Ansiklopedi Titanic’in Ardında Kalanlar ve Titanik Enkazının Gizemi

Nisan 1912’de ilk seferini gerçekleştiren mühendislik harikası devasa bir gemi onu tanrı bile batıramaz şeklinde söylemlerle Dünya’ya meydan okuyan mühendisler…

Peki ya sonrası…

titanigcg.jpg


Titanic’in batışında birçok gizemin olduğu defalarca öne sürüldü birçok araştırma yapıldı bu mühendislik harikasının ardında yatan sır perdesini biraz olsun anlatmaya çalışacağım sizlere.

Kimilerine göre kaptan suçlu kimilerine göre rota yanlış seçilmişti ancak sonuç Titanic’in batışını engellemedi. Ortaya atılan iddalardan beni en çok etkileyen Titanic’i batıran Ay mı? Sorusu…

Bazı bilim adamları Titanic seferi sonrası yaptığı araştırmalarda Ay’ın Dünya’ya 1400 yıl sonra ilk kez bu kadar yaklaştığını ve bu yakınlaşmanın denizlerde yarattığı hareketliliğin buzdağını Titanic’in rotasına çekmiş olabileceği düşünülüyor.

Ay ilk kez Dünya’ya bu kadar yakındı peki ya bu Titanic’i olumsuz mu etkilemişti?

Kaptan rotayı doğru belirlememiş miydi?​


Soruların hepsi hala cevapsız diyebiliriz.

Geride Kalan Cevapsız Sorular:​


Ay’ın Titanic üzerindeki etkisi çok konuşuldu bazı kesimler kaptanın hatasını örtbas etmek istediklerini ve bu saçma fikri ortaya attıklarını öne sürdü ancak açıklamalar bizleri yanıltmıyordu.Bilimsel araştırmalar gösterdi ki Okyanusta yaşanan gel-git ve labrador akıntıları rotayı buz dağına yöneltti bunun sorumlusu Ay diyerek sıyrılamadı elbette hiç kimse ancak söz konusu ortaya atılan iddialar bir nebze olsun gerçekçiydi.

3500 kişilik ve yaklaşık 50.000 tonluk bir mühendislik harikası nasıl olur da batabilirdi akıllarda kalan bu soruya birçok cevap verildi.

Gizli Rapor:​

Ortaya çıkan gizli raporlarda tüyler ürpertici konular yer alıyor… Kaza anından sonra durumun farkında olanlar sadece mürettebattan birkaç kişi idi. Yolcuların kartopu oynayıp viskilerini yudumladıkları bile bu raporda belirtilmişti.Kimse Titanic gibi bir mühendislik harikasının batabileceğine ihtimal bile vermiyordu.

Frederich Fleet bu raporda yaptığı açıklamada İngilizlerden dürbün istediklerini ancak aldıkları cevabın”size verecek dürbünümüz yok” şeklinde olduğunu belirtmiştir. Eğer dürbünümüz olsaydı buzdağını daha erken farkedip rotamızı değiştirebilirdik şeklinde konuşuyor. Korkunç bir gerçek,mürettebatın kendini kurtarmak için kadınları gemide bıraktığı ve zaten yeterli sandalın olmadığı da bu raporda belirtilmiş.

3. Kaptan Herbert Pitmen bindiği sandala daha fazla yolcu alamaz mıyız şeklindeki sorusuna gemiye tekrar dönersek yolcuların tamamı hücum edebilir kendi canımızdan olmak istemiyorum cevabını almıştır.

Kurtarma sandallarında toplam 500 kişilik yerin olduğu ancak gemiye dönem cesareti bulunmayan mürettebatın sorumlu tutulduğu bu kaza insanlık vahşeti olarak da değerlendiriliyor. Kaptan Smith bu olayı kendi başarısızlığı gibi algılayarak son ana kadar yolculara sandallara emrini vermemiş.Durumu düzeltmeye çalışmak isterken işler daha da kötüye gitmiştir. Son ana kadar 18 sandal okyanusa indirilmiş fakat garip olan bunların sadece 4’ü doluydu…

ve Titanic ardında birçok cevapsız soru bıraktı;

* Mürettebat ve Kaptan Smith sarhoş muydular?
* Gemi subayı Murdoch, neden kendini öldürdü?
* Kaptan Smith´in de intihar ettiği, telsizle gerçekten bildirilmiş miydi?
* Niçin görevliler dürbünle çevreyi gözlemediler? Oysa bu yapılsaydı, buzdağı çok önceden görülebilirdi.
* Titanik buzdağını son anda görüp dönmeye çalışırken, önce kıçından sonra da önünden iki defa mı yara aldı.
* Su geçirmez bölmeler neden açıktı?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Titanic'i Buzdağı Değil Yangın Batırdı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Makaleler
 • 2    3K
Titanic'i Süper Ay ve Gezegenlerin Dizilimi mi Batırdı?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Makaleler
 • 1    3K
Titanic gemisindeki sır
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • İlginçler
 • 2    8K
Geri