Üst
Teknoloji Tarihine Damgasını Vuran Google 11 Tane Önemli Projeleri

Teknoloji Tarihine Damgasını Vuran Google 11 Tane Önemli Projeleri

" W£L!K£ "

Aktif Üye

Kurulduğu günden bu yana teknolojinin birçok alanında boy gösteren Google, elde ettiği kazancın çoğunu teknolojinin gelişmesi için harcıyor. Bu alanda yaptığı çalışmalara tüm hızıyla devam eden dev arama motoru, insanlığın gelişimine yönelik önemli adımların temellerini çoktan atmaya başladı bile.

İşte öne çıkan projelerden bazıları...

...Project Tango

Project Tango, arkasında bulunan çift kamera sayesinde çevrenizi tarayabiliyor ve bu sayede gördüğü her şeyi üç boyutlu olarak telefon ekranına aktarıyor. Project Tango geliştikçe WiiMote ve Kinect gibi oyun dünyasına da büyük bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

webt.1has2a.webp


...Makani (Uçan Rüzgar Türbinleri)

Bu sistemdeki kanatlar, olağan ve olağanüstü durumlarda yüksek kontrol ve güvenlik sayesinde türbinin fırlatma-inme işlemlerinin rahat yapılabilmesini sağlıyor. Kanatların üzerindeki rotorların (makinelerin dönen bölümleri) birinci görevi, itme kuvveti oluşturmak için klasik uçak mantığıyla pervane görevi görüyor.

İkinci olarak ise enerji üretmek için türbin gibi kullanılıyor. Bunun mantığı, rüzgar şiddetinin az olduğu durumlarda bile türbinin havada asılı kalmasını sağlaması.

webt.2dwsn5.webp


Project Wing

Projenin amacı kendi kendine uçan araçlarla bir teslimat ağı yaratmak. Araştırmalarının parçası olarak ilk kendi kendine uçan aracı tamamlayan Google, Queensland, Avustralya’ya giderek başarılı birkaç teslimat gerçekleştirdi.

webt.3wjs8s.webp


...Project Loon

Balon, anten ve yerel hizmet sağlayıcı üçlüsü oluşturulduğunda her balon, teorik olarak 19 km'lik bir yarıçapta internet bağlantısı sağlıyor. Binlerce balonun gökyüzüne gönderilmesiyle oluşacak internet ağını rahatlıkla tahmin edebilirsiniz.

Google, Project Loon ile eğitimsiz çocukları eğitmeyi, doktorları yolculuk yapamayan hastaların ayağına getirmeyi ve çiftçilerin işine yarayacak hava durumu bilgileri sunmayı hedefliyor.

Loon takımına göre, okuma yazma bilmeme, hastalıklar ve kıtlık, yükseklerde uçan, sadece teleskoplarla görünebilen Wi-Fi balonlarıyla çözülecek.

web.t4fjsj3.webp


...Calico

Calico’nun temel amacının, teknoloji ile sağlık ve biyoloji bir araya getirmek olduğunu söyleyebiliriz . Biyoteknoloji alanında yapılacak çalışmalarla insan yaşamının önce kalitesini arttırmak, daha sonra da buna bağlı olarak insan yaşamının olabildiğince uzamasını sağlamak hadefleniyor.

...Baseline Study

Baseline Study olarak adlandırılan proje, ilk olarak 175 ve daha sonra binlerce kişiden genetik ve moleküler veriler toplanarak yürütülecek. Şirketin hedefi, bu verileri kullanarak sağlıklı bir insanın nasıl olması gerektiğini tamamen anlamak.

...Akıllı Kontakt Lens

Projenin ilk amacı gözyaşından kandaki şeker miktarını ölçüp, bu ölçümün sonuçlarını cep telefonu ve tabletlere aktaran bir kontakt lens geliştirilmesi.

İkinci amacı ise göz bozukluklarını düzeltebilen bir lens olacak. Lens, odaklanmak konusunda insan gözünün doğal tepkisini geri getirmek için de kullanılacak.

web.t595smz.webp


Project Ara

Google'ın motorola'yı satın almasıyla bünyesine kattığı daha sonra motorola'yı satıp elinden bırakmadığı ve zeka küpü bir ekip tarafından geliştirilen, modüler cep telefonları üretmeyi amaçlayan proje. Google'ın modüler telefonları 50 dolara satmayı planladığı söylentileri gerçekleşirse telefon dünyasına yer yerinden oynayacak gibi görünüyor.

web.t6u4spi.webp


...Google Glass

Google’ın bilgisayar kullanım deneyimini tamamen değiştireceği iddiasıyla piyasaya sunduğu bir mobil bilgisayar ve iletişim cihazı. Google Glass’ın geleneksel akıllı telefonlardan ya da tabletlerden farkı giyilebilir olması.

web.t7ajsu7.webp


...Sürücüsüz Otomobil

Google'ın kendi geliştirdiği ve tasarladığı elektrikli sürücüsüz otomobil. Otomobilde direksiyon, fren ve gaz pedalı yer almıyor. Bir cisme çarpıp kaza yapmalarını önlemek içinse sensor ve yazılı programlardan yararlanıyor.

Otomobiller saatte en fazla 40 km süratle gidebiliyor ve sürücünün arabayı acil durumlarda durdurabilmesi için bir buton bulunuyor.

web.8f1sm5.webp


alıntı..WT
 
Geri