Üst
Kaptan43

Türkiye Piyasası ızdırap çekiyor kimse görmek istemiyor.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

"Karşılıksız"a hapis cezası kalktıktan sonra kimse çekini ödemez hale geldi. Kasalar para yerine 5 para etmez çeklerle dolu

Yasayla kaldırılan hapis cezası kararı yüzünden kimse çekini ödemiyor, ticaret yapanlar can çekişiyor. İstanbul'da tekstilin kalbi Bayrampaşa'da da karşılıksız çekler yüzünden tezgahlar durma noktasına geldi.

Ödenmeyen çekler yüzlerce firmanın batmasına sebep olurken, binlercesi için de tehlike çanları çalıyor.

Jan Cardin Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Biratlı, "Kimse çekini ödemiyor. Elimizde dünya kadar çek var sonuç yok. Özellikle üretici ve imalatçı zor durumda. Yüzlerce esnaf kepenk kapattı. Binlercesi de zor durumda. Çek koçanını cebine koyan piyasayı dolandırıyor. Tekstil sektörü Türkiye'nin lokomotifidir.

En fazla istihdam tekstil sektöründedir. Acilen çek yasası değiştirilmeli, bu gidişe dur denilmelidir" dedi.

İŞSİZLİĞİN ÇARESİ TEKSTİL, İNŞAAT DEĞİL

Tekstil sektörünün Türkiye'nin lokomotifi olduğunu belirten Malatyalı girişimci Cemal Biratlı, tekstil sektörünün en fazla istihdam sağlayan sektörü olduğunu söyledi. Malatyalı girişimci Cemal Biratlı, şunları söyledi: "Tekstil sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörüdür. Yüzbinlerce insana iş imkanı veriyor. Son zamanlarda inşaat sektörü deyip duruyorlar. 1 milyon liraya bir bina yaparsınız, 6 ay sonra biter. Çalışan 15-20 kişinin işi de biter. Ama 1 milyon liraya tekstilde atölye kurarsanız 300 kişi çalıştırabilirsiniz. Hem de sürekli olur. Türkiye'de işsizliğin çaresi tekstildedir."

RİSKİ BANKALAR ALMALI

Tekstil sektörünün yüzde 80 çekle döndüğünü anlatan Jan Cardin Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Biratlı, "Şu anki yasa diyor ki; çekini ödemeyenin evinde iki TV varsa, iki bilgisayar varsa biri alınır. Kimin evinde ikişer tane eşya var ki? Yaptırım olmadığı için kimse çekini ödemiyor. Mahkeme de, avukat da bir şey yapamıyor. Acilen çek yasasının değişmesi lazım. Çekin riskinin tamamının bankalarda olması lazım. Herkes çek alamamalı. Eğer risk bankada olursa 3-5 aylık çekler elden ele gezer ve vade farkı da ortadan kalkar. Bu da fiyatların düşmesine neden olur. Örneğin 50 liraya satılan bir ürünün fiyatı otomatikman 45 liraya düşer.

Dolayısıyla enflasyon da düşer. İstihdam artar, işsizlik hızla azalır. Mahkemelerin işi azalır. Her türlü memleket kazanır. Türkiye'yi şaha kaldıracak sektör tekstil sektörüdür" diye konuştu.
 
Adi üstünde "çek".Birkere çekte tarih olmaz,verildigi anda çeki alan kisi parasini çeker.Alti aylik çekler bile gördüm,böyle birsey olamaz.Resmen karsiligi olmayan hayali para piyasada dolasiyo.Hele birde arkasi onlarca kisi tarafindan ciro edilmesi yokmu,bu tam anlamiyle fünyesi çekilmis el bombasi.çeki veren ilk kisi çekini gününde ödemezse onlarca kisi magdur oluyor.Hesabinda 10.000 lira bulunan bir kisi çek keserek 100.000 liralik yatirim yapiyor,isi rast giderse çeklerini zamaninda ödüyor,gitmezsede önemli degil sonuçta kaybettigi para 10.000 lira.Bir baska deyisle,piyasada 10 milyar para dolasiyor ama 100 milyarlik yatirim var.

Bence vadeli çek uygulamasi tamamen yasaklanmali,hatta elinde vadeli çek bulunduran ve bu çeki veren kisi sahte para basma cezasina çarptirlmali.
 
Geri