Taksim Camii

Ugur

Administrator
Taksim Camii, İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı'nda yapılan, 28 Mayıs 2021'de ibadete açılan camidir. Caminin mimarı Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'dır.

Caminin inşaatı 9 Şubat 2017 tarihinde başlamıştır. 28 Mayıs 2021 Cuma günü Cuma namazı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle ibadete açılmıştır.

Taksim Camii, I. Mahmud tarafından 1731 yılında inşa edilmiş Taksim Maksemi'nin hemen arkasında yer almaktadır. Taksim Camii projesi toplamda 2482 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. 163 araçlık otoparka sahip olan yapıda, namaz için 2950 metrekarelik alan ayrılmıştır. Cami, 3 katlı olarak planlanmıştır. 3000 kişi cami içerisinde olmak üzere, toplam namaz kapasitesi 4000 kişidir. Kadınlar için ayrılan bölümde 620 kadın aynı anda namaz kılabilmektedir. Bodrum ve zemin katlarında salon, sergi salonu, kütüphane ve aşevi bulunmaktadır.

Zemin üstü bina yüksekliği 20,7 metre olan caminin kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği 30,3 metredir. 2 minareli caminin minare yüksekliği 64,8 metredir.
 

Nazenin

Üye
28 Mayıs 2021 Cuma günü Cuma namazı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle ibadete açılmıştır.

Bu caminin açılışından sonra nur topu gibi Türkiye varyantı olacak.
Şimdiden hayırlı olsun yeni mutasyonlar.
Gezi direnişini de hedef aldı yine kin ve öfkesini kustu.
Sevinenlerin elini vicdanına koyup düşünmesini dilerim.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Camii çok güzel oldu. Öncelikle ülkemize hayırlı olsun. Gezi olayları bir direniş değil tescilli bir vatana ihanet olayıydı. Bu konu hafızalardaki yerini koruyacak. Gezi olayları, 27 mayıs, 15 Temmuz..... bunları gibi nice ihanetler yaşandı bu ülkede. Hakeden hakettiğini alır ;)
 
Üst