Üst
Celik

Vagonlar Dolusu Osmanlı Arşivini Bulgarlara Sattık

Vagon Dolusu Osmanlı Arşivini Bulgarlara Sattık

Osmanlı İmparatorluğuna ait bir vagon dolusu arşiv belgesinin 1931 yılında Bulgaristan'a 'Hurda kağıt' diye satılması olayının üzerinden 76 yıl geçtikten sonra, Maliye Bakanlığı bu belgeleri almak için harekete geçti.

Bulgaristan'a 'Hurda kağıt' diye satılan belgelerin yanında,milyonlarca Osmanlı dönemi belgelere neler olduğunu hatırlayalım:

* Murat Bardakçı,milyonlarca belgenin olduğu Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bugün Sultan Vahideddin'le ilgili işe yarar tek bir siyasi belge bulunmuyor dedi.

* I. Dünya Savaşı yıllarında, Rus işgali sırasında el konulmasın diye Samsun'a gönderilen ve işgal sonrası Trabzon'a iade edilen 500 yıllık Trabzon Vilayet Arşivi'nin 1982'de yanlışlıkla denize döküldü.

* İstanbul Defterdarlığı Maliye Arşivi'ne ait yaklaşık 50 ton Osmanlı belgesinin 1931 yılında okkası üç kuruş on paraya Bulgaristan'a satılmasından haberimiz olmadığı doğruydu ama, Sirkeci tren istasyonuna götüren kamyonlardan evrakların Sultanahmet Parkı civarında ortalığa saçıldığını ve çöpcüler tarafından toplanarak Kumkapı'da denize döküldü.

* Halen Bulgaristan'da Cyril ve Methodius Kütüphanesi'nin Şarkiyat bölümünde bulunan belgelerin mikrofilmleri ve fotokopileri Bulgaristan hükümeti tarafından 1993 yılında iade edildiğinde de konu tartışılmadı. 2000 yılında, aralarında Sultan II. Beyazıt tarafından kurulan Haremeyn Vakfı da olmak üzere çeşitli vakıflara ait Osmanlı evraklarının, SEKA çöplüğünden vatandaşlarca toplandığı gazetelere yansımıştı. Evkaf-ı Hümayun Nezareti'ne ait evrakların muhafazasının İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olduğu açıklandı ancak evrakların kimler tarafından SEKA'ya gönderildiğini öğrenemedik, daha doğrusu öğrenmek için çaba göstermedik.

Arşivler hurdacıya

2002'de Zaman gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Tünel İşletmesi ile ilgili bir çalışma yapan Prof. Dr. Vahdettin Engin Osmanlıca ve Fransızca pek çok değerli belgenin İETT arşiviyle beraber 1982 yılında SEKA'ya gönderildiğini üzülerek öğrenmişti. Prof. Engin Cumhuriyet tarihi ile ilgili master ve doktora öğrencilerine konu bulmakta zorlandıklarını, çünkü ciddi kaynak sorunu yaşadıklarını da söylemiş. 1998 yılında Dışişleri Bakanlığı'na ait kıymetli evrakların bulunduğu bir çelik kasanın ihale ile Milli Emlak tarafından hurdacılara satıldığını ise hurdacıdan kasayı satın alan market sahibi içindeki evrakların gizli damgalı olduğunu görüp de Genelkurmay Başkanlığı'na haber verdiğinde öğrenmiştik. İlber Ortaylı 2001'de Milliyet'te yayınlanan yazısında Dışişleri Bakanlığı arşivlerinin perişan durumunun Ermeniler tarafından istismar edildiğini yazmıştı. Bunlardan sonra, 2004 Haziran ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ndeki lisans bitirme tezlerinin çok yer işgal ettikleri gerekçesiyle SEKA'ya gönderilmesinin ne kadar önemsiz olduğunu kabul etmek gerekir.

Konu ile ilgili video görüntüleri

 
Bu arsivler hangi amacla Bulgaristan'a hurda kagit fiyatina satildi acaba? Amac para kazanmak mi yoksa yazili bir tarihi yok etmek mi?
 
Ne zaman ve kim sattı acaba?

Bir vagon değil , vagonlar dolusu olsa , hurda kağıttan gelecek para ne kadar acaba? Türkiyede kağıt fabrikası yok mu bulgarlara satılmış? Bunda başka birşey var. Kim ne derse desin bizdeki belgeler yok edilmek istenmiş. Kimbilir içinde hangi olaylar , hangi konular vardı? Birileri bazı konuları kapamaya çalışıyor.
 
Bu arsivler hangi amacla Bulgaristan'a hurda kagit fiyatina satildi acaba? Amac para kazanmak mi yoksa yazili bir tarihi yok etmek mi?

Bu evraklarin maddi getirisi ne olabilirki.Peki amaç para kazanmak olmadigina göre,neden bu evraklari yakip kurtulmak yerine,Bulgarlara sattilar ?.

Bu evraklarin satilmasinda,Osmanli tarihine saygi ve sevgi duyanlara verilmek istenen bir mesaj vardi.Bu mesaj "Osmanliyi vaktiyle sattigimiz gibi,simdide onlardan kalan bütün izleri iste böyle satariz".

Elbet birgün hainlere bunun hesabi sorulacaktir...Sag olanlara bu Dünyada,ölenlere Ahirette...
 
Hangi hükümet zamanında satıldığını çok merak ediyorum. Bize ait belgeleri kim sattıysa artık...... nokta
 
1931 yilinda okadar fakir bir millet idik ki,iktidara muhalefet edecek ikinci partiyi bile kuramadik.Hos çok partili döneme girmemizde pek bir sey degistirmedi zira farkli partiden seçilen basbakan'i idam ettiler.
 
yani nerden bakarsan bak, her olayın bir ucunda, köşesinde kıyısında böyük parti chp var. tam bir bela şu chp. Oy verenlerin aklın da bişeyler eksik kesin.
 
Tek partili;Ezanların türkçeleştiği, camilerin umumhane ve ahır yapıldığı, nice alim ve evliyAllahların sorgusuz sualsiz asıldığı,halkın kurtuluş savaşı gibi zor bir savaştan çıkıp fakirliğin diz boyu olmasını geçip isveç medeni kanunu adı altında gemilerle modern şapka zorunluluğunun yanı sıra, erzurumdaki şalcıbacı adıyla tanınan hanımteyzenin şapka takmadığı bahanesiyle asılmaya kadar varan. Devlet-i Aliyye Osmanlı soyundan olan ve Osmanlı gibi yaşamak isteyen başta padişah olmak üzere onun ailesi ve Anadoluda ve çeşitli köylerde yaşayan insanların Tek gidişlik pasaportla ve dönüşünün yasak olduğu elem ve acı dolu dönemin Cumhurbaşkanı:atatürk Başbakanı:ismet inönüdür...bu yazdıklarım cumhuriyet döneminde uygulanan baskıcı rejim ve diktatörlüğün çeyreği değildir.
 
Geri