu için, dönüşte bazı kurallara dikkat etmek gerekir

AVUSTURYA’YA girdikten sonra kısa ve daha hızlı yolu seçenlerin yönü Slovenya olacak. Slovenya 2-2.5 saatte geçilebilen bir ülke. Slovenya, Avrupa Birliği’ne üye olduğu için Avusturya ile arasında sınır yok. Yolculuğun Avusturya’dan sonraki ikinci ülkesi olan Slovenya, şayet Maribor üzerinden gidilirse kısa sürede geçilebilen bir ülke.

VİNYETİ UNUTMAYIN

SLOVENYA’DA vinyet almak mecburi. Bir haftalık Vinyet için ödemek mecburiyetinde olduğunuz rakam 15 Euro. Aylık vinyet tutarı ise 30 Euro. Ülkede vinyetsiz yakalanmanız halinde 150 Euro ile 800 Euro ceza ödeyebilirsiniz. Otoyollarda değişik yerlerde vinyet kontrolü yapılıyor.

SÜT VE ET ÜRÜNÜNE DİKKAT

SLOVENYA’YA et ve süt ürünleri sokmak kesinlikle yasak. Bu nedenle Türkiye’den gelirken sucuk, pastırma, peynir gibi ürünler dönüşte sıkı sıkı kontrol ediliyor. Slovenya, vatandaşların Hırvatistan’tan sonra gireceği ülke olarak, Schengen giriş ülkesi oluyor. Slovenya’da bu nedenle dönüşte sıkı kontroller var.

BEYAN SINIRI 10 BİN EURO

SLOVENYA’YA girişte, eğer üzerinizde 10 bin euro’dan azla nakit para varsa, bunu mutlaka deklare edin. Çünkü AB Gümrük Yasası’nın geçerli olduğu ülkeye 10 bin euro’dan fazla nakit sokmak isteyen, bunu sınırda beyan etmek mecburiyetinde. Değerli eşyalarda da sınırlar bulunuyor.

TAKILARA GÜMRÜK

175 euro’nun üzerindeki ziynet eşyalarına gümrük uygulanıyor. Örneğin değeri 175 euro’nun altında olan bilezikler serbest, ancak bileziklerin değeri bu meblağnın üzerindeyse, AB yönetmeliklerine göre belirli bir gümrük bedeli ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’de düğün yapıp da Avrupa’ya geri dönenlerin buna dikkat etmesi lazım.

RADARA DİKKAT

SLOVENYA otoyollarında hız sınırı saatte 130 kilometre. Yollar çok bakımlı ve Hırvatistan’a kadar otoban. Ancak sık sık radarlara rastlayabilirsiniz. Bu nedenle hız kurallarına mutlaka uymalısınız.

İlK YARDIM

İlk yardım için de aranacak telefon numarası ise 112. T.C. Ljublijana Büyükelçiliği telefon numarası 00386-1-23640150.


Yol Güzergâhı ve Sınır Kapıları

Seyahatlerini karayoluyla yaparken Slovenya’dan geçmek isteyen vatandaşlarımızın kullanabilecekleri güzergâhlar aşağıda sunulmuştur:

Avusturya-Slovenya-Hırvatistan Güzergâhları:

- Villach- Karavanke- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

- Graz- Sentilj Sınır Kapısı- Maribor - Gruskovje Sınır Kapısı- Macelj Sınır Kapısı- Zagreb.

İtalya- Slovenya- Hırvatistan Güzergâhları:

- Venedik veya Trieste- Fernetici Sınır Kapısı- Sezana Sınır Kapısı- Postojna- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

- Udine- Gorizia Sınır Kapısı- Novo Gorica Sınır Kapısı- Ajdovscina- Postojna- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
2019 Sıla Yolu Yakıt Fiyatları
  • Ugur
  • Ugur,
  • Sıla Yolu
  • 0    2K
Adım adım Sıla Yolu başladı
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Sıla Yolu
  • 0    1K
Geri