Ansiklopedi Türkiye'nin en güzel Şelaleleri


Gürül gürül akan sularıyla bir doğa harikası olan şelaleler, uğruna kilometrece yol kat etmeyi göze alacağımız bir güzelliğe sahip. Bu büyüleyici güzelliğin dünyaca ünlü olanları ise her yıl sayısız turistin seyahat rotasında yer alıyor. Ne şanslıyız ki çok sayıda doğal güzelliğe sahip olan ülkemiz de şelalelerden fazlasıyla nasibini almış. İşte günün birinde mutlaka görmeniz gereken ülkemizin en muhteşem 10 şelalesi.

1 – Kapuzbaşı Şelalesi / Kayseri​

kapuzbasi.jpg

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Kapuzbaşı Şelalesi, dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğine sahip. Ziyaretçilerinin çok büyük bir kısmını yaz aylarında ağırlayan Kapuzbaşı, Aladağlar trekking parkurunda serin bir dinlenme alanı sunuyor. Şelale dağın zirvesindeki kar -buzul sularıyla besleniyor ve civarda mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2 – Gelintülü Şelalesi / Ayder Yaylası​

gelintulu-yeni.jpg

Tartışmasız ülkemizin en yeşil yerlerinden biri olan Rize'de, Ayder Yaylası'nda yer alan Gelintülü Şelalesi, yayladan bakıldığında manzarasıyla büyülemeyi başarıyor. Sanki Kaçkarlar'ı ikiye bölmüşçesine yemyeşil bir alandan süzülen şelale tıpkı beyaz bir duvak gibi göründüğü için bu ismi almış. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doyumsuz bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor ve Ayder Yaylası'ndaki otellerin bir kısmından görülebiliyor.

3 – Sütüven Şelalesi / Kaz Dağı​

sutuven.png

Sütüven Şelalesi yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en önemli oksijen depolarından biri olan Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Şelalenin köpürerek dökülen suları vadiye adeta bir serinlik veriyor. Alanının piknik ve mesire olması ise konuklara doyumsuz bir gün vadediyor. Sütüven'e gelirseniz biraz ilerisinde yer alan ve efsanesiyle ünlü Hasanboğuldu Göleti'ni de seyahat planınıza eklemeyi unutmayın.

4 - Manavgat Şelalesi / Antalya​

manavgat.png

Yüksekliğinden çok yayıldığı geniş alanı ile dikkat çeken Manavgat Şelalesi, ismini sınırları içerisinde bulunduğu ilçeden alıyor. Şelale Antalya merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alıyor ve ziyaret için en uygun dönemi bahar aylarına rastlıyor. Yerli ve yabancı turistlerin bölgede en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olması ise şelale çevresinde restoran ve hediyelik eşya dükkanı gibi pek çok turistik mekanı beraberinde getirmiş.

5 – Sudüşen Şelalesi / Yalova​

sudusen.png

Yalova'nın Termal ilçesinde yer alan Sudüşen Şelalesi, özellikle yürüyüş yapanların ve termal tatil için bölgede bulunanların yol üstü duraklarından biri. Aynı zamanda bir piknik alanı olması sebebiyle hafta sonları günübirlikçilerin de ilk tercih ettiği yerlerden biri olan şelale, şehir yaşamından uzaklaşma imkanı sunuyor. Ziyaretçiler dilerse yaz aylarında burada yer alan gölette bol bol yüzerek serinleyebiliyor.

6 - Kurşunlu Şelalesi / Antalya​

kursunlu.png

Antalya'nın şelaleler bakımından ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Kurşunlu Şelalesi de Antalya'nın en yeşil şelalelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Zengin florasıyla dikkat çeken şelalenin çevresinde çok sayıda bitki ve ağaç türü bulunuyor. Hal böyle olunca 18 metre yükseklikten dökülen ve bir kanyon içerisinde yer alan Kurşunlu'nun kendisi kadar doğası da oldukça ilgi çekiyor.

7 - Erfelek Şelaleleri / Sinop​

erfelek.png

Bu şelaleler Sinop'un Erfelek ilçesinde yer alıyor ve takım şelalesi olarak adlandırılıyor. Böyle denmesinin sebebi ise vadi içerisinde akan irili faklı tam 28 şelaleye sahip oluşu. Şelalelerin bulunduğu alan tabiat parkı ilan edilmiş. Parkın içerisinde yer alan yürüyüş parkurları ve dinlenme mekanları sayesinde ise ziyaretçiler keyfili bir gün geçirebiliyor.

8 - Muradiye Şelalesi / Van​

muradiye.png

Muradiye Şelalesi Van'ın Muradiye ilçesinde yer alıyor. İlkbahar ve yaz aylarında gürül gürül akan şelalenin, kışın ise tamamen donması onu yıl boyunca her daim ilgi çekici kılmayı başarıyor. Asma köprüsü, doğası ve piknik alanları şelaleyi cazip kılarken ilçenin kalesi ve Şeytan Köprüsü görülmeye değer diğer tarihi güzellikler arasında yer alıyor.

9 - Düden Şelalesi / Antalya​

duden.png

Antalya'nın simgelerinden biri olan Düden Şelalesi ise il merkezine 10 km uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla hatta belediye otobüsleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz şelale, sularının ardında gizlenen mağarası ve yemyeşil ağaçlarıyla harika bir doğal ortama sahip. Yeme-içme yerleri, hediyelik eşya dükkanları ve büfe Düden'in huzur veren doğasından sonra ziyaretçileri bekleyen diğer detaylar.

10 – Tomara Şelalesi / Gümüşhane​

tomara.png

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde yer alan Tomara Şelalesi 25 metreyi bulan yüksekliği ve yemyeşil doğası ise görülesi bir güzelliğe sahip. Bünyesine cam seyir terasının yapılmasının ardından ziyaretçi sayısının artış gösterdiği şelalede konukları unutulmaz bir manzara karşılıyor. Ayrıca şelalenin bulunduğu ortam ve suyun debisi gibi koşullarının uygun olması onu rafting meraklılarının da gözdesi haline getiriyor.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'nin En Güzel 5 Kanyonu
 • Ugur
 • Ugur,
 • Gezi - Turizm
 • 0    7K
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    299
Türkiye'nin Kalbi Ankara (1934 Rus Yapımı Belgesel)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    4K
Türkiye'nin Posta Tarihi
 • BULUT
 • BULUT,
 • Tarih
 • 0    1K
Geri